Mówi: | Rafał Królikowski, aktor Kacper Kruszewski, aktor |
Rafał Królikowski i Kacper Kruszewski w nowym spektaklu muzycznym Teatru Roma
Na małej scenie Teatru Roma odbyła się premiera spektaklu "Nowy Jork. Prohibicja". Jest to muzyczna opowieść o amerykańskiej metropolii z lat 20., która pod pozorem lekkiej rozrywki kryje aktualne do dziś przesłanie na temat wolności. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Katarzyna Zielińska, Rafał Królikowski i Kacper Kruszewski.
"Nowy Jork. Prohibicja" to dzieło twórców bardzo dobrze przyjętych przez widownię Teatru Roma spektakli "Berlin, czwarta rano" oraz "Sofia de Magico". Produkcją zajęła się Katarzyna Zielińska, za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Łukasz Czuj, teksty piosenek przygotował Michał Chludziński, choreografie są natomiast dziełem Pauliny Andrzejewskiej. Obsadę aktorską tworzą m.in. Katarzyna Zielińska, Kacper Kruszewski oraz Rafał Królikowski. Spektakl można oglądać od 12 stycznia, na małej scenie teatru.
– To jest fantastyczne, że teatr Roma oprócz tych typowych, klasycznych musicali, które pokazuje na scenie dużej, na małej scenie znajduje czas i miejsce na inną wersję piosenki czy spektaklu muzycznego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Królikowski.
Na przedstawienie składają się dwadzieścia trzy piosenki – są wśród nich zarówno autentyczne przeboje z lat 20., jak i utwory napisane specjalnie na potrzeby spektaklu. Nie tworzą one linearnej opowieści, stanowią raczej monologi czwórki bohaterów, którzy poprzez te utwory przedstawiają swoje historie. Michał Chludziński oraz kierownik muzyczny Marcin Partyka zabawili się konwencją, w napisanych przez siebie piosenkach łącząc charakterystyczne dla lat 20. i 30. elementy jazzu i swingu ze współczesnym sznytem.
– Są oprócz piosenek rozrywkowych, zabawnych, humorystycznych, kabaretowych, są też momenty bardziej serio, a nawet takie nieco mroczne bym powiedział dla równowagi, więc owszem rozrywka, owszem świetna muzyka, dużo zabawy, ale z jakimś głębszym przesłaniem – mówi Rafał Królikowski.
Aktorom towarzyszy zespół muzyczny grający na żywo, dodatkowo podkreślający retro klimat spektaklu. Wrażenie robią również wspaniałe kostiumy autorstwa Macieja Chojnackiego, wiernie nawiązujące do mody lat 20.
– Wszyscy faceci marzymy o borsalino, o pięknych garniturach, kobiety wspaniałe suknie, rewelacyjnie wyglądające, każda kobieta marzyła, marzy i marzyć będzie myślę o tym, żeby założyć sukienkę z lat 20., 30., były niezwykle kobiece, dowcipne, piękne, zaskakujące – mówi Kacper Kruszewski.
Nowy spektakl przenosi widza w czasy, gdy jedną z najsłynniejszych amerykańskich metropolii rządził jazz, mafia i nielegalny biznes alkoholowy. Zdaniem twórców, jest to opowieść o kształtowaniu się współczesnego społeczeństwa oraz idei amerykańskiego snu, który nader często zamieniał się w nocny koszmar. Swoje dzieło określają mianem spektaklu muzycznego lub spektaklu piosenki aktorskiej, łączącego lekką musicalową formułę z istotnym przesłaniem społecznym.
– Próbujemy zaprosić widownię do rozmowy, dyskusji, czy w dzisiejszych czasach nie mamy jakichś ograniczeń zbyt dużych, czy ktoś nie próbuje nam jakichś ograniczeń narzucić zbyt dużo i czy warto takie ograniczenia wprowadzać – mówi Kacper Kruszewski.
– W tym spektaklu nie chodzi tylko o zabawę i fajną choreografię i ładne melodie, tam w tych piosenkach ukryta jest głębsza myśl, jest ukryta taka miejscami dosyć ostra satyra na to co tu i teraz, na naszą współczesność dzisiaj, we współczesnej Polsce, we współczesnym świecie – dodaje Rafał Królikowski.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.