Mówi: | Weronika Adamowska |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Planete + Doc Film Festival |
Dziś staruje festiwal Planete + Doc, wielkie święto dokumentalnego kina
Bohaterem filmu dokumentalnego „Minkowski | Saga” jest Marc Minkowski, francuski dyrygent i prawnuk warszawskiego bankiera Augusta Minkowskiego. Obraz przedstawia drogę mężczyzny do poznania przeszłości swojej rodziny, rodu polskich patriotów i przedstawicieli elity II RP. Autor filmu, Rafael Lewandowski, jest jednym z zaproszonych przez organizatorów gości tegorocznej odsłony festiwalu.
– W tym roku do Warszawy przyjedzie ponad siedemdziesięciu twórców oraz bohaterów filmów, czasem również pomysłodawców. Zaprosiliśmy wyjątkową dziewczynę Ala'a Basatneh – bohaterkę filmu „Chicago Girl. Facebookowa rewolucja”. To film, który pokazuje, jak bohaterka steruje rewolucją w Syrii poprzez media społecznościowe. W Warszawie pojawi się także Francis Halle, znany francuski przyrodnik, pomysłodawca i narrator filmu „Był sobie las” Luca Jacqueta. Myślę, że wielu widzów kojarzy go z filmu „Marsz pingwinów” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Weronika Adamowska, rzecznik prasowy Planete + Doc Film Festival.
Wśród zaproszonych gości nie zabraknie również polskich twórców. Swoją obecność na festiwalu potwierdzili m.in. Piotr Szczepański, autor filmu „CKOD2 PLan ewakuacji” oraz Anna Jadowska, twórczyni „Dotknij mnie”.
Od kilku lat formuła festiwalu została wzbogacona o liczne imprezy towarzyszące. W ramach Festiwalu Planete + Doc odbędą się wykłady mistrzowskie, wystawy oraz koncerty.
– Organizujemy m.in. wystawę zdjęć starych i współczesnych neonów w rotundzie warszawskiego kina Iluzjon. Odbędą się master classy, czyli wykłady mistrzowskie, podczas których takie znamienite nazwiska ze świata filmu, jak Michel Gondry, będą uczyć widzów o swoich technikach, metodach pracy, o tym jak pracują na planie filmów i teledysków. Są też liczne koncerty. W warszawskiej Cafe Kulturalnej i wrocławskiej Bułce z masłem przez cały okres festiwalu będzie funkcjonowała scena muzyczna. Zagrają między innymi Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza, która wykona utwory inspirowane twórczością Franka Zappy – mówi Weronika Adamowska.
Festiwal Planete + Doc potrwa do 18 maja.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli
Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.
Polityka
Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.
Zdrowie
Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.