Mówi: | dr Aleksandra Wesołowska |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Fundacja Bank Mleka Kobiecego |
Rocznie z bankami mleka kobiecego w Polsce współpracuje kilkadziesiąt matek
Popularne za granicą banki mleka kobiecego w Polsce dopiero zdobywają uznanie. W ciągu trzech lat powstały trzy takie placówki – w Warszawie, Toruniu i Rudzie Śląskiej. Zdaniem naukowców mleko kobiece jest najzdrowszym pokarmem dla dzieci. Pomaga m.in. w przypadku niewydolności nerek, chorób metabolicznych, wspomaga leczenie niedorozwoju, przyspiesza powrót do zdrowia noworodków po przebytych operacjach. U wcześniaków zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy.
Banki mleka kobiecego to miejsca, w których kobieta może dobrowolnie i bezpłatnie oddać mleko dla nowo narodzonego dziecka, jeśli ma go w nadmiarze.
– Mleko kobiece, szczególnie dla dzieci chorych i przedwcześnie urodzonych to rodzaj wspierania terapii i w pewnym sensie lek. Dlatego w sytuacji, kiedy nie jest możliwe karmienie dziecka mlekiem biologicznej mamy, alternatywą powinno być właśnie mleko z banku mleka – mówi dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
W Polsce obecnie działają trzy banki mleka kobiecego: w Warszawie w Szpitalu im. prof. dr. W. Orłowskiego, w Toruniu w Specjalistycznym Szpitalu im. L. Rydygiera oraz w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. W planach jest także powstanie Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Za granicą takich miejsc jest znacznie więcej. Przykładowo na terenie Wielkiej Brytanii działa 13 banków mleka kobiecego. Placówki zdobywają popularność także m.in. w Brazylii, Chinach, Bułgarii, Niemczech, Francji, Grecji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii czy we Włoszech.
– Kilka lat temu, sama będąc mamą chorego dziecka, odczułam potrzebę bezpiecznego dzielenia się pokarmem, stąd pomysł na stworzenie banków mleka kobiecego w Polsce – przyznaje dr Aleksandra Wesołowska, która jest także współzałożycielką toruńskiej placówki.
Jej zdaniem takich miejsc w Polsce powinno być znacznie więcej.
– Ta oddolna inicjatywa mam, które stworzyły najpierw Stowarzyszenie na rzecz Banku Mleka, a teraz są w Fundacji Bank Mleka Kobiecego, ma bardzo dobry odbiór społeczny. Rocznie z bankami mleka w Polsce współpracuje kilkadziesiąt mam. Wokół nich tworzą się też grupy wsparcia. Mamy często stają się dla siebie nawzajem bliskimi osobami. To jest bardzo ważny element uzupełnienia opieki medycznej nad chorym noworodkiem. Wsparcie osoby, która mnie bardzo dobrze zrozumie, bo sama przeszła przez trud opieki nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym, jest bezcenne – wyjaśnia dr Aleksandra Wesołowska.
Kobiety, które chcą oddać mleko, powinny być zdrowe, prawidłowo się odżywiać i prowadzić higieniczny tryb życia.
– Musi to być mama, która czuje się dobrze i komfortowo w okresie laktacji, a jej stan zdrowia jest potwierdzony badaniami krwi. Bankiem mleka, który najchętniej i w sposób usystematyzowany przyjmuje mleko od dawczyń z zewnątrz, czyli od mam, które nie są pacjentkami szpitala, jest bank mleka w Toruniu. Mama po wstępnym wywiadzie przeprowadzonym przez pracownika banku zostaje skierowana na badania krwi, które potwierdzą jej stan zdrowia. Dopiero wtedy otrzymuje pojemniki na pokarm i instrukcję ściągania pokarmu tak, aby mleko mogło być bezpiecznie przekazane choremu dziecku. Instrukcja dla dawczyni pokarmu nie odbiega od zasad higieny, które obowiązują matkę karmiącą własne dziecko, ale warto ze zwiększoną czujnością przyjrzeć się wskazówkom w niej zawartym – wyjaśnia prezes Fundacji i uczestniczka konferencji „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.
Mleko po dostarczeniu przez dawczynię poddawane obróbce termicznej, pasteryzowane i zamrażane. Powinno być zużyte w ciągu trzech miesięcy.
W Polsce banki mleka wciąż się rozwijają. Placówka w Toruniu wkrótce będzie miała własny specjalny samochód, którym mleko od mam spoza terenu szpitala będzie dostarczane do banku mleka. Do tej pory kobiety same je przywoziły.
– Liczymy też na to, że kiedy powstaną kolejne placówki w Polsce, uda nam się zaangażować różne grupy zawodowe i społeczne, które swoimi możliwościami bezpłatnie wesprą banki mleka kobiecego. Za granicą te placówki są wspierane przez całą lokalną społeczność, na przykład w Brazylii mleko od matek odbierają i przywożą do banku strażacy. Wynika to z przekonania, że to mleko kobiece jest bardzo cenne i naprawdę ratuje życie – mówi dr Aleksandra Wesołowska.
Od 3 do 4 października przedstawiciele Fundacji Bank Mleka Kobiecego uczestniczyli w międzynarodowej konferencji banków mleka kobiecego pt: „Making donor breastmilk go further” w Londynie. Polska grupa przedstawiła m.in. wstępne badania nad składem mleka mam długo karmiących (powyżej roku).
Czytaj także
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-20: Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
- 2024-12-23: W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.