Mówi: | Przemysław Saleta |
Funkcja: | sportowiec |
Przemysław Saleta: Nicole w tej chwili czeka na nową nerkę. Nie wiadomo, ile to może potrwać
W oczekiwaniu na kolejny przeszczep nerki córka sportowca każdej nocy poddawana jest dializom otrzewnowym. Tak radykalne leczenie to efekt zbyt późnego wykrycia niewydolności nerek. Przemysław Saleta nie ukrywa, że przed chorobą Nicole miał ograniczoną wiedzę na temat problemów nefrologicznych. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że choć choroba nerek długo przebiega bezobjawowo, można ja wykryć dzięki prostemu badaniu poziomu kreatyniny we krwi oraz badaniu ogólnemu moczu.
23-letnia Nicole Saleta od dziecka cierpi na niewydolność nerek. Jak twierdzi jej ojciec, choroba została zdiagnozowana przypadkiem. Dziewczynka była osłabiona i potrzebowała dużej ilości snu, rodzice nie podejrzewali jednak, że za tymi dolegliwościami stoją problemy z nerkami. Przypuszczali, że Nicole boryka się z anemią, która daje podobne symptomy.
– Nie było widać żadnych specjalnych objawów, nerki nie bolą, ani Ewa, ani ja nie mieliśmy w rodzinie przypadków choroby nerek, więc po prostu tego nie podejrzewaliśmy – mówi Przemysław Saleta agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Bokser i jego ówczesna żona, Ewa Pacuła, poddali córkę badaniom w kierunku wykrycia niedokrwistości. Dopiero, gdy Nicole przebywała w odwiedzinach u babci, przeprowadzono u niej prawidłową diagnostykę, czyli badania moczu i krwi, i wykryto problemy z nerkami. Przemysław Saleta nie ukrywa, że przed diagnozą córki miał ograniczoną wiedzą na temat chorób nefrologicznych. Nie wiedział, że można je zdiagnozować za pomocą prostego badania.
– Właściwie po każdym przeziębieniu, poważniejszej chorobie warto zbadać przynajmniej mocz, żeby zobaczyć, czy infekcja została całkowicie wyleczona i czy nie zagraża nerkom. Niestety, nauczyliśmy się tego na własnym doświadczeniu – mówi sportowiec.
Po diagnozie Nicole trafiła do szpitala w Lublinie, gdzie okazało się, że jej stan jest na tyle ciężki, że dziewczynka wymaga przeszczepu nerki. Przez pewien czas była poddawana hemodializom, które usuwały z organizmu toksyczne substancje znajdujące się we krwi. Jak podkreśla Przemysław Saleta, zabiegi te stanowią poważne obciążenie, zarówno dla chorego, jak i jego rodziny.
– Cztery razy w tygodniu po cztery godziny plus dojazd to właściwie komplikuje życie całej rodziny. I też prawda jest taka, że jest to taki proces, który bardzo obciąża organizm i w dłuższym okresie ten organizm niszczy – mówi sportowiec.
W 2007 roku Nicole Saleta została poddana operacji przeszczepu. Dawcą nerki był ojciec, u którego po zabiegu wystąpiły poważne powikłania m.in. niewydolność oddechowa. Dzięki operacji życie jego 14-letniej wówczas córki wróciło do normy, jedyne co musiała robić to przyjmować leki immunosupresyjne, przeciwdziałające odrzuceniu przeszczepu. Mogła wrócić do ulubionych nawyków żywieniowych, a nawet wyjechać za granicę na pierwsze od trzech lat wakacje.
– Dwa miesiące po przeszczepie wyjechaliśmy na wakacje do Egiptu i to były jej pierwsze wakacje od 3 lat. Brak podróży jest też dużą uciążliwością, bo właściwie osoba chora jest przekazywana ze stacji dializ do stacji dializ, a wyjazdy za granicę w ogóle odpadają – mówi Przemysław Saleta.
Niedawno przeszczepiona nerka przestała pracować i Nicole czeka kolejna operacja. Dawcą chciała zostać jej matka, Ewa Pacuła, lekarze wykluczyli jednak taką możliwość ze względu na brak zgodności tkankowej. Oczekiwanie na innego dawcę może potrwać wiele miesięcy, córka Przemysława Salety poddawana jest więc dializom. Tym razem są to dializy otrzewnowe, wykonywane w domu podczas snu.
– Trochę to jest z mojego punktu widzenia bardziej skomplikowane, ale ona jest zadowolona, bo pozwala jej to normalnie studiować, normalnie funkcjonować, ale ciągle jest to oczekiwanie na nerkę – mówi Przemysław Saleta.
W Polsce ponad 4,5 mln osób cierpi z powodu choroby nerek, a blisko 1,5 mln umrze przedwcześnie z powodu ich niewydolności. Większość pacjentów nefrologicznych dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno, przez długi czas przebiega ona bowiem bezobjawowo. Odczuwalne symptomy pojawiają się zazwyczaj w zaawansowanym stadium, gdy nerki są już bardzo zniszczone. Chorobę można jednak wykryć wcześnie, dzięki prostemu badaniu krwi i moczu.
Czytaj także
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-16: Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-03-27: Coraz więcej osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Na profilaktyczne szczepienie zdecydował się tylko co 10. Polak
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.