Mówi: | Zuzanna Krasnodębska |
Funkcja: | stylistka marki Belutti |
Okulary dla dzieci powinny być odporne na uszkodzenia i hipoalergiczne
Wady wzroku wykrywa się u coraz większej liczby kilkulatków. Eksperci szacują, że co dziesiąte dziecko potrzebuje okularów. Przygotowane dla malucha oprawki muszą być trwałe, odporne na zarysowania i uszkodzenia, jakie mogą powstać w trakcie zabawy i, przede wszystkim, podobać się dziecku.
– Wybierając dziecku oprawki powinniśmy zwracać uwagę na to, by soczewka z przodu na oku nie była zbyt mała ani zbyt wąska, ponieważ dziecko ma tendencję do zsuwania oprawek i patrzenia przez górę. Soczewka nie chroni wtedy oka tak, jak powinna i dziecko cały czas zerka bez ochrony i bez korekcji swojej wady – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Zuzanna Krasnodębska, stylistka marki Belutti.
Skóra dziecka jest wrażliwa i skłonna do alergii – przy wyborze oprawek warto o tym pamiętać i sprawdzić, czy okulary wykonane są z hipoalergicznych materiałów. Zamiast metalowych oprawek lepiej zdecydować się na grilamidowe, czyli wykonane z materiału gumowanego.
Odbierając okulary u optyka należy upewnić się, że oprawki i zauszniki dobrze leżą, żeby nie zsuwały się przy zabawie bądź zerkaniu na dół. Aby przekonać dziecko do zakupu, należy pozwolić mu podjąć decyzji, który model wybrać. Dziecko chętniej będzie chodziło w takich okularach, dzięki czemu będzie mogło szybciej i efektywniej wyleczyć lub zniwelować wadę wzroku.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
Piosenkarz podkreśla, że kiedy tylko może, to ucieka z zatłoczonej stolicy na łono natury. Swoją ulubioną miejscówkę ma niedaleko Kalisza. Tam wyremontował stare gospodarstwo i na hektarowej działce założył imponujący ogród. Mietek Szcześniak zaznacza, że aktywność na świeżym powietrzu działa na niego niezwykle kojąco. Może się też pochwalić tym, że szczególnie potrafi zadbać o stare drzewa. Niektóre były już obumarłe, a teraz znów kwitną i wydają owoce.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Zdrowie
Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć

Niedawno piosenkarka podzieliła się swoim sposobem na wyleczenie się z hashimoto. Jak podkreśla, kiedy ona sama kilka lat temu usłyszała diagnozę, postanowiła zrobić wszystko, by zatrzymać rozwój przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Przede wszystkim zaczęła prowadzić zdrowy styl życia i postawiła na restrykcyjną dietę. Skutecznym antidotum miały się też okazać suplementy. Jej wypowiedź wywołała spore kontrowersje. Lekarze podkreślają bowiem, że całkowite wyleczenie się z tego schorzenia nie jest możliwe, a rozwój choroby mogą powstrzymać wyłącznie leki.