Mówi: | Magda Gessler |
Funkcja: | restauratorka |
Magda Gessler: Seniorzy powinni zostać w domach. Jeśli ich zabraknie, wnuki zostaną pozbawione dziadków i babć
Restauratorka apeluje do starszych ludzi, by wykazali się rozsądkiem i nie opuszczali miejsca zamieszkania. Ze względu na wiek, stan zdrowia i częsty brak odporności znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka i są najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem. Jedynym sposobem, by w obecnej sytuacji seniorzy pozostali bezpieczni, jest dostosowanie się do zaleceń dotyczących społecznej izolacji. Rodziny i przyjaciele powinny wspierać ich w tej decyzji i pomagać im, dostarczając świeże produkty spożywcze i pozostałe potrzebne artykuły.
Magda Gessler zaznacza, że seniorzy są bardzo ważną częścią społeczeństwa. Stanowią podporę rodzin i pomagają młodszym ludziom swoim doświadczeniem i wiedzą.
– Ludzie starsi muszą zdać sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja zagraża głównie im. Jeśli ich zabraknie, wnuki zostaną pozbawione dziadków i babć. Drodzy seniorzy, jeśli kochacie wasze wnuki i dzieci, zostańcie w domu. To jedyny sposób, żeby ocaleć, ponieważ ta choroba nie zna mądrych – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle restauratorka.
Seniorzy powinny pamiętać, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest ograniczenie wychodzenia z domu do niezbędnego minimum. Możliwe jest to dzięki pomocy rodziny i przyjaciół.
– Seniorzy, poproście dzieci, żeby zrobiły wam zakupy. Jeśli sami wychodzicie do sklepów, czyńcie to raz w tygodniu w punktach, które nie są przepełnione. Kupujcie paczkowane wędliny i sery, nie stójcie w kolejkach. Róbcie zakupy szybko i bezpiecznie – apeluje Magda Gessler.
Restauratorka również dba o zdrowie i stara się nie opuszczać miejsca zamieszkania. Profilaktyka jest dla niej bardzo ważna. Przed rozpoczęciem pandemii regularnie kursowała pomiędzy Polską a Kanadą. W Toronto mieszka i pracuje jej życiowy partner – Waldemar Kozerawski. Zdecydowała jednak, że póki sytuacja na świecie się nie uspokoi, zostanie w Polsce.
– Tutaj mieszka moja córka i syn. To również mój kraj. Mimo że w Kanadzie warunki socjalne są lepsze, zostałam. Mój ukochany mąż to zrozumiał – komentuje podjętą decyzję.
Na swoim profilu na Instagramie Magda Gessler napisała, że bardzo tęskni za bezpośrednim kontaktem z córką – Larą. Tłumaczy jednak, że zdrowie i życie najbliższych jest dla niej najważniejsze, dlatego powstrzymuje się od spotkań. Ma jednak nadzieję, że już niedługo będzie mogła znowu zobaczyć i przytulić swoich najbliższych. Na razie troszczy się o nich, zachowując zasady bezpieczeństwa i społecznej izolacji.
– Nie jest mi łatwo, ale wiem, że prawdziwa miłość przetrwa. Obecny okres przepełniają ważne decyzje, które mogą zaważyć na przyszłych związkach. Ważne jednak, żeby widzieć, co jest w życiu ważne. Osoby, które kochamy, powinny mieć do nas zaufanie i wierzyć, że jeszcze się spotkamy – tłumaczy.
Czytaj także
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.