Mówi: | Blanka Lipińska |
Funkcja: | pisarka |
Blanka Lipińska: Pierwszy raz powinien być przemyślany. Nie warto ulegać pokusie wakacyjnego romansu
Pisarka przestrzega młodych ludzi przed pochopnym rozpoczynaniem życia seksualnego. Jej zdaniem uleganie pokusie wakacyjnego romansu może mieć negatywne konsekwencje. Pierwszy raz bywa trudnym doświadczeniem, które zostawia ślad w psychice na całe życie, może też oznaczać niechcianą ciążę w zbyt młodym wieku.
Wiek inicjacji seksualnej młodych Polaków stale się obniża. Według raportu „Ryzykowne zachowania Polaków”, sporządzonego przez Centrum Profilaktyki Społecznej, seks zaczynają uprawiać już trzynastolatki. Do pierwszego stosunku seksualnego najczęściej dochodzi podczas weekendu lub w czasie wakacyjnego wyjazdu. Blanka Lipińska uważa jednak, że letnia znajomość w przypadku tak młodych ludzi nie powinna prowadzić do tak intymnych relacji.
– Nie warto ulegać promieniom słońca. Chciałabym zaapelować do młodych ludzi o rozwagę i przemyślenie – mówi pisarka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Autorka powieści erotycznej „365” podkreśla, że pierwszy stosunek seksualny zawsze zostawia ślad w psychice człowieka i ma ogromny wpływ na jego dalsze życie erotyczne. Radzi więc, zwłaszcza dziewczętom, by decyzji o rozpoczęciu współżycia nie podejmowały spontanicznie, a na partnera wybierały chłopaka, którego obdarzają pełnym zaufaniem.
– Bo jednak ten pierwszy raz może być traumatyczny. Polecam więc raczej się wstrzymać – mówi Blanka Lipińska.
Pisarka podkreśla też, że dojrzałość seksualna powinna się przejawiać w myśleniu o konsekwencjach współżycia. Młodzi ludzie nie powinni zapominać o bezpieczeństwie relacji, zarówno w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, jak i uniknięcia niechcianej ciąży.
– Pamiętajmy, że seks jest po to, aby się rozmnażać. Jeśli „wpadniemy”, to nasze życie w wieku szesnastu lat zawiśnie na włosku. Przemyślmy więc sobie to dobrze – mówi Blanka Lipińska.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.