Mówi: | Krzysztof Kowalczyk |
Funkcja: | lekarz stomatolog |
Firma: | Endodentica |
O zęby dziecka należy dbać od pierwszych miesięcy życia
W podobnym czasie, gdy niemowlę zaczyna ząbkować, odkrywa także nowe pokarmy i smaki. Niektóre soki, herbatki i słoiczkowe posiłki zawierają szkodliwy cukier, który może przyczynić się do powstawania i rozwoju próchnicy. Dlatego lekarze radzą, by pielęgnację zębów rozpocząć jak najszybciej. Niestety tradycyjne szczoteczki do zębów i pasty najczęściej nie są dostosowane do potrzeb małych dzieci. Zamiast nich można korzystać ze specjalnych łapek do oczyszczania jamy ustnej z nadmiaru pokarmu.
Specjaliści radzą, by szczotkować zęby co najmniej trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oprócz tego starsze dzieci powinny korzystać przy pomocy dorosłych z nici dentystycznych oraz odpowiednio dobranych płukanek.
Doskonałym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych jest odpowiednia dieta i ograniczenie węglowodanów.
– Dzieci powinny unikać diety z wysoką zawartością węglowodanów. Redukujemy – w miarę możliwości – spożycie cukrów. Unikamy coca-coli. Jest to napój, który zawiera bardzo dużą ilość cukru i – niestety – dzieci, które piją nagminnie coca-colę, częściej mają problemy z próchnicą. Po ostatnim, wieczornym myciu zębów nie przyjmujemy żadnych pokarmów czy płynów zawierających węglowodany. Spożycie tego rodzaju pokarmów może prowadzić do tzw. próchnicy butelkowej, na którą często zapadają małe dzieci – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Kowalczyk, lekarz stomatolog.
Bardzo ważne jest również, aby wykształcić u dziecka nawyk systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Specjaliści doradzają, aby pierwszą wizytę odbyć, kiedy dziecko ma półtora do dwóch lat.
– Podczas pierwszej wizyty dziecko jest oswajane z instrumentami, które znajdują się w gabinecie. U niektórych pacjentów, także starszych, akcesoria dentystyczne wywołują negatywne skojarzenia. Aby dziecko pozwoliło się zbadać, musi zaufać dentyście. Lekarz bada dziecko, sprawdza, czy zęby nie są objęte procesem próchnicowym, czy dziecko ma proste zęby oraz czy wszystkie zęby pojawiły się we właściwej kolejności – tłumaczy Krzysztof Kowalczyk.
Częste i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na bardziej efektywne wykrycie próchnicy i leczenie bez borowania. O zęby mleczne należy dbać od pierwszych miesięcy życia, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, ale i zarezerwować miejsce dla zębów stałych, które będą służyć przez całe życie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.