Mówi: | Ada Fijał, aktorka Olga Borys, aktorka Anna Kerth, aktorka, life coach |
Lepsza znajomość angielskiego, punktualność i częstsze kontakty z rodziną – to noworoczne postanowienia gwiazd
Gwiazdy chętnie robią noworoczne postanowienia. W ten sposób chcą zniwelować swoje wady lub poprawić sytuację zawodową. W 2016 roku Ada Fijał zamierza przestać się spóźniać. Anna Kerth planuje więcej pracować i spędzać więcej czasu z bliskimi. Olga Borys natomiast zamierza poprawić znajomość języka angielskiego.
Liczne badania opinii publicznej pokazują, że noworoczne postanowienia robi co roku zdecydowana większość Polaków. Są wśród nich także gwiazdy, m.in. Ada Fijał. W 2016 roku aktorka zamierza ograniczyć swoją tendencję do ustawicznego spóźniania się. Jej zdaniem jednak nowy rok to nie jest dobry czas na robienie postanowień, ponieważ takie decyzje powinny długo dojrzewać.
– We mnie na razie żadne nowe postanowienie, niestety, nie dojrzało, chociaż mam trochę wad. Jakoś tak się z nimi zaprzyjaźniłam, ale nad tym spóźnianiem to muszę popracować – mówi Ada Fijał agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Postanowienia noworoczne dotyczą przede wszystkim lepszej dbałości o zdrowie. Zdecydowana większość Polaków chce schudnąć lub rzucić palenie. Olga Borys nie ma problemów ani z nadwagą, ani z nałogiem tytoniowym, postanowiła więc zadbać o swoją edukację. W tym roku zamierza szlifować swój angielski. Zapisała się już na prywatne lekcje.
– Są one szyte na miarę, bo wiadomo, że nasze zajętości są po prostu tak szalenie nieregularne, że trudno byłoby się zapisać na taki regularny kurs – mówi Olga Borys.
Aktorka ubolewa, że należy do tej grupy Polaków, którym zazwyczaj nie udaje się wytrwać w noworocznych postanowieniach. W jej przypadku przyczyną niepowodzeń zazwyczaj jest brak czasu – to właśnie nadmiar obowiązków przeszkodził jej w regularnym uczestniczeniu w zajęciach z jogi. Gwiazda wierzy jednak, że w tym roku będzie inaczej.
– To nie są takie postanowienia, jakby to nazwać, błahe, to raczej jest rzecz, która jest potrzebna w życiu, więc mam zamiar wytrwać – mówi Olga Borys.
Noworoczne postanowienia zrobiła także Anna Kerth. Dotyczą one zarówno życia zawodowego, jak i osobistego, choć są mało konkretne. Aktorka twierdzi też, że są bardzo podobne do postanowień z poprzednich lat.
– Jak najwięcej pracy, jak najwięcej przyjaciół, znajomych i fajne kontakty z rodziną – mówi Anna Kerth.
Aktorka twierdzi, że w nowy rok wchodzi z optymistycznym nastawieniem. Nie może się już doczekać co przyniesie jej 2016 rok, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że już 2015 rok był niezwykle udany.
– Bardzo dużo marzeń czy planów się spełniło, również takie podejście dość strategiczne się opłaciło – mówi Anna Kerth.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.