Mówi: | DJ Adamus |
Funkcja: | DJ, producent muzyczny |
DJ Adamus: jestem wielkim zwolennikiem legalizacji miękkich narkotyków. Nie tylko w celach medycznych
Nie da się walczyć z ludzkimi słabościami – uważa DJ Adamus. Producent muzyczny chce legalizacji marihuany w Polsce, nie tylko dla ludzi przewlekle chorych. Jego zdaniem może to przynieść wymierne korzyści nie tylko obywatelom, ale i państwu. DJ Adamus jest natomiast wielkim przeciwnikiem dopalaczy, które mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
– Jestem wielkim zwolennikiem legalizacji miękkich narkotyków, nawet tylko do celów medycznych, ale i rozrywkowych. Bo jeżeli coś, co jest pod kontrolą państwa jest o wiele bardziej bezpieczne niż coś, co nie jest pod kontrolą państwa – mówi DJ Adamus agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Z danych CBOS wynika, że 16 proc. spośród przebadanych Polaków powyżej 15. roku życia, zażywało kiedykolwiek marihuanę lub haszysz. Obecnie w Polsce marihuana jest zakazana przez prawo, coraz więcej środowisk domaga się jednak jej legalizacji. Dotyczy to zwłaszcza kupowania albo uprawy marihuany do celów leczniczych. Spośród gwiazd legalizację marihuany popierają: Michał Piróg, Kora, Liroy oraz DJ Adamus. Producent muzyczny zwraca uwagę, że marihuana jest znana ludziom od tysięcy lat.
– To są rzeczy wykorzystywane przez pogańskich szamanów, bardzo dobrze znane ludzkości. Przykład prohibicji w Stanach Zjednoczonych w latach 20. udowodnił, że nie da się walczyć ze słabościami ludzkości, bo i alkohol, i narkotyki to jest nic innego jak nasza słabość od tysięcy lat, na którą mieliśmy i będziemy mieć ochotę jako zwierzęta, chociaż myślące, ale jednocześnie nadal zwierzęta – mówi DJ Adamus.
Zdaniem producenta muzycznego wprowadzenie przepisów zezwalających na swobodną uprawę konopi do celów przemysłowych i medycznych miałoby korzystny wpływ także na polską gospodarkę. Gwiazdor podaje przykład Kolorado w Stanach Zjednoczonych, gdzie po zalegalizowaniu marihuany znacznie wzrosły wpływy z podatków. Legalizacja tego miękkiego narkotyku, zdaniem DJ Adamusa, mogłaby też zlikwidować dużą gałąź przestępczości.
– Jestem zdecydowanie przeciwnikiem tego, żeby z tym walczyć, tylko po prostu potrafić w cywilizowany sposób dojść z tym do porozumienia. Zwłaszcza że, tutaj pozdrawiam wszystkich fanów Henryka Sienkiewicza, pamiętajmy, że szlachcic Zagłoba już w tamtych czasach wiedział, że olej konopny to jest nic innego jak samo zdrowie – mówi DJ Adamus.
Producent muzyczny jest natomiast wielkim przeciwnikiem twardych narkotyków i tzw. dopalaczy. Uważa, że mają one negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, a ich zażywanie ma na celu wyłącznie odurzenie się, a nie przyjemność.
– Swoją przygodę z Witkacym zacząłem właśnie od książki „Narkotyki”, gdzie on bardzo skrupulatnie i skrzętnie opisuje każde działanie narkotyku. Już w okresie międzywojennym uważał, że tytoń i alkohol to jest większe zło niż kokaina i peyotl – mówi DJ Adamus.
Legalizację marihuany medycznej popierają także niektóre partie polityczne, np. Twój Ruch i znaczna część SLD. Zdaniem rzecznika SLD Dariusza Jońskiego legalizacja marihuany mogłaby pomóc w walce z dopalaczami.
Czytaj także
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-05-02: Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej dezinformacji. Polacy nie umieją jeszcze jej rozpoznawać
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-08: Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.