Mówi: | Joanna Jabłczyńska |
Funkcja: | aktorka "Na Wspólnej" |
Joanna Jabłczyńska pisze doktorat z prawa i planuje zdobycie tytułu Master of Laws na amerykańskiej uczelni
W rozprawie doktorskiej Joanna Jabłczyńska postanowiła poruszyć problematykę dóbr osobistych osób powszechnie znanych. Gwiazda "Na Wspólnej" zaczęła także studia z zakresu prawa amerykańskiego i myśli o zdobyciu tytułu Master of Law na jednej z amerykańskich uczelni. Podkreśla, że realizuje w ten sposób swoje ambicje naukowe.
Kilka wiosennych miesięcy Joanna Jabłczyńska poświęciła niemal wyłącznie na pracę na planie serialu „Na Wspólnej” i w kancelarii prawniczej oraz na intensywne treningi sportowe. Przygotowywała się do Diablaka 2016 – najtrudniejszego triathlonu rozgrywanego w Polsce, a treningi pływania, jazdy na rowerze i biegania zajmowały jej nawet kilka godzin dziennie.
– Cechuje mnie stety i niestety nadambicja, bo kiedy zrobiłam Diablaka. Pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to spojrzałam do góry i podziękowałam, że ja to przeżyłam. Bo to już było w kategoriach głupoty – mówi Joanna Jabłczyńska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda ukończyła Diablaka na 32. miejscu. Cieszy się, że podjęła wyzwanie i zdecydowała się na start, nie zamierza jednak ponawiać tego typu doświadczenia w najbliższym czasie. Uważa, że tak ekstremalny wysiłek, nawet mimo regularnych, intensywnych treningów, może być zbyt niebezpieczny dla organizmu. Obecnie aktorka ograniczyła więc nieco aktywność sportową.
– Oczywiście treningi są, tylko już bardziej racjonalne, tzn. to nie muszą być od razu dystanse maratonowe, tylko tyle, żeby lepiej się czuć, żeby jesień odegnać z głowy przede wszystkim, bo jest dołująca, kiedy przychodzi – mówi Joanna Jabłczyńska.
Obecnie aktorka dzieli swój czas między kancelarię, plan serialu „Na Wspólnej” a sale wykładowe i bibliotekę uniwersytecką. Zdecydowała się bowiem ponownie zająć nauką. W 2009 roku aktorka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie studia podyplomowe dla doradców inwestycyjnych na prywatnej uczelni. We wrześniu tego roku rozpoczęła kolejne studia podyplomowe, tym razem z dziedziny prawa amerykańskiego.
– Coraz częściej w swojej pracy muszę używać języka angielskiego stricte prawniczego. Chodziłam na kursy, ale w pewnym momencie doszłam do wniosku, że i to jest za mało, dlatego zapisałam się na studia prawa amerykańskiego – mówi Joanna Jabłczyńska.
Aktorka jest zachwycona studiami i już widzi, że zdobytą na nich wiedzę wykorzystuje w swojej pracy radcy prawnego. Ma także inne plany dotyczące tej dziedziny prawa.
– Myślę o tym, żeby zrobić kolejny tytuł – LLM, czyli Master of Law, na jednej z amerykańskich uczelni. A czy to wyjdzie, zobaczymy, na spokojnie do tego podchodzę – mówi Joanna Jabłczyńska.
Na razie gwiazda "Na Wspólnej" zamierza się skupić na innym wyzwaniu naukowym, jakim jest doktorat. Decyzję o zdobyciu tytułu doktora nauk prawnych podjęła już dawno, rozpoczęła nawet pewne przygotowania, dopiero po ukończeniu Diablaka zabrała się jednak za intensywną pracę nad doktoratem. Aktorka twierdzi, że jest to dla niej naturalna kolej rzeczy. W kancelarii na co dzień zajmuje się bowiem kwestiami, o których pisze w doktoracie. Doszła więc do wniosku, że może to być dla niej nie tylko droga zawodowa, lecz także naukowa.
– Temat już jest, są to dobra osobiste osób powszechnie znanych, więc połączenie jednego mojego świata i drugiego. Staram się wyciągać z tego pozytywy.. Mam, wydaje mi się, zupełnie inne spojrzenie niż każdy inny prawnik na ten temat – mówi Joanna Jabłczyńska.
Aktorka nie jest jeszcze pewna, czy widzi się w roli nauczyciela akademickiego. Twierdzi, że chciałaby przekazywać swoją wiedzę dalej, jeśli zostanie ekspertem w określonej dziedzinie, obawia się jednak związanej z tym odpowiedzialności. Uważa, że prowadzenie wykładów wiązałoby się w jej przypadku ze zbyt dużym stresem.
Czytaj także
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-14: Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-17: Na wojnie handlowej straci nie tylko Unia Europejska, ale przede wszystkim USA. Cła odwetowe na eksport USA wynoszą już 190 mld dol.
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-02-24: Umowa UE–Mercosur budzi sprzeciw ze strony rolników m.in. z Francji i Polski. To może być główną przeszkodą w ratyfikacji porozumienia na forum UE
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.