Mówi: | Karol Strasburger |
Funkcja: | aktor, prezenter telewizyjny |
Karol Strasburger: nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu i na siłę go pozyskiwać
To paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili w gorszej sytuacji – mówi aktor. Jego zdaniem to młodsze pokolenia powinny zabiegać o uwagę starszych i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Sam chętnie zaprzyjaźnia się z młodymi artystami i służy im radą. Nie zamierza jednak na siłę pozyskiwać ich uwagi – młodzi ludzie odznaczający się brakiem kultury i wynoszący się ponad innych nie mają szans zawrzeć z nim bliższej znajomości.
Karola Strasburgera można obecnie oglądać nie tylko w teleturnieju „Familiada”, lecz także nowym serialu TV4 „Miłość na zakręcie”. Wciela się w nim w postać Wiktora, ojca głównej bohaterki oraz dziadka dwojga nastolatków: 15-letniej Ani (Aleksandra Paśniewska) i 18-letniego Krystiana (Jasper Sołtysiewicz). Dziewczyna przeżywa okres nastoletniego buntu, w efekcie którego izoluje się od członków najbliższej rodziny, aktor nie ma z nią więc zbyt wielu wspólnych scen. Znacznie częściej spotyka się na planie z młodym aktorem grającym jego wnuka.
– Wszystko jest okej, fajny chłopak, i prywatnie, i ma fajną rolę, i wchodzi w życie ambitnie. Ma swoje problemy miłosne, próbuję mu w nich jakoś pomagać swoim doświadczeniem. I ta współpraca jest okej – mówi Karol Strasburger agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Aktor jest otwarty na współpracę z przedstawicielami młodego pokolenia aktorów. Gdy zauważa, że młodzi ludzie są chętni, by nawiązać z nim przyjacielską relację, nie odmawia, nie ma też nic przeciwko, by mówili do niego po imieniu. Nigdy nie wywyższa się w stosunku do osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy życiowym i zawsze chętnie uzna za kumpla człowieka kulturalnego i grzecznego, niezależnie od jego wieku. Zwłaszcza, gdy mają wspólne zainteresowania i tematy do rozmów.
– Ale jeżeli widzę, że młody człowiek jest obrażony i wydaje mu się, że jest jakimś gwiazdorem, to mówiąc językiem kolokwialnym, ma przechlapane, prywatnie nie mam ochoty z nim rozmawiać, nie mam o czym, to on się ma starać, a nie ja – mówi Karol Strasburger.
Gospodarz teleturnieju „Familiada” podkreśla, że ani z racji wieku, ani z racji bogatego doświadczenia zawodowego nie wymaga od młodszych kolegów czołobitności, a tym bardziej niezasłużonych komplementów. Od młodych ludzi wymaga jednak takiego samego zachowania. Nie zamierza też na siłę pozyskiwać przyjaźni młodszych kolegów z pracy ani młodszych pokoleń wśród publiczności.
– Nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu, broń Boże, i na siłę go pozyskiwać, żeby to pokolenie mnie pokochało. To nie, to jest dla mnie nie do przyjęcia. Ponieważ jeżeli już w ogóle, to odwrotnie. Tak zawsze było i tak być powinno – mówi Karol Strasburger.
Aktor wspomina, że w czasach jego młodości to aspirujący artyści szukali kontaktu ze starszymi gwiazdami, widząc w nich mentorów. Jego zdaniem to młode pokolenia powinny słuchać starszych, uczyć się od nich i czerpać z ich doświadczeń.
– To ja starałem się pozyskać względy Holoubka, żeby ze mną chciał chwilę porozmawiać, czy Bardiniego, czy wielkich aktorów wspaniałych, czy to, żeby Andrzej Wajda chciał ze mną dwa słowa zamienić, to był mój interes, a nie jego. To jest jakaś paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili jakby w gorszej sytuacji, że oni się starają pozyskać młodych na siłę, a nie odwrotnie – mówi Karol Strasburger.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.