Mówi: | Ewa Błaszczyk |
Funkcja: | aktorka |
Firma: | założycielka Fundacji „Akogo?” |
Ewa Błaszczyk zagrała jedną z głównych ról w familijnym filmie „Za niebieskimi drzwiami”
Ewa Błaszczyk zagrała jedną z głównych ról w familijnym filmie „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja. Scenariusz napisali Adam Wojtyszko, Katarzyna Stachowicz-Gacek i Magdalena Nieć, zaś u boku Błaszczyk wystąpią Michał Żebrowski, Adam Ferency i debiutujący na ekranie 11-letni Dominik Kowalczyk.
„Za niebieskimi drzwiami” to ekranizacja nagradzanej powieści Marcina Szczygielskiego. Film opowiada historię 11-letniego Łukasza (Kowalczyk), którego matka po tragicznym wypadku samochodowym zapada w śpiączkę. Chłopiec trafia pod opiekę cioci Agaty (Błaszczyk), w której domu odnajduje tytułowe niebieskie drzwi prowadzące do innego, magicznego świata.
– Wiem, że od stycznia książka Szczygielskiego będzie lekturą szkolną. Scenariusz naszego filmu powstał na bazie tej książki. Gram tam ciotkę Agatę, która opiekuje chłopcem, w którego to wyobraźni i głowie dzieje się cały ten film. Właściwie jestem postacią wymyśloną, wykreowaną przez jego wyobraźnię. Bardzo ciekawe w tej roli było to, że moja bohaterka się zmienia, że przeżywa jakieś transformacje – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewa Błaszczyk.
Błaszczyk, której córka Ola od czternastu lat jest w śpiączce, poświęciła swoje całe życie działalności charytatywnej i pomocy potrzebującym. Zdecydowała się wziąć udział w projekcie Paleja między innymi ze względu na poruszenie w filmie niełatwej tematyki śpiączki. Największą przyjemność podczas pracy na planie sprawiła jej współpraca z dziecięcymi aktorami oraz obcowanie z piękną przyrodą.
– Spośród zaangażowanych do projektu dzieci kilkoro z nich już grywało w różnych filmach. Każde z nich jest zupełnie inne, każde to jest jakiś osobny kosmos, osobna osobowość. Wszyscy byli bardzo dobrze dobrani, a główny bohater ma oczy na pół ekranu, dlatego bardzo łatwo się z nim utożsamić. Poza tym ten film ma niezwykłą urodę plastyczną. Może dlatego, że reżyser debiutant Mariusz Palej jest z wykształcenia operatorem filmowym i bardzo tego pilnował. Raz z racji swojego zawodu, dwa z racji tematu – mówi aktorka.
Zdjęcia do „Za niebieskimi drzwiami” powstawały m.in. w Jeleniej Górze, Górach Stołowych, Jakuszycach, Bystrzycy Kłodzkiej oraz nad morzem. Film wejdzie na ekrany kin na początku 2016 roku. Koproducentem filmu jest „Odra – Film”.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.