Mówi: | Aleksandra Balcerzak |
Firma: | FitPlanner |
Fitness na trampolinie nie obciąża stawów i jest niezwykle efektywny. 10 minut skakania odpowiada 30 minutom joggingu
Do Polski fitness na trampolinach zawitał kilka lat temu, a w ostatnich sezonach zdobywa coraz większą popularność. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń – przede wszystkim podskoków – w różnym tempie i o zmiennej intensywności. Trening pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie nóg, a co najważniejsze – nie obciąża stawów. Ćwiczenia są bardzo efektywne, ponieważ według NASA 10 minut skakania na trampolinie daje taki sam efekt jak 30 minut biegania.
– Fitness na trampolinach to trening wykonywany na pojedynczych, małych, jednoosobowych trampolinach, które mają także zamontowaną rączkę tak, żeby pomagała utrzymywać stabilność i równowagę. Trening polega na wykonywaniu przede wszystkim podskoków w różnym tempie o różnej zmienności, co ma na celu ogólne wzmocnienie ciała. Co ciekawe, trening ten nie obciąża stawów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Balecerzak, FitPlanner.
Program treningowy stworzony jest z myślą o osobach, które chcą spalić zbędne kilogramy nie poprzez intensywny wysiłek, ale pewnego rodzaju zabawę.
– Jest to trening cardio, to ma on na celu przede wszystkim wzmocnienie całego ciała, ale też zgubienie zbędnych kilogramów i wzmocnienie mięśni nóg, np. łydek, ud. Jest to trening, który wszechstronnie rozwija ciało z naciskiem na dolne partie mięśni – tłumaczy Aleksandra Balecerzak.
Badania pokazują, że skoki na trampolinach są aż o 68 proc. bardziej efektywne niż jogging.
– Co ciekawe, już w latach 70. NASA przetestowała ten trening, badała jak skoki na trampolinach wpływają na nasz organizm. Okazało się, że są to jedne z najmniej inwazyjnych i najbardziej bezpiecznych treningów dla naszego organizmu, ponieważ właśnie stawy są odciążone. Co ciekawe, 10 minut treningu na trampolinach może być równoważone 30 minutom biegania – mówi Aleksandra Balcerzak.
Przed podjęciem aktywności fizycznej warto się jednak skonsultować z lekarzem, żeby oszacować możliwości swojego organizmu i dopasować najbardziej optymalną dawkę ćwiczeń.
– Jeśli ktoś ma problemy ze stawami takie jak zmiany zwyrodnieniowe, to warto się skonsultować z lekarzem, ponieważ może to być poważnym przeciwwskazaniem. Tak samo, jeśli ktoś ma problemy z układem krążenia, oddechowym bądź dużą nadwagę, również powinien najpierw zasięgnąć opinii lekarza. Osoby starsze, jeśli są zainteresowane, również mogą spróbować swoich sił, jednak należy pamiętać o tym, że jest to trening, który wymaga pewnej intensywności, bo są to ćwiczenia cardio – podkreśla Aleksandra Balcerzak.
Fitness na trampolinach zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Obecnie jest ponad pół tysiąca wyszkolonych instruktorów fitnessu na trampolinach i ich liczba wciąż rośnie. Zajęcia są już dostępne w każdym województwie, a z danych serwisu FitPlanner.pl wynika, że najwięcej zwolenników ma na Mazowszu, w Wielkopolsce, Małopolsce, na Dolnym Śląsku, a także w województwie łódzkim.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.