Newsy

Maja Klajda (Miss Polonia 2024): Młodzież i dzieci są teraz mocno przebodźcowane. Od września będę odwiedzać szkoły i szerzyć wśród uczniów wiedzę na temat pomocy psychologicznej

2024-09-02  |  06:26

W związku z kierunkiem swoich studiów Miss Polonia zamierza się zająć między innymi profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jak zauważa, u małoletnich często diagnozowane są zaburzenia lękowe, nadpobudliwość, przebodźcowanie czy ADHD. I choć tych problemów nie można lekceważyć, to jednak rodzice, opiekunowie czy wychowawcy rzadko proszą o pomoc specjalistów, bo gabinety psychologiczne nadal budzą złe skojarzenia. Maja Klajda zauważa, że na zdrowie psychiczne młodego pokolenia w dużej mierze niekorzystny wpływ mają nowe technologie.

Z obserwacji Mai Klajdy wynika, że ludzie wciąż bardzo źle reagują na słowa „psycholog” czy „psychiatra”. Jej zdaniem konieczna jest więc zmiana nastawienia, bo przecież są to osoby, które mogą pomóc uporać się z określonymi problemami.

– Profilaktyka zdrowia psychicznego i zachęcanie do odwiedzania gabinetu psychologa to obecnie bardzo ważny temat, ponieważ widać w tym aspekcie duży kryzys, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dlatego od nowego roku szkolnego, od września chciałabym zacząć już taki projekt, w którym będę odwiedzać szkoły, spotykać się z uczniami i prowadzić warsztaty na temat tego, gdzie szukać pomocy. Zamierzam odczarować gabinety psychologiczne, ale w moich planach jest również to, żeby nakreślić te problemy, z którymi zmaga się teraz młodzież i dzieci. Myślę, że przede wszystkim jest to przebodźcowanie – mówi agencji Newseria Lifestyle Maja Klajda.

Rodzice jednak nie zawsze są w stanie zauważyć problemy, z jakimi zmagają się ich pociechy, albo po prostu nie chcą ich widzieć i bagatelizują objawy, wierząc, że wszystko jakoś samo się ułoży. Bywa też, że i szkoła nie potrafi dostrzec zagrożenia i w odpowiednim momencie zareagować.

– Młodzież i dzieci są teraz mocno przebodźcowane. Są bardzo bogate w rzeczy, a nie w uwagę. Siedzą z głowami w telefonach, a rozmowa przecież nie polega na tym, tylko na tym, żeby patrzeć w oczy drugiemu człowiekowi – mówi.

Miss Polonia uważa, że zgłoszenie się po pomoc do gabinetu psychologa czy psychoterapeuty to żaden wstyd. Ale przecież nawet nie każdy dorosły ma odwagę się przyznać, że potrzebne mu jest wsparcie psychologiczne, a co dopiero zbuntowany nastolatek. Przekonać młode pokolenie do odwiedzenia gabinetu psychologa to nie prosta sprawa, zwłaszcza że wciąż pokutuje wiele mitów i stereotypów.

 – Nie wiem, jakie inni mają doświadczenie, ale ja mam całkiem niedawne, że w szkole gabinet psychologa szkolnego nie był miejscem, jakim powinien być, czyli bezpiecznym, spokojnym, godnym zaufania, często i chętnie odwiedzanym, tylko w sumie nikomu nieznanym. Psychologowie szkolni raczej byli takimi policjantami, bo uczestniczyli we wszelkiego rodzaju interwencjach i zawsze odgórnie się negatywnie kojarzyli. A ja bym właśnie chciała pokazać, że praca z psychologiem, czy szkolnym, czy w ogóle, jest czymś zupełnie normalnym, jest po prostu rozmową z drugim człowiekiem – dodaje Maja Klajda.

Ze statystyk Policji wynika, że w 2023 roku odnotowano ponad 2139 prób samobójczych u dzieci i młodzieży. Aż 146 przypadków zakończyło się tragicznie. Te dane pokazują, że w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest jeszcze wiele do zrobienia.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”

Dwadzieścia lat od premiery singla „Ev’ry Night” Mandaryna proponuje słuchaczom swój najnowszy utwór zatytułowany „LECĘ” i ma przeczucie, że to najlepszy moment na kontynuowanie kariery wokalnej. W tej kwestii nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego wraca na scenę z nową energią, z nowym brzmieniem i z niezwykle osobistym przekazem. Marta Wiśniewska nie kryje satysfakcji z tego, że swoją nowość po raz pierwszy mogła zaprezentować na scenie jej ulubionego programu „You Can Dance” i przyznaje, że z przyjemnością zasiadłaby też w jury tego formatu.

Prawo

Europosłowie chcą lepszej ochrony dzieci przed nadużyciami w internecie. Tymczasowe przepisy wygasną za rok

Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.

Zdrowie

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.