Mówi: | Daniel Jacob Dali |
Funkcja: | projektant mody |
Projektant Naomi Campbell i Paris Hilton pokaże kolekcję w Polsce
Po wielkiej karierze za granicą, czas na Polskę. Znany głównie poza naszym krajem młody projektant Daniel Jacob Dali chce być bardziej znany także w ojczyźnie. Dlatego swoją najnowszą kolekcję pokaże w Polsce.
Daniel Jacob Dali nie mieszka w Polsce od 12 lat. Studiował w Anglii, projektował w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Polak tworzy ubrania zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Swoje największe sukcesy odniósł na Ibizie, w Nowym Jorku czy Madrycie.
W Polsce projekty Jacoba noszą m.in. Ilona Felicjańska czy Maja Sablewska. Jego styl jest awangardowy i pełen kolorów. Charakteryzuje się odważnymi cięciami w ubraniach. Projektant zapowiada jednak zmiany.
– Kolekcja, którą przygotowuje będzie trochę inna, będzie odbiegała zupełnie od tego, co robiłem wcześniej. Chcę w Polsce przedstawić coś, czego jeszcze nie było – mówi Daniel Jacob Dali w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Dali, przybrane nazwisko Polaka nie jest przypadkowe. Salvador Dali jest dla projektanta źródłem inspiracji. W Madrycie Jacob miał okazję poznać rodzinę wielkiego malarza i mieszkać w jednym z jego apartamentów.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.