Mówi: | Dorota Gardias |
Funkcja: | prezenterka |
Dorota Gardias: Motywacją do poznania zasad pierwszej pomocy były dla mnie narodziny córki. Chciałam czuć się bezpiecznie
Mamy tylko 5 minut na to, żeby kogoś uratować – mówi prezenterka, która stale doskonali umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Motywacją były dla niej narodziny córki – gwiazda TVN chciała wiedzieć, jak postępować w razie wypadku niemowlęcia. Swoje umiejętności stara się przekazywać córce – dziewczynka wie już, jak wezwać pomoc, zna nawet teoretyczne zasady masażu serca i mierzenia ciśnienia.
Dorota Gardias po raz pierwszy poznała zasady udzielania pierwszej pomocy jeszcze w szkole. Przyznaje jednak, że gdyby nie późniejsze szkolenia, dziś nie pamiętałaby nic z tych lekcji. W większości tego rodzaju kursów uczestniczyła dzięki pracy prezenterki telewizji śniadaniowej i zawsze traktowała je jako okazję do odświeżenia wiedzy. Ogromną motywacją do doskonalenia się w tym zakresie były narodziny jej córki Hanny – prezenterka uznała wówczas, że powinna wiedzieć, jak pomóc niemowlakowi w razie nieszczęśliwego wypadku, np. zakrztuszenia się czy problemów z oddychaniem.
– Pomyślałam: jakby się coś zadziało, gdyby się zakrztusiła, gdyby był jakiś wypadek, co bym zrobiła? Więc wertowałam wszystko, co jest w internecie tak, żebym mogła czuć się bezpiecznie ja, a także moje dziecko – mówi Dorota Gardias agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Prezenterka zdaje sobie sprawę z tego, że jako gwiazda telewizji ma większy dostęp do tego rodzaju kursów niż przeciętny Polak. Dlatego chętnie zaangażowała się w akcję Mali Ratownicy, organizowaną przez markę Volkswagen. W ramach tego programu przez całe lato w kilku nadmorskich miejscowościach działać będą Strefy Małych Ratowników, w których dzieci będą poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy. Będzie to nauka poprzez zabawę oprócz praktycznych umiejętności wpajająca dzieciom potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.
– Jak będziemy to wpajać od początku, to każde dziecko, każdy z nas może zostać superbohaterem, ponieważ my wszyscy mamy supermoce, a te supermoce to umiejętności. Ale żeby weszło nam to w krew, to trzeba niestety powtarzać, przypominać sobie i na manekinach, na fantomach należy ćwiczyć – mówi Dorota Gardias.
Gwiazda TVN nie miała dotąd okazji wypróbowania swoich umiejętności poza szkoleniami. Przypuszcza jednak, że w razie rzeczywistego wypadku dałaby radę udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. W przyszłości zamierza przekazać swoje umiejętności córce – jej zdaniem im wcześniej zacznie się tego rodzaju edukację, tym większe są szanse, że dziecko przyswoi tę wiedzę. Pierwsze zasady można wpajać już trzyletniemu maluchowi, choć oczywiste jest, że nie powinna to być wiedza zbyt szczegółowa.
– Moja córeczka ma zestaw małego lekarza i od samego początku wie, jak mierzyć puls, wie, jak robić sztuczne oddychanie, wie, jak robić masaż serca. Wiadomo, że taka 5-latka nie zrobiłaby tego bardzo skutecznie, ale ciągle powtarzam jej numery telefonów, pod które trzeba byłoby zadzwonić, wie, jaki jest PIN do mojego telefonu w razie, gdyby musiała wezwać pomoc np. do mnie – mówi Dorota Gardias.
Zdaniem prezenterki jest to dość obszerna wiedza, jak na pięcioletnie dziecko. Stara się ją jednak stale poszerzać i ugruntowywać. Ostatnio podczas wakacji w Toskanii, gdy Hania przebywała w basenie z innymi dziećmi, Dorota Gardias przygotowała dla niej edukacyjną zabawę. Dzieciaki miały za zadanie uratować tonącą osobę.
– Takiego poszkodowanego transportowaliśmy na sygnale do brzegu i wszystkie dzieci udzielały pierwszej pomocy. I myślę, że zostanie im to w głowach, ponieważ przez zabawę dzieci uczą się najlepiej, i kiedyś będą wiedziały, jak udzielić pierwszej pomocy – mówi gwiazda.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.