Mówi: | Kinga Sawczuk |
Funkcja: | influencerka |
Kinga Sawczuk: Wykorzystuję swoje zasięgi internetowe nie tylko, by coś reklamować. Chcę też promować postawy proekologiczne
Influencerka od roku angażuje się w działania proekologiczne, bo jak podkreśla, swoją popularność w sieci zdecydowała się wykorzystać między innymi na szerzenie wiedzy na temat sposobów ochrony środowiska. Los naszej planety nie jest jej obojętny, a czas pandemii sprawił, że została ambasadorką innowacyjnego projektu edukacyjnego Eco Studio ELECTRO-SYSTEM. Wraz z dziennikarzem Kubą Adamiakiem zaangażowała się w działania promujące edukację ekologiczną. Jednym z ich wspólnych projektów jest Eko Bajka nagrana z okazji Dnia Ziemi.
– Udzielam się proekologicznie, ponieważ ekologia zawsze była ze mną od małego dziecka. Jeździłam na obozy harcerskie, więc zawsze ten temat był u mnie w sercu i dlaczego go nie kontynuować? Dbam o naszą planetę, bo mamy Ziemię tylko jedną i jest to bardzo ważny temat, szczególnie u młodych, ponieważ młodzi nie zawsze sobie zdają z tego sprawę, jak nawet wyrzucenie zwykłego papierka szkodzi naszej planecie. Szkoda, że w szkołach jednak mało się o tym mówi – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Kinga Sawczuk, influencerka.
Dlatego też z okazji Dnia Ziemi Kinga Sawczuk zdecydowała się nagrać wraz z Kubą Adamiakiem Eko Bajkę. Wspólnie napisali scenariusz i tak powstał projekt, który ma walory edukacyjne. Filmik promujący ekologiczny styl życia został zrealizowany w jednym z warszawskich parków. Zaprezentowane w nim porady może wykorzystać każdy, nie tylko dzieci, ale również dorośli.
– Nagraliśmy tę bajkę, aby uświadomić najmłodszym, że warto dbać o naszą Ziemię. I myślę, że w fajny sposób, bo dzięki tej bajce przekazaliśmy informacje o ekologii i o dbaniu o naszą planetę, ponieważ nie jest nudna, dużo się w niej dzieje zabawnych rzeczy. W kreatywny, nienudny sposób chcieliśmy przekazać te informacje – mówi.
Kinga Sawczuk potrafi w sposób ciekawy dzielić się wiedzą o byciu eko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone przez nią e-lekcje przyrody, publikowane w formie wideobloga. Wielu nauczycieli zdecydowało się wykorzystać je w ramach zdalnego nauczania. Dla niej samej była to spora motywacja i zachęta, by kontynuować swoją „zieloną” misję. Jej konto na Instagramie śledzi ponad milion osób, influencerka wierzy więc w to, że może dużo zdziałać w tym obszarze i jej działania proekologiczne dotrą do szerokiego grona odbiorców.
– Moja działalność w internecie wzrasta z dnia na dzień i dużo widzów przychodzi, obserwuje mnie i ja te liczby widzę, więc staram się te liczby jak najbardziej wykorzystać. Ponieważ mam taką odpowiedzialność, skoro milion osób mnie obserwuje np. na Instagramie, to jednak jest z tyłu głowy taka myśl, że może wykorzystać swoją działalność nie tylko po to, żebym wstawiała luźne zdjęcia, czasami jakieś śmieszne filmiki, bez sensu, ale też coś wartościowego. Liczba obserwujących dała mi do myślenia to, że warto wykorzystać te zasięgi i nasz kanał jest właśnie po to, żeby w fajny, kreatywny sposób przekazać ważne wiadomości – mówi Kinga Sawczuk.
Influencerka przyznaje, że tematem ochrony środowiska i działań w tym zakresie zaraził ją Kuba Adamiak. Od ponad roku tworzą razem projekt edukacyjny promujący postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży – Eco Studio ELECTRO-SYSTEM.
– Jak dołączyłam do projektu Eco Studio ELECTRO-SYSTEM, to też dużo tam się nauczyłam, razem z Kubą wymienialiśmy się informacjami i razem stworzyliśmy ten kanał – mówi Kinga Sawczuk.
W ramach tego projektu influencerka tworzy materiały wideo dotyczące chociażby tego, jak prawidłowo postępować z elektroodpadami, czyli starymi telefonami, tabletami i laptopami. Działania te przynoszą efekty. Zaznacza, że otrzymuje od swoich obserwatorów wiele miłych słów właśnie w kontekście promowania proekologicznych rozwiązań.
– Oczywiście mnie również pojawiają się różne współprace, jednak nie tylko wykorzystuję swoje zasięgi po to, aby coś reklamować, ale też przekazywać istotne treści, abyśmy nie tylko my z tego korzystali, ale też nasi widzowie. A myślę, że tych informacji, które przekazujemy, nawet nie ma w szkołach. Ja się nie uczyłam o elektrośmieciach, co z nimi robić itd., jak ważna jest dla nas planeta. Ja się bardzo cieszę, że mamy z Kubą ten kanał, bo jednak widzę też po moich widzach, jak dostaję od nich wiadomości, piszą mi np.: „Kinga, dziękuję ci za ten kanał, ja nie wiedziałam, co z elektrośmieciami zrobić”, więc to jest naprawdę mega miłe – mówi Kinga Sawczuk.
Przyznaje też, że zdecydowanie popiera działania młodych ludzi, którzy idą o krok dalej i protestują na ulicach przeciwko zmianom klimatycznym.
– Naprawdę przyjemnie się na to patrzy, jak szczególnie młodzi ludzie walczą o dobry los naszej planety. Jeżeli tylko nam czasy pozwolą, to można się przejść na taki protest. My z Kubą prowadzimy kanał i myślę, że i prowadzenie takiego kanału, i wyjście z transparentem to są naprawdę duże kroki, aby zmienić myślenie ludzi odnośnie do naszej planety – mówi influencerka.
Czytaj także
- 2025-04-04: W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji
- 2025-04-03: Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-28: Dawid Kwiatkowski: Uczestnicy „Must Be the Music” starają się zaczepiać nas na korytarzach. Ja uciekam, bo przed castingiem nie chcę wchodzić w żadne relacje
- 2024-11-25: Sebastian Karpiel-Bułecka: Jurorowanie to nie jest proste zadanie, ale bardzo mnie to rajcuje. Staram się być sprawiedliwy, szczery i rzetelny
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
Dwadzieścia lat od premiery singla „Ev’ry Night” Mandaryna proponuje słuchaczom swój najnowszy utwór zatytułowany „LECĘ” i ma przeczucie, że to najlepszy moment na kontynuowanie kariery wokalnej. W tej kwestii nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego wraca na scenę z nową energią, z nowym brzmieniem i z niezwykle osobistym przekazem. Marta Wiśniewska nie kryje satysfakcji z tego, że swoją nowość po raz pierwszy mogła zaprezentować na scenie jej ulubionego programu „You Can Dance” i przyznaje, że z przyjemnością zasiadłaby też w jury tego formatu.
Prawo
Europosłowie chcą lepszej ochrony dzieci przed nadużyciami w internecie. Tymczasowe przepisy wygasną za rok

Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.
Zdrowie
Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.