Mówi: | Marzena Zimnicka-Żepielska |
Firma: | klubokawiarnia Pompon |
Rośnie popularność imprez baby shower w Polsce
Baby shower najczęściej organizuje ktoś z rodziny bądź przyjaciółka przyszłej mamy. Podczas uroczystości goście świętują nadchodzące pojawienie się dziecka oraz nową rolę jaką jest dla kobiety bycie matką. Imprezę można zorganizować w domu, jednak Polki coraz częściej wolą bawić się w innych miejscach, np. w kawiarniach, restauracjach czy wyjeżdżając wspólnie do SPA. Imprezy bywają też huczne, bo panie mają świadomość tego, jak ważne zmiany nastąpią w ich życiu.
– Mama już po narodzeniu dziecka, przez ten pierwszy okres, będzie miała trochę mniej czasu, więc jest to ostatni moment na jakąś imprezę, pretekst do wspólnego spotkania z najbliższymi przyjaciółkami – wyjaśnia Marzena Zimnicka-Żepielska, współwłaścicielka klubokawiarni Pompon, w której urządzane są takie imprezy.
Na dwa miesiące przed narodzinami w kawiarniach czy restauracjach rezerwowane są sale na imprezę. Zamawiane są też specjalne dekoracje czy tort z pieluszek. Często przygotowywana jest także księga pamiątkowa, a także lista prezentów.
– Zwykle są to śpioszki, piżamki, jak też zabawki np. karuzela nad łóżeczko, grzechotki, gryzaczki. Czasami są to też jakieś większe zamówienia, żeby troszeczkę odciążyć budżet przyszłej mamy np. sterylizatory do butelek, podgrzewacze – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marzena Zimnicka-Żepielska.
Wśród zabaw na baby shower znajdują się konkursy wiedzy o życiu przyszłej mamy, karaoke z piosenkami dla dzieci, jedzenie dań dla niemowląt z zawiązanymi oczami, a nawet próbowanie batonów rozpuszczonych w pieluszkach jednorazowych. Popularne jest także przygotowanie bransoletki szczęścia z koralików, przyniesionych przez gości.
– Proponujemy różne aktywności, np. wspólne malowanie śpioszków dla maluszka albo tworzenie kolorowej karuzeli nad łóżeczko, kalambury, konkursy związane ze zmysłem smaku i węchu przyszłej mamy, wymyślanie wspólnych piosenek dla dziecka, malowanie laurki dla mamy. To tworzenie wspólnie razem z mamą drobiazgów, które ona później może zabrać do domu – dodaje Marzena Zimnicka-Żepielska.
Aby zorganizować imprezę dla 10 osób w kawiarni, trzeba wydać od 500 zł. Z kolei chcąc zorganizować baby shower w SPA, kobiety wybierają miejsca ze specjalnymi zabiegami dla przyszłej mamy. W ofercie znajdują się m.in. specjalne zabiegi na pielęgnacje skóry, masaże, ćwiczenia relaksacyjne, manicure, pedicure. Świętują wtedy przez cały weekend. Koszt zorganizowania takiej imprezy zaczyna się od 700 zł za osobę.
Baby shower jest również popularne wśród gwiazd. Imprezę miała m.in. Viola Kołakowska. Uroczystość zorganizowała w butiku z akcesoriami dla niemowląt. Zwyczaj ten ma korzenie anglosaskie, a do Polski przywędrował ze Stanów Zjednoczonych. W kraju rozpowszechnił się pod koniec lat 90.
Czytaj także
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-05-23: Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy
- 2025-05-28: UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-15: Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-05-07: PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar
- 2025-04-25: Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Mateusz Banasiuk: Dużo czytam swojemu synowi, bo kiedyś mój tata też mi czytał. Lektury lepiej wpływają na jego wyobraźnię i wyciszenie niż oglądanie bajek
Aktor zaznacza, że kultywuje rodzinną tradycję i z przyjemnością czyta swojemu synkowi. Przed laty bowiem jego tata zachęcał go do lektury, a teraz on pokazuje 7,5-letniemu Henrykowi, jaką wartość mają książki. Mateusz Banasiuk wspiera kampanię #TataTeżCzyta i zachęca też do tego, by rozwijać wyobraźnię dzieci nie tylko poprzez śledzenie historii opowiedzianych w bajkach, ale również tworząc własne opowieści. W jego rodzinie dużą popularnością cieszy się motyw pod hasłem „Chłopczyk i gruchocik”.
Problemy społeczne
Otyłość i insulinooporność zwiększają ryzyko rozwoju alzheimera. Do 2050 roku liczba chorych może się podwoić

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba pacjentów chorujących na chorobę Alzheimera będzie wzrastać. Eksperci szacują, że do 2030 roku na całym świecie będzie ich 50–65 mln, a do 2050 roku – nawet dwa razy więcej. Prognozy są alarmujące, dlatego specjaliści zwracają uwagę na konieczność profilaktyki, w tym leczenia otyłości, cukrzycy typu 2 i insulinooporności. Liczne badania potwierdzają, że znacznie zwiększają one ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne.
Media
Doda: Realizacja filmu o moim życiu obudziła wielu ludzi, którzy mi bardzo źle życzą. Wśród moich byłych też są jakieś nerwowe ruchy

Wokalistka czuje się zaszczycona tym, że pojawił się pomysł na realizację filmu dokumentalnego, w którym będzie mogła ujawnić szczegóły swojego życia prywatnego i zawodowego. Jak zauważa, nie każdy artysta jest w ten sposób doceniony. Dlatego też ona postanowiła wykorzystać tę szansę i chce jak najlepiej zaprezentować się w tej produkcji. Doda przyznaje również, że ten projekt wywołał wiele negatywnych emocji.