Newsy

Renata Kaczoruk: Wojny bałam się od dziecka. Ten strach był we mnie przez całe moje życie

2022-03-11  |  06:17

Modelka przyznaje, że boi się eskalacji konfliktu za naszą wschodnią granicą. Wojna niesie bowiem ze sobą ogrom zła i cierpienia. Giną niewinni ludzie, a ich rodziny tracą poczucie bezpieczeństwa. Takiej sytuacji, jaka teraz ma miejsce w Ukrainie, Europa nie widziała od wielu dekad. Renata Kaczoruk drży o bezpieczeństwo swoich najbliższych i próbuje układać w głowie plan na wypadek najgorszego scenariusza.

Wojna Rosji z Ukrainą budzi u modelki duży niepokój. Tragiczne zdarzenia zapisane na kartach historii są przykładem na to, że wojna może pochłonąć wiele ludzkich istnień, doszczętnie wszystko zniszczyć i doprowadzić kraj do ruiny. 

– Wojna to jest coś, czego ja się bałam od dziecka i właściwie nie wiem, dlaczego, ale kiedy byłam mała, bardzo dużo czytałam o Holocauście i o wojnie. I ten strach gdzieś we mnie jest przez całe moje życie. Ciężko mi więc ignorować to, co się dzieje bardzo blisko nas. Bardzo się boję, że to się rozwinie w sytuację, która będzie po raz trzeci definiowała kształt Europy. Mamy duże obawy, ale nie chcę o tym mówić, bo nie chcę siać paniki – mówi agencji Newseria Lifestyle Renata Kaczoruk.

Modelka nie ukrywa, że ten strach w dużej mierze ją paraliżuje i czuje się zdezorientowana. W takiej sytuacji trudno bowiem o precyzyjny plan, jak się w razie czego zachować, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich i jakie podjąć środki bezpieczeństwa.

– Jest to moment dużej refleksji, dużego poczucia strachu i podejmuję różne scenariusze w głowie, bo ciężko jest je powstrzymać. Na pewno zastanawiam się nad bezpieczeństwem swoich bliskich, trudno o tym nie myśleć, bo to jest sytuacja bardzo bliska. Ta sytuacja za granicą jest taka, o której kiedyś opowiadały mi babcie, dziadkowie. Oni wszyscy byli zaangażowani, albo byli w obozach, albo byli oficerami – mówi Renata Kaczoruk.

Modelkę bardzo pozytywnie zaskoczyła reakcja świata na konflikt zbrojny w Ukrainie. Ludzie zjednoczyli się, by pomagać, bo wiedzą, że w jedności siła. Bez wahania stają po stronie słabszego i niosą nadzieję, że razem można przezwyciężyć potężnego wroga.

– Myślę, że świat zdaje sobie z tego sprawę, że ta wojna nie dotyczy tylko naszego sąsiada, tylko jest sprawą wspólną i że jeżeli nie wyciągniemy wniosków z przeszłości, to nas zaskoczy bardzo blisko gardła. Niepodejmowanie kroków na tym etapie nie tylko jest zostawieniem tamtych ludzi samym sobie, ale też przyczynia się do eskalacji tego konfliktu – mówi Renata Kaczoruk.

Ta sytuacja wiele osób mobilizuje więc do działania. Z jednej strony mamy do czynienia ze spontaniczną, wielką akcją pomocową, a z drugiej – z działaniami wzmacniającymi bezpieczeństwo kraju. Od momentu wybuchu wojny Rosji z Ukrainą bardzo wzrosła liczba osób, które deklarują chęć wstąpienia do wojska lub odbycia szkolenia podstawowego.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.