Mówi: | Anna Bosak |
Funkcja: | psycholog, tancerka |
Anna Bosak: scena wciąż jest dla mnie totalnie sexy, ale jako coach wolę nie przyjmować pozycji gwiazdy
Teraz jest moment, w którym wytańczyłam się już, wyhasałam – mówi tancerka. Obecnie skupia się na pracy coacha, zarówno biznesowego, jak i indywidualnego, i jak twierdzi, czerpie z tego ogromną satysfakcję. Scena wciąż bardzo ją pociąga, nie chce już jednak pełnić roli gwiazdy. Znacznie bardziej pociąga ją możliwość bycia blisko z ludźmi, którym pomaga.
Anna Bosak ukończyła studia z zakresu psychologii i od kilku lat zajmuje się coachingiem, zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Prowadzi szkolenia i konsultacje głównie z zakresu change management, czyli zmiany sposobu zarządzania, oraz lean management – metody zarządzania w sytuacjach reorganizacji firmy. Z jej usług korzystają korporacje działające na rynku finansowym, ubezpieczeniowym oraz farmaceutycznym. Od kilku miesięcy prowadzi również bloga, na którym podejmuje tematykę związaną z psychologią pozytywną i wdrażaniem zmian w życiu indywidualnego człowieka.
– Mam wrażenie, że coaching jest modny ostatnio albo nawet supermodny, bo on był modny i 5 lat temu, a ja się na szczęście nim nie zajmuję ostatnio, tylko zajmuję się już od dłuższego czasu – mówi Anna Bosak agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Była tancerka uczy również, jak wykorzystywać potencjał zespołu w przedsiębiorstwie. Jej zdaniem najważniejsze jest takie aktywowanie pracowników, by w jak największym stopniu korzystali ze swoich talentów i wspierali się nawzajem. Anna Bosak podkreśla, że Polacy, zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych, zbyt mocno skupiają się na swoich wadach, zamiast budować swoją osobowość na posiadanych kompetencjach. Radzi, by skupiać się na swoich mocnych stronach, przynosi to bowiem znacznie lepsze rezultaty niż próby podciągania się w dziedzinach, w których radzimy sobie znacznie gorzej.
– Nie zachęcam do lenistwa, ale przypatrz się sobie, gdzie od razu czujesz, że coś ci idzie dobrze, jak np. zaczynasz grać w golfa i fajnie ci idzie ten kij, to się zaczyna, samo się napędza, więcej chcesz tego robić, czyli więcej ćwiczysz, ale z drugiej strony masz jakiś naturalny do tego dar, flow, jakkolwiek o tym mówić, więc o to mi też chodzi – mówi.
Anna Bosak zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce coach kojarzy się przede wszystkim z mówcą motywacyjnym, wygłaszającym perswazyjne przemówienia dla dużej grupy odbiorców. Taki styl pracy preferuje m.in. Mateusz Grzesiak. Anna Bosak bierze udział w tego rodzaju wydarzeniach, jednak raczej jako uczestnik niż prowadząca. W pracy coacha woli skupiać się na osobie, z którą aktualnie pracuje, mimo że na scenie zawsze bardzo dobrze się czuła, a występy w teatrze należały do najciekawszych doświadczeń w jej życiu.
– O ile scena mnie kręci, ona jest dla mnie totalnie sexy, tak sobie myślę, że jestem bliżej człowieka już i mnie bardziej kręci, żeby wyciągnąć z każdej innej osoby ciekawostki, rzeczy, które mnie zaspokoją niż shining like a star – mówi tancerka.
Anna Bosak podkreśla, że jako tancerka musiała robić wszystko, aby skupić na sobie uwagę publiczności, jurorów w programach telewizyjnych czy sędziów turniejowych. Wraz z wiekiem zaczęła się w niej jednak budzić potrzeba synergii z drugim człowiekiem i obecnie większą satysfakcję czerpie ze skupienia się na innych niż na sobie.
– Teraz jest ten moment, w którym wytańczyłam się już, wyskakałam, wyhasałam, odbyłam studia, trochę zobaczyłam. jak wygląda biznes, jak wygląda korpo, jak wygląda świat biznesu i sobie te wszystkie rzeczy łączę – mówi Anna Bosak.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.