Mówi: | Magdalena Schejbal |
Funkcja: | aktorka |
Magdalena Schejbal: Bycie jurorem to wielka odpowiedzialność. To decydowanie o artystycznych losach nominowanych osób
Artysta musi się liczyć z ciągłą oceną swojej pracy – mówi gwiazda. Dokonują jej widzowie i jurorzy na festiwalach, przy czym werdykt tych drugich może zdecydować o dalszej karierze artysty. Na jurorach spoczywa więc ogromna odpowiedzialność – Magdalena Schejbal z doświadczenia wie, że bycie członkiem jury nie jest łatwym zadaniem.
W poniedziałek 25 marca po raz 21. przyznano Polskie Nagrody Filmowe „Orły”. Najwięcej, bo aż siedem, statuetek zdobyli twórcy filmu „Zimna wojna”, czterema nagrodzono obraz „Kler”, a dwoma film „Kamerdyner”. Tym razem, ze względu na obowiązki zawodowe, Magdalena Schejbal nie była w stanie oglądać transmisji z gali w Teatrze Polskim, doskonale zna jednak zarówno przebieg uroczystości, jak i wielkich przegranych i wygranych.
– Myślę, że wszyscy, ja również, śledzimy to, co się dzieje w naszym świecie artystycznym, i doskonale się też orientuję, jak to w tym roku wyglądało i w każdych poprzednich latach – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda nie jest w stanie wyjaśnić, jakimi kryteriami posługują się osoby oceniające pracę artystów, nie tylko z branży filmowej. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że artysta zawsze będzie oceniany, czy to przez widzów, czy przez profesjonalnych jurorów, uważa więc, że należy ten fakt zaakceptować i przyzwyczaić się do niego.
– Myślę, że to jest kwestia, która zaczyna się już na początku naszej edukacji, czyli szkoły teatralne, a w naszym późniejszym życiu nam zawsze towarzyszy – mówi Magdalena Schejbal.
Aktora kilkakrotnie zasiadała w jury, zdaje więc sobie sprawę z tego, że podjęcie decyzji o przyznaniu nagrody zawsze jest trudne i wynika z subiektywnych przesłanek. Podkreśla też, że nagrody niejednokrotnie decydują o dalszych losach czy to samego artysty czy też projektu artystycznego, bycie jurorem bywa więc równoznaczne z decydowaniem o czyimś losie zawodowym.
– Jest to olbrzymia odpowiedzialność dla tych, którzy o tym decydują. Jest to trudne, ale jak widać potrzebne, bo wielu tego oczekuje, więc takie życie – mówi Magdalena Schejbal.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.