Newsy

Tomasz Schimscheiner: „Ikar” Macieja Pieprzycy to rodzima, dramatyczniejsza wersja historii Raya Charlesa

2019-08-23  |  06:26

Aktor zagrał w nowym filmie Macieja Pieprzycy „Ikar”. Jest to oparta na faktach opowieść o niegdyś uwielbianym, dziś natomiast zapomnianym niewidomym muzyku jazzowym. Premiera planowana jest na drugą połowę października. Tomasz Schimscheiner pojawi się także w kilku odcinkach serialu „Na wspólnej”.

Pisząc scenariusz swojego nowego filmu, Maciej Pieprzyca sięgnął po prawdziwą historię wybitnego polskiego pianisty jazzowego Mieczysława Kosza. Urodzony w 1944 roku przyszły muzyk już w wieku pięciu lat zaczął tracić wzrok, jako dwunastolatek był już niewidomy. Uczył się w szkole w Laskach, gdzie nauczyciele zauważyli jego talent muzyczny. Zmarł w wieku 29 lat po upadku z okna własnego mieszkania do dziś spekuluje się, że nie był to tragiczny wypadek, lecz samobójstwo.

– To jest dramatyczniejsza wersja historii Raya Charlesa, tylko w naszym bloku. Skończył tragicznie, chyba należy do tego nieszczęsnego i jakże medialnie znanego klubu 27, nie wyszedł z tego wieku. I Maciek Pieprzyca dogrzebał się w tej historii opowieści o naszej kondycji ludzkiej – mówi Tomasz Schimscheiner agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Mieczysław Kosz nazywany był romantykiem jazzu, w swojej twórczości chętnie wykorzystywał bowiem motywy polskiej muzyki ludowej oraz muzyki romantycznej. Początkowo grał w klubach i kawiarniach, szybko zaczął jednak występować na największych festiwalach, takich jak Jazz Jamboree czy Jazz nad Odrą. Brał też udział w konkursach zagranicznych, gdzie zdobywał nagrody. Choć przez muzyków uważany jest za fundament polskiej muzyki jazzowej, poza tym środowiskiem jest dziś mało znany.

– Mało kto w ogóle o nim pamięta, on z tego, co pamiętam, nagrał chyba tylko jedną płytę, ale był niezwykle utalentowanym muzykiem odnoszącym ogromne sukcesy i w Polsce, i na Zachodzie – mówi Tomasz Schimscheiner.

W postać Mieczysława Kosza wcielił się Dawid Ogrodnik, w obsadzie znaleźli się ponadto m.in. Piotr Adamczyk, Maja Komorowska, Jowita Budnik, oraz Jacek Koman. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był natomiast Leszek Możdżer. Premiera filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” planowana jest na 18 października tego roku.

– Ja tam gram lekarza okulistę, który proponuje operację naszemu bohaterowi. Ten film będzie pokazywany na konkursie festiwalowym w Gdyni mówi Tomasz Schimscheiner.

Obecnie aktor koncentruje się na pracy w teatrze – w rodzinnym Krakowie związany jest w z dwoma placówkami: Teatrem Nowym Proxima oraz Teatrem STU. W pierwszym z nich do niedawna występował w spektaklu „Akademia Pana Kleksa”, w którym wcielał się w postać Ambrożego Kleksa, obecnie pracuje przy nowym przedstawieniu dla najmłodszego widza. Już wkrótce aktora będzie też można oglądać na małym ekranie.

– Na chwilę teraz odwiedzę Wspólną jako Andrzej Brzozowski, chyba po dwóch latach nieobecności, więc taka dość ciekawa przygoda, spotkanie z przyjaciółmi po takim czasie, i z bohaterem – mówi Tomasz Schimscheiner.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.