Mówi: | Zygmunt Miłoszewski, pisarz Jan Komasa, reżyser Agnieszka Holland, reżyserka |
Komasa, Miłoszewski i Pablopavo laureatami Paszportów "Polityki" 2014
We wtorek wieczorem po raz 22. wręczono Paszporty "Polityki". Laureatami nagrody za rok 2014 zostali m. in. Jan Komasa za "Miasto 44", Zygmunt Miłoszewski za cykl kryminałów o prokuratorze Szackim oraz muzyk Pablopavo. Tytuł honorowy Kreatora Kultury otrzymała Agnieszka Holland za odwagę tworzenia ambitnej sztuki. Wręczona po raz pierwszy nagroda specjalna trafiła natomiast do stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Paszporty "Polityki" przyznawane są od 1993 roku przez redakcję tygodnika "Polityka". Twórcy otrzymują nagrody z sześciu dziedzin sztuki: filmu, teatru, sztuk wizualnych, muzyki poważnej, muzyki popularnej i literatury.
Od 2002 roku przyznawany jest ponadto honorowy tytuł Kreatora Kultury dla wybitnych osobowości zajmujących się krzewieniem kultury. W tym roku otrzymała ją Agnieszka Holland. Dla reżyserki nagroda ta oznacza, jak sama mówi, wstęp do obywatelstwa międzypokoleniowego i znak, że dla artystów młodego pokolenia jej dorobek jest bardzo ważny. Jej zdaniem polska kultura jest w bardzo dobrej formie, jednak młodzi twórcy mają utrudniony dostęp do widowni i wsparcia, także ze strony mediów.
– W kinie myśmy wywalczyli w ostatnich latach w miarę stabilny system, który pomaga nam tworzyć. Od momentu, kiedy powstał ten system, polskie kino niebywale się rozwinęło i ludzie zaczęli chodzić na polskie firmy. To pokazuje, że ludzie potrzebują polskiej kultury i że potrzebują głosów stąd, żeby zrozumieć to kim są, skąd pochodzą, gdzie są, dokąd idą. Tego jest bardzo brak – mówi Agnieszka Holland w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Laureatem Paszportu "Polityki" 2014 w kategorii "film" został Jan Komasa. Kapituła nagrody doceniła jego ambicję, wyobraźnię i perfekcyjny warsztat reżyserski. Zdaniem jury najnowszy film pochodzącego z Poznania reżysera "Miasto 44" zasłużył na nagrodę ze względu na nowoczesny język narracji, który trafia do młodych widzów. Jan Komasa twierdzi, że cieszy go możliwość robienia filmów, które są doceniane przez widzów, a jednocześnie wzbudzają kontrowersje i pobudzają do dyskusji. Nigdy nie tworzył dzieł mających się wyłącznie podobać, zarówno publiczności, jak i krytykom.
– Według mnie film zaczyna się tak naprawdę po napisach końcowych, czyli w momencie kiedy widz zostaje sam z tym, co zobaczył. Chciałbym, żeby tak było, i tak trochę jest w przypadku "Miasta 44" czy "Sali Samobójców", że ciągle się rozmawia czy rozmawiało o tych filmach i z tego się bardzo cieszę, że udało mi się wzbudzić zainteresowanie i tę dyskusję. Nie dla samego zainteresowania i dyskusji, ale dlatego, żeby ludzi uruchomili się na nowe rzeczy i zaczęli odkrywać na nowo rzeczywistość, żeby musieli się zdefiniować, zredefiniować, coś zrozumieć. W ogóle fajne jak sztuka wzbudza takie emocje sprzeczne, bo wtedy powstaje ferment i społeczeństwo się zmienia i tak naprawdę wg mnie wzmacnia – mówi Jan Komasa.
W kategorii "muzyka popularna" nagrodę główną otrzymał Pablopavo, czyli Paweł Sołtys, polski wokalista reggae i raggamuffin, jeden z pierwszych artystów wykonujących raggamuffin w języku polskim. Jury doceniło go za łączenie podwórkowej lokalności z poetycką głębią.
Paszport "Polityki" 2014 w dziedzinie literatury przypadł natomiast Zygmuntowi Miłoszewskiemu, autorowi bestsellerowej trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Zdaniem członków jury 38-letni pisarz stworzył cykl powieści kryminalnych, w których ciekawa intryga łączy się z wnikliwym portretem współczesnej Polski i nękających ją problemów społecznych. Dwa pierwsze tomy trylogii zostały sfilmowane. W ekranizacji "Uwikłania" w reżyserii Jacka Bromskiego wystąpiła m.in. Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn i Krzysztof Pieczyński. Film "Ziarno prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza, w którym w rolę prokuratora Szackiego wcielił się Robert Więckiewicz, wejdzie na ekrany kin w styczniu tego roku.
– To jest tak, że nie ma tutaj osób przypadkowych, i Kuba Żulczyk i Wit Szostak to są bardzo fajni pisarze. Do końca żaden z nas nie mógł być pewien nagrody. Oczywiście bardzo chciałem ją dostać, każdy chciał dostać nagrodę. Zwłaszcza, że nie jesteśmy ludźmi teatru, nie jesteśmy ludźmi filmu. Nagroda to jedyny moment kiedy możemy wyjść na scenę, także to ma taką podwójną wartość – mówi Zygmunt Miłoszewski.
Paszporty "Polityki" 2014 trafiły także do zespołu Kwadrofonik, nagrodzonego w kategorii "muzyka poważna", Jakuba Woynarowskiego w dziedzinie "sztuki wizualne" oraz Radosława Rychcika za reżyserię spektaklu "Dziady" w poznańskim Teatrze Nowym. W tym roku wręczono także Nagrodę Specjalną, która trafiła do stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Jury nagrodziło w ten sposób stworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" i zaangażowanie w inicjatywy kulturalne związane z polsko-żydowską historią.
Czytaj także
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-11-15: Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Psychologia
Martyna Wojciechowska: 82 proc. dzieci przyznaje, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Rodzice powinni kształtować w nich sprawczość
Dziennikarka zauważa, że kształtowanie sprawczości u dzieci jest kluczowym aspektem ich rozwoju emocjonalnego, osobistego i społecznego. Jest wdzięczna swoim rodzicom za motywację, ale i wsparcie w tych momentach, kiedy nie wszystko szło po jej myśli. Teraz ona stara się być właśnie taką matką dla swojej nastoletniej córki.
Media
Miuosh: Czegoś takiego jak w studiu „Must Be the Music” jeszcze nie przeżyłem. To jest inny świat, to jest rozmach
Artysta z entuzjazmem odpowiada o swoich wrażeniach z castingów i nagrań do nowej edycji programu „Must Be the Music”. Jako nowy członek jury czuje się doskonale w tej roli i cieszy się, że może zobaczyć kulisy realizacji tego kultowego show, które powraca na antenę Polsatu po ośmiu latach. Miuosh podkreśla, że są wykonawcy, którzy już zrobili na nim ogromne wrażenie, ale na razie nie zdradza, czy ma już swojego faworyta.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.