Mówi: | Edyta Herbuś |
Funkcja: | aktorka, tancerka |
Edyta Herbuś: polscy artyści są coraz bardziej cenieni na świecie
Zdaniem aktorki rodzima sztuka zdobywa coraz większą renomę na świecie. Wizytówkami Polski są m.in. Krzysztof Warlikowski i Mariusz Treliński. Polskie filmy zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach, a spektakle teatralne wystawiane są na najsłynniejszych scenach świata takich jak Metropolitan Opera. Edyta Herbuś uważa jednak, że polska sztuka bywa zbyt mocno osadzona w rodzimym kontekście kulturowym.
We wrześniu Edyta Herbuś była świadkiem sukcesu Mariusza Trelińskiego, który premierą spektaklu „Tristan i Izolda” otworzył sezon w słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera. Tancerka uważa, że to bezprecedensowe wydarzenie może być powodem do dumy dla wszystkich Polaków. Jest też zdania, że kultura może być nośnikiem pozytywnego wizerunku Polski na świecie.
– Bardzo bym chciała, żeby była, tylko to nie jest takie proste, bo te najpiękniejsze, najbardziej wzruszające utwory otwierają serce i zależnie od tego, jaka jest temperatura w kraju, tak to wszystko się przekłada na naszych twórców – mówi Edyta Herbuś agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda uważa, że polska kultura i sztuka ma kilka wspaniałych wizytówek. Należą do nich tacy twórcy jak Mariusz Treliński czy Krzysztof Warlikowski. Goszcząc w Nowym Jorku, tancerka miała okazję oglądać sztukę „Fedry” w jego reżyserii. Spektakl z Isabelle Huppert i Andrzejem Chyrą w rolach głównych został pokazany w ramach Next Wave Festival. Wcześniej został przyjęty z owacjami m.in. w Paryżu i Londynie.
– Mamy naprawdę bardzo silną grupę reprezentującą nas tam i widzę, że jesteśmy bardzo cenieni na świecie i to coraz szersze kręgi zatacza – mówi Edyta Herbuś.
Na świecie coraz większe sukcesy odnosi także polska kinematografia. Film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę Goya i nagrodę Oscara, obraz „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego zdobył Srebrnego Niedźwiedzia podczas Berlinale 2016, a „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej zostały uhonorowane nagrodą specjalną jury Sundance Film Festival.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.