Mówi: | Maciej Dowbor |
Funkcja: | dziennikarz |
Maciej Dowbor: W wyniku pewnych zbiegów okoliczności stałem się człowiekiem estrady. Ale nie rezygnuję z dziennikarstwa
Gospodarz „Twoja twarz brzmi znajomo” nie chce ograniczać się do prowadzenia programów rozrywkowych. Podkreśla, że z wykształcenia jest dziennikarzem i wciąż żywi ambicje związane z tym zawodem. Obecnie realizuje je w programie „SuperLudzie”, którego bohaterami są osoby niepełnosprawne, przełamujące stereotypy i bariery.
Maciej Dowbor ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę zawodową zaczynał jako wydawca serwisu sportowego w Programie III Polskiego Radia, jako dziennikarz sportowy pracował także w telewizji TVN. W roli gospodarza programu rozrywkowego obsadzono go dopiero w TVP – wraz z Michałem Olszańskim prowadził poranny magazyn „Pytanie na śniadanie”. W 2005 roku związał się ze stacją Polsat, gdzie zajmuje się zarówno tematyką sportową, jak i rozrywkową.
– Z zawodu jestem dziennikarzem, a po prostu w wyniku pewnych zbiegów okoliczności stałem się człowiekiem estrady, nazwijmy to, czyli takim zawodowym prowadzącym. Ale wciąż nie porzucam moich ambicji związanych z dziennikarstwem, związanych z robieniem wywiadów – mówi Maciej Dowbor agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Dziennikarskie ambicje Maciej Dowbor w pewnym stopniu realizuje w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, zajmuje się w nim bowiem przeprowadzaniem wywiadów z uczestnikami. Prowadzący podchodzi do nich z takim samym profesjonalizmem, jak do wywiadów o trudniejszym, mniej rozrywkowym charakterze. Rozmowy te zawierają zresztą odniesienia do kultury, dziennikarz stara się bowiem przeanalizować występ uczestnika w kontekście jej znaczenia dla popkultury danego okresu historycznego.
– Natomiast oczywiście, kiedy rozmawiamy o poważnych sprawach, o poważnych problemach ludzi, którzy muszą na co dzień mierzyć się z niepełnosprawnością, z nierównościami społecznymi, to jest zupełnie inna bajka – mówi Maciej Dowbor.
Obecnie dziennikarz pracuje na planie 12. sezonu „Twoja twarz brzmi znajomo”, zajmuje się jednak również produkcją dwóch programów dla kanałów tematycznych Grupy Polsat. Pierwszy z jego projektów to „Misja weteran” – program, którego bohaterami są polscy żołnierze ranni podczas zagranicznych misji wojskowych. W przypadku drugiego projektu Maciej Dowbor nie ogranicza się do roli producenta.
– „SuperLudzie” to program o osobach niepełnosprawnych, które mogą nam wszystkim zaimponować. Faktycznie tutaj prowadzę z nimi długie wywiady – mówi dziennikarz.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.