Mówi: | Karolina Nowak |
Funkcja: | zarządzająca inwestycjami w dzieła sztuki |
Firma: | Wealth Solutions |
Obroty ze sprzedaży dzieł sztuki na aukcjach przekroczyły 15 mld dolarów. To 300 proc. więcej niż 10 lat temu
Po raz pierwszy w historii obroty na światowym rynku sztuki przekroczyły 15 mld dol. Rynek wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 26 proc., ale w ciągu ostatniej dekady obroty wzrosły o 300 proc. Na aukcjach sprzedano rekordową liczbę ponad pół miliona dzieł sztuki. 80 proc. to transakcje poniżej 5 tys. dolarów, ale najdroższe dzieła osiągają wartość kilkudziesięciu milionów dolarów.
– Rynek sztuki na świecie rozwija się niezwykle dynamicznie. Według raportu Artprice w 2014 roku obroty na świecie przekroczyły poziom 15 mld dol. Wzrost względem roku poprzedniego wynosi 26 proc., natomiast względem 2004 roku aż 300 proc. – mówi agencji Newseria Karolina Nowak, zarządzająca inwestycjami w dzieła sztuki Wealth Solutions.
Od kilku lat największy jest rynek chiński, który pod względem wielkości obrotów stanowi ponad połowę światowego rynku sztuki. W bardzo dobrej formie pozostaje zwłaszcza segment ultra-high, głównie dzięki aktywności kolekcjonerów z Chin, USA i niektórych państw europejskich. Rośnie także zainteresowanie rynkiem sztuki w Rosji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Prym nadal wiodą dwa domy aukcyjne: Sotheby’s i Christie’s.
2014 rok był także rekordowy pod względem liczby sprzedanych dzieł sztuki. Na aukcje trafiło 505 tys. dzieł sztuki o łącznej wartości 15,2 mld dolarów. W ubiegłym roku sprzedano ponadto rekordową ilość dzieł za kwotę większą niż 1 mln dol. – było ich aż 1,7 tys., a więc czterokrotnie więcej niż 10 lat temu. Największy udział w rynku miała sztuka nowoczesna – dała ona 43 proc. obrotów. Na kolejnym miejscach znalazła się sztuka powojenna oraz współczesna.
– Najdrożej sprzedaną pracą była rzeźba Alberta Giacomettiego „Rydwan”. To rzadkość, bo zazwyczaj najwyższe kwoty osiąga malarstwo. Artystą, który sprzedał najwięcej i najdrożej w tym roku, był Andy Warhol. Od wielu lat w czołówce znajdują się Andy Warhol i Pablo Picasso, tylko zamieniają się miejscami – mówi Karolina Nowak.
W 2014 roku zlicytowano łącznie 1,4 tys. dzieł Andy'ego Warhola na sumę 560 mln dol., natomiast rzeźba „Rydwan” została sprzedana za 90 mln dol. Zdecydowana większość rynku sztuki należy jednak do drobnych kolekcjonerów. 80 proc. tego rynku stanowią transakcje poniżej 5 tys. dol.
Wśród klasy średniej w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej nadal istnieje tradycja kupowania dzieł sztuki i to właśnie ci kolekcjonerzy są autorami większości transakcji.
– Polski rynek aukcyjny też się bardzo dynamicznie rozwija. Nie mamy danych ze wszystkich domów aukcyjnych, ale największy w Polsce dom aukcyjny Desa Unicum miał zeszłoroczne obroty na poziomie 45 mln zł i zorganizował sześć razy więcej aukcji niż w roku 2013. Ale i tak jeszcze jesteśmy małą kropelką w tym morzu – mówi Karolina Nowak.
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-07-01: Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-27: Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-06-05: Naukowcy wzywają do większej ochrony oceanów. Przestrzegają przed groźnym w skutkach przełowieniem stad
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
- 2025-05-23: Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.