Mówi: | Joanna Jabłczyńska |
Funkcja: | aktorka "Na Wspólnej" |
Joanna Jabłczyńska pisze doktorat z prawa i planuje zdobycie tytułu Master of Laws na amerykańskiej uczelni
W rozprawie doktorskiej Joanna Jabłczyńska postanowiła poruszyć problematykę dóbr osobistych osób powszechnie znanych. Gwiazda "Na Wspólnej" zaczęła także studia z zakresu prawa amerykańskiego i myśli o zdobyciu tytułu Master of Law na jednej z amerykańskich uczelni. Podkreśla, że realizuje w ten sposób swoje ambicje naukowe.
Kilka wiosennych miesięcy Joanna Jabłczyńska poświęciła niemal wyłącznie na pracę na planie serialu „Na Wspólnej” i w kancelarii prawniczej oraz na intensywne treningi sportowe. Przygotowywała się do Diablaka 2016 – najtrudniejszego triathlonu rozgrywanego w Polsce, a treningi pływania, jazdy na rowerze i biegania zajmowały jej nawet kilka godzin dziennie.
– Cechuje mnie stety i niestety nadambicja, bo kiedy zrobiłam Diablaka. Pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to spojrzałam do góry i podziękowałam, że ja to przeżyłam. Bo to już było w kategoriach głupoty – mówi Joanna Jabłczyńska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda ukończyła Diablaka na 32. miejscu. Cieszy się, że podjęła wyzwanie i zdecydowała się na start, nie zamierza jednak ponawiać tego typu doświadczenia w najbliższym czasie. Uważa, że tak ekstremalny wysiłek, nawet mimo regularnych, intensywnych treningów, może być zbyt niebezpieczny dla organizmu. Obecnie aktorka ograniczyła więc nieco aktywność sportową.
– Oczywiście treningi są, tylko już bardziej racjonalne, tzn. to nie muszą być od razu dystanse maratonowe, tylko tyle, żeby lepiej się czuć, żeby jesień odegnać z głowy przede wszystkim, bo jest dołująca, kiedy przychodzi – mówi Joanna Jabłczyńska.
Obecnie aktorka dzieli swój czas między kancelarię, plan serialu „Na Wspólnej” a sale wykładowe i bibliotekę uniwersytecką. Zdecydowała się bowiem ponownie zająć nauką. W 2009 roku aktorka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie studia podyplomowe dla doradców inwestycyjnych na prywatnej uczelni. We wrześniu tego roku rozpoczęła kolejne studia podyplomowe, tym razem z dziedziny prawa amerykańskiego.
– Coraz częściej w swojej pracy muszę używać języka angielskiego stricte prawniczego. Chodziłam na kursy, ale w pewnym momencie doszłam do wniosku, że i to jest za mało, dlatego zapisałam się na studia prawa amerykańskiego – mówi Joanna Jabłczyńska.
Aktorka jest zachwycona studiami i już widzi, że zdobytą na nich wiedzę wykorzystuje w swojej pracy radcy prawnego. Ma także inne plany dotyczące tej dziedziny prawa.
– Myślę o tym, żeby zrobić kolejny tytuł – LLM, czyli Master of Law, na jednej z amerykańskich uczelni. A czy to wyjdzie, zobaczymy, na spokojnie do tego podchodzę – mówi Joanna Jabłczyńska.
Na razie gwiazda "Na Wspólnej" zamierza się skupić na innym wyzwaniu naukowym, jakim jest doktorat. Decyzję o zdobyciu tytułu doktora nauk prawnych podjęła już dawno, rozpoczęła nawet pewne przygotowania, dopiero po ukończeniu Diablaka zabrała się jednak za intensywną pracę nad doktoratem. Aktorka twierdzi, że jest to dla niej naturalna kolej rzeczy. W kancelarii na co dzień zajmuje się bowiem kwestiami, o których pisze w doktoracie. Doszła więc do wniosku, że może to być dla niej nie tylko droga zawodowa, lecz także naukowa.
– Temat już jest, są to dobra osobiste osób powszechnie znanych, więc połączenie jednego mojego świata i drugiego. Staram się wyciągać z tego pozytywy.. Mam, wydaje mi się, zupełnie inne spojrzenie niż każdy inny prawnik na ten temat – mówi Joanna Jabłczyńska.
Aktorka nie jest jeszcze pewna, czy widzi się w roli nauczyciela akademickiego. Twierdzi, że chciałaby przekazywać swoją wiedzę dalej, jeśli zostanie ekspertem w określonej dziedzinie, obawia się jednak związanej z tym odpowiedzialności. Uważa, że prowadzenie wykładów wiązałoby się w jej przypadku ze zbyt dużym stresem.
Czytaj także
- 2024-10-24: Qczaj: Robię kurs na prawo jazdy. Będę jeździł fajnym samochodem „na bogato”, bo zapracowałem na porządne auto
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-08-28: Listopadowe wybory w USA mogą się przełożyć na dalszy przebieg wojny w Ukrainie. Możliwy też wpływ na kampanię prezydencką w Polsce
- 2024-08-20: Nowa dyrektywa będzie wymagać od korporacji należytej staranności w zrównoważonym rozwoju. Duży nacisk położono na prawa człowieka
- 2024-08-22: Maja Klajda (Miss Polonia 2024): Musiałam przełożyć sesję egzaminacyjną na wrzesień. Poświęciłam wszystko dla konkursu Miss Polonia
- 2024-07-08: Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla biznesu. Założenia drugiego będą znane na przełomie lipca i sierpnia
- 2024-07-24: Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich
- 2024-06-12: Co czwarty uczeń ostatnich klas szkoły ponadpodstawowej ma konkretne plany na przyszłość. 30 proc. nie wie, czy będzie studiować
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-06-07: Joanna Przetakiewicz: Jestem za otwarciem sklepów w niedzielę. To duże ułatwienie dla pracujących matek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.