Newsy

Joanna Jabłczyńska: Zawsze marzyło mi się posiadanie własnych kur. Hoduję je w moim domu na wsi

2019-05-23  |  06:12

Gwiazda „Na Wspólnej” stara się żyć ekologicznie. W swoim wiejskim domu założyła ogródek i uprawia w nim warzywa, choć ogrodnictwo nie jest jej pasją. Hoduje też kury, którymi na co dzień zajmuje się jeden z jej sąsiadów.

Ekologia to temat, który coraz mocniej przebija się w polskich mediach. Joanna Jabłczyńska nie ukrywa satysfakcji, że o ochronie środowiska mówi się coraz więcej, wpływa to bowiem na kształtowanie zachowań proekologicznych u Polaków. Sama chętnie czerpie wiedzę na ten temat z mediów i wprowadza do codziennego życia drobne zmiany, mające jednak ogromne znaczenie dla przyszłości Ziemi. Zdaniem gwiazdy drobne kroki każdego człowieka mogą  się znacznie przyczynić do ograniczenia eksploatacji środowiska naturalnego.

– Bardzo mi się podoba rysunek w internecie, który znalazłam, że my nie potrzebujemy jednego idealnego ekologa, tylko miliona niedoskonałych. Te małe kroki w naszym codziennym życiu są bardzo ważne i cieszę się, że o tym coraz więcej się mówi – przyznaje Joanna Jabłczyńska w rozmowie z agencją informacyjnej Newseria Lifestyle.

Wśród proekologicznych zachowań eksperci wymieniają przede wszystkim ograniczenie spożycia mięsa, oszczędzanie wody i energii elektrycznej, rezygnację z plastiku, wybieranie roweru zamiast samochodu. Stosując się do tych zaleceń, Joanna Jabłczyńska segreguje śmieci, nie zostawia wtyczek w kontakcie, gdy nie używa już urządzeń elektrycznych, założyła też własny ogródek, w którym próbuje uprawiać własne warzywa i owoce. Nie ukrywa jednak, że ogrodnictwo nie stało się jej pasją, brakuje jej też konsekwencji i systematyczności do zajmowania się roślinami.

– To jest malutki ogródek i wątpię, żebym się w tym odnalazła, jednak wolę czas spędzać np. na uprawianiu sportu i to właśnie zazwyczaj robię, kiedy jestem u siebie na wsi. Ale życie pokaże, może odkryję w sobie jakąś większą miłość do roślin. Na razie raczej mają ze mną trudne życie – mówi aktorka.

Gwiazda „Na Wspólnej” spełniła też marzenie o posiadaniu własnych kur. Półtora roku temu została właścicielką domu na wsi i odważyła się na hodowlę tych zwierząt. Na co dzień, gdy aktorka przebywa w Warszawie, kurami opiekuje się jej sąsiad. Dzięki temu podczas pobytu na wsi, może korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest jedzenie świeżych jajek.

– Tych kurek jest za mało, żebym mogła przywieźć jajka do Warszawy, więc korzystam z nich na miejscu, a resztę oddaję sąsiadom, kiedy mnie nie ma na wsi u siebie mówi Joanna Jabłczyńska.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać

Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Farmacja

Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.