Mówi: | Weronika Adamowska |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Planete + Doc Film Festival |
Dziś staruje festiwal Planete + Doc, wielkie święto dokumentalnego kina
Bohaterem filmu dokumentalnego „Minkowski | Saga” jest Marc Minkowski, francuski dyrygent i prawnuk warszawskiego bankiera Augusta Minkowskiego. Obraz przedstawia drogę mężczyzny do poznania przeszłości swojej rodziny, rodu polskich patriotów i przedstawicieli elity II RP. Autor filmu, Rafael Lewandowski, jest jednym z zaproszonych przez organizatorów gości tegorocznej odsłony festiwalu.
– W tym roku do Warszawy przyjedzie ponad siedemdziesięciu twórców oraz bohaterów filmów, czasem również pomysłodawców. Zaprosiliśmy wyjątkową dziewczynę Ala'a Basatneh – bohaterkę filmu „Chicago Girl. Facebookowa rewolucja”. To film, który pokazuje, jak bohaterka steruje rewolucją w Syrii poprzez media społecznościowe. W Warszawie pojawi się także Francis Halle, znany francuski przyrodnik, pomysłodawca i narrator filmu „Był sobie las” Luca Jacqueta. Myślę, że wielu widzów kojarzy go z filmu „Marsz pingwinów” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Weronika Adamowska, rzecznik prasowy Planete + Doc Film Festival.
Wśród zaproszonych gości nie zabraknie również polskich twórców. Swoją obecność na festiwalu potwierdzili m.in. Piotr Szczepański, autor filmu „CKOD2 PLan ewakuacji” oraz Anna Jadowska, twórczyni „Dotknij mnie”.
Od kilku lat formuła festiwalu została wzbogacona o liczne imprezy towarzyszące. W ramach Festiwalu Planete + Doc odbędą się wykłady mistrzowskie, wystawy oraz koncerty.
– Organizujemy m.in. wystawę zdjęć starych i współczesnych neonów w rotundzie warszawskiego kina Iluzjon. Odbędą się master classy, czyli wykłady mistrzowskie, podczas których takie znamienite nazwiska ze świata filmu, jak Michel Gondry, będą uczyć widzów o swoich technikach, metodach pracy, o tym jak pracują na planie filmów i teledysków. Są też liczne koncerty. W warszawskiej Cafe Kulturalnej i wrocławskiej Bułce z masłem przez cały okres festiwalu będzie funkcjonowała scena muzyczna. Zagrają między innymi Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza, która wykona utwory inspirowane twórczością Franka Zappy – mówi Weronika Adamowska.
Festiwal Planete + Doc potrwa do 18 maja.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.