Newsy

Grażyna Wolszczak: Walka o czyste powietrze to mój obywatelski obowiązek. Każdy powinien się włączyć w tę sprawę

2019-01-08  |  06:50

Aktorka wyjaśnia, że włączając się w akcję #pozywamsmog, realizuje swój obywatelski obowiązek. Bez najmniejszego wahania złożyła więc pozew przeciwko Skarbowi Państwa za smog, a pierwsza rozprawa zaplanowana jest na 10 stycznia. Aktorka domaga się podjęcia działań, które poprawią stan powietrza w Polsce oraz w symbolicznego zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł, które przekaże na cele charytatywne. Od pieniędzy ważniejsze jest bowiem zwrócenie uwagi na problem.

Grażyna Wolszczak, która jest ambasadorką kampanii #pozywamsmog, liczy na to, że dzięki akcji będzie się zwiększać świadomość obywateli, dotycząca praw, jakie im przysługują. Jeżeli natomiast nie będziemy z nich korzystać i nie będziemy reagować na wszelkie uchybienia, to wszyscy będą nas lekceważyć. Działania dotyczące smogu w naszym kraju aktorka uważa za pozorowane i mało skuteczne. 

– Nie jestem tutaj wielką optymistką w tym względzie, ale to nie znaczy, że mam nic nie robić. Myślę, że jest to mój obywatelski obowiązek i myślę, że każdy powinien się włączyć w tę sprawę, bo jeżeli będziemy oglądać się na innych, że oni coś zrobili, to naprawdę będzie coraz gorzej. Chyba nie ma w tym wiele przesady – mówi agencji Newseria Lifestyle Grażyna Wolszczak, aktorka.

Pozwy za smog złożyli również: prof. Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Ankudowicz i Lesław Żurek. Dotyczą one ochrony dóbr osobistych – takich, jak możliwość korzystania z nieskażonego środowiska, prawo do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkania. Zdaniem Grażyny Wolszczak z powodu zanieczyszczenia powietrza dobra te są naruszane. Mieszkańcy dużych miast są bowiem zmuszeni do życia w zanieczyszczonym środowisku oraz ograniczania swojej aktywności, a nawet powstrzymywania się od wychodzenia z domu z powodu smogu.

– Nie mam pretensji do warszawiaków, ale do rządzących. Nie mam prawa oceniać nikogo, bo na ogół to czynnik ekonomiczny rządzi tym, że ktoś wrzuca do pieca to, co wrzuca, i że on nie ma wyobraźni to trudno, ale władza powinna mieć i powinna użyć wszystkich środków nacisku, żeby to zmienić, a jest to możliwe, tylko trzeba wielkiej egzekucji – mówi Grażyna Wolszczak.

Aktorka tłumaczy, że zaniedbania w związku z zanieczyszczeniem powietrza są bardzo duże, dlatego powinno się szukać wszelkich możliwych rozwiązań tego problemu.

– Dopiero teraz, jak się zaangażowałam w tę akcję, to się dowiedziałam, żeby przyłączać wspólnoty mieszkaniowe do tych dużych sieci ciepłowniczych. Na to są pieniądze i to absolutnie jest w programie, jest mnóstwo różnych rozwiązań w transporcie miejskim itd., natomiast niczego nie zmienimy, jeżeli nadal będziemy palić węglem i nie stawiać na inne źródła energii – mówi Grażyna Wolszczak.

Kwoty, jakich domagają się pozywający, wahają się między 5 a 10 tys. Jeśli uda się wygrać, pieniądze trafią m.in. do fundacji zajmujących się chorobami onkologicznymi, do hospicjum, a także do Fundacji Instytut Reportażu, która planuje wydać książkę o smogu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.

Gwiazdy

Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem

Tancerka kompleksowo dba o swoje zdrowie i o ciało. Nie daje sobie taryfy ulgowej i zawsze, niezależnie od ilości obowiązków zawodowych, stara się znaleźć czas, by wykonać pakiet ulubionych ćwiczeń. Edyta Herbuś zdążyła się już przekonać, że niezwykle korzystny wpływ na jej kondycję i dobre samopoczucie ma także joga. Systematyczne jej praktykowanie umożliwia bowiem swobodny przepływ energii i pozwala utrzymać życiową równowagę. Nie ukrywa więc, że jest wielką miłośniczką tej aktywności i poleca ją także innym.

Handel

E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.