Newsy

Gwiazdy: noc poślubna to wciąż wyjątkowe wydarzenie

2018-07-17  |  06:16
Mówi:Rafał Cieszyński, aktor
Elżbieta Romanowska, aktorka
Michał Milowicz
Rafał Maserak, tancerz
  • MP4
  • Noc poślubna utraciła znaczenie kulturowe i religijne, wciąż uważana jest jednak za wyjątkowe wydarzenie. Zdaniem Rafała Maseraka wynika to z przywiązania do tradycji – sam jest zwolennikiem celebrowania nocy poślubnej. Elżbieta Romanowska uważa natomiast, że na emocje nowożeńców oddziałuje fakt spędzenia pierwszej nocy jako małżeństwo.

    Przez setki lat, nie tylko w polskiej kulturze, noc poślubna miała wyjątkowe znaczenie. Stanowiła okazję do pierwszego fizycznego zbliżenia młodej pary, a także poświadczenia dziewictwa świeżo poślubionej żony. Obecnie rzadko się zdarza, by pary czekały ze skonsumowaniem związku do momentu zawarcia małżeństwa, noc poślubna utraciła więc swoje wyjątkowe znaczenie kulturowe i dynastyczne. Zdarza się też, że zmęczeni wielotygodniowymi przygotowaniami oraz weselem młodzi małżonkowie rezygnują z celebrowania pierwszej nocy po ceremonii ślubnej.

    – Z tą nocą poślubną jest tak, że po całej nocy zabaw weselnych jak już idzie się do pokoju, to energia jeszcze jest, ale myślę, że więcej tej energii byłoby o jedną noc później – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Cieszyński.

    Gwiazdy nie mają jednak wątpliwości, że mimo zmian obyczajowych, które zaszły w polskiej obyczajowości, noc poślubna wciąż jest niezwykłym wydarzeniem w życiu nowożeńców. Zdaniem Elżbiety Romanowskiej ma ona wymiar przede wszystkim emocjonalny nawet dla par, które przed ślubem mieszkały razem.

    – Kiedyś noc poślubna miała trochę inny wymiar, dzisiaj ma inny, aczkolwiek i tak jest nocą wyjątkową, bo to pierwsza noc, którą spędza się z własnym, legalnym mężem – mówi aktorka.

    Podobnego zdania jest Rafał Maserak. Tancerz podkreśla, że wśród jego znajomych przygotowujących się do ceremonii zawarcia małżeństwa, noc poślubna zawsze wywoływała duże emocje. Sam również przywiązuje wagę do tego wydarzenia.

    – Jestem akurat taką osobą starej daty, szlachetną mam w sobie duszę, że jak miałbym ślub, to ta noc poślubna miałaby być celebrowana, musi być zachowana tradycja – mówi Rafał Maserak.

    Z badania przeprowadzonego przez Pew Resaerch Center wynika, że tylko niespełna 7 proc. Polaków popiera religijny zakaz uprawiania seksu przed ślubem. Zdaniem Michała Milowicza jest to kwestia indywidualnego podejścia każdej z par.

    – Może warto czekać na to tyle czasu, a może warto jednak poznać partnerkę czy partnera wcześniej, żeby potem nie było rozczarowania. Są dwie szkoły, falenicka i otwocka, tutaj tak samo – mówi aktor.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Film

    Gwiazdy

    Jan Wieczorkowski: W ogóle nie mam wyczucia w kwestii kupowania prezentów. Sam kilka razy dostałem wody toaletowe, które po prostu do mnie nie pasowały

    Aktor grający jedną z głównych ról w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka przyznaje, że w życiu prywatnym również zdarzyły mu się nietrafione prezenty, które szybko wylądowały w koszu. Zwykle były to perfumy czy wody kolońskie, których kompozycja zapachowa w ogóle mu nie odpowiadała. Jeśli natomiast chodzi o wybór okolicznościowych upominków dla innych, to Jan Wieczorkowski zdradza, że zawsze zdaje się w tej kwestii na gust i intuicję żony. Sam zupełnie nie ma do tego głowy.

    Handel

    Rynek makaronów w Polsce wart jest około 800 mln zł. Producenci pracują nad nowymi funkcjami tych produktów w diecie

    Makarony stają się coraz nowocześniejszą kategorią na rynku spożywczym. Konsumenci mają do wyboru m.in. szereg makaronów warzywnych, bezglutenowych, a także funkcjonalnych, których regularne spożywanie ma pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To m.in. w ten segment rynku chce w najbliższych latach inwestować notowany na warszawskiej giełdzie producent Makarony Polskie. Spółka podkreśla, że wyzwaniem dla dalszego rozwoju firm z branży spożywczej pozostają rosnące koszty działalności, braki kadrowe, a także niestabilność cenowa.