Mówi: | dr Radosław Różycki |
Funkcja: | specjalista chorób oczu, konsultant Centrum Medycznego MML |
W trakcie wakacji wzrasta ryzyko zaprószenia oczu u dzieci
Zabawy na plaży, leśne wędrówki i biwaki mogą nieść ze sobą ryzyko zaprószenia oczu, szczególnie u najmłodszych. Najlepszym sposobem usunięcia powierzchownych ciała obcych jest przepłukanie gałki ocznej jałowym roztworem fizjologicznym. W przypadku braku dostępu do apteki można zastosować przegotowaną lub mineralną wodę. Jeżeli podrażnienie utrzymuje się dłużej niż 2 dni lub w przypadku ciała obcego penetrującego rogówkę, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.
Ciała obce, które dostają się na powierzchnię gałki ocznej, powodują ból, łzawienie i pieczenie, a w przypadku zaniedbania mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Ryzyko zaprószenia oczu jest szczególnie wysokie u dzieci w trakcie wakacyjnych wyjazdów. W przypadku powierzchownego ciała obcego najlepszym rozwiązaniem jest przepłukanie worka spojówkowego jałową solą fizjologiczną, dostępną w każdej aptece.
– Jeżeli jesteśmy daleko od apteki i nie mamy możliwości zakupu roztworu fizjologicznego, dobrą substancją będzie przegotowana woda czy nawet woda mineralna z butelki. Chodzi o to, żeby była jak najbardziej czysta, żeby fizycznie po prostu przemyć oko – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu, konsultant Centrum Medycznego MML.
Ciała obce, które dostały się pod górną powiekę, można usunąć nawilżonym wacikiem lub rogiem chusteczki. Jeżeli objawy podrażnienia utrzymują się mimo płukania oczu, w ciągu 2-3 dni należy udać się do gabinetu lekarskiego. Ciała obce wbite w rogówkę zwykle są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji okulistycznej.
– Na szczęście oko się bardzo szybko regeneruje. Im młodsza osoba, tym w parę godzin naprawdę może dojść do wygojenia. Jeżeli jest kłopot, zalecałbym zastosowanie jakiegoś żelu. Są maści bez recepty z witaminą A. Należy podać ją do oka, założyć opatrunek, wtedy stworzy się warunki do tej szybkiej regeneracji powierzchni gałki ocznej – dodaje Radosław Różycki.
Aby zapobiegać zaprószeniu oczu u dzieci, warto zaopatrzyć je w okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Czytaj także
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
- 2025-01-10: Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2025-01-17: UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
- 2025-01-10: Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.