Mówi: | Tomasz Karolak |
Funkcja: | aktor |
Tomasz Karolak: Wyjście IMKI na Bemowo jest dla mnie bardzo ważne. Chcemy, żeby ludzie wsiedli w samochody i wykonali pielgrzymeczkę teatralną
Dyrektor Teatru IMKA tłumaczy, że zmiana siedziby nie zahamuje rozwoju instytucji. Jesienią zaplanowane są premiery spektakli z udziałem gwiazd. Obecnie trwa remont nowej sceny na warszawskim Bemowie. Tomasz Karolak intensywnie pracuje, by uczynić nową IMKĘ miejscem, do którego przyjeżdżać będą także ludzie z centrum miasta. Ostatnio brał udział w zdjęciach do nowego filmu – komedii romantycznej „Szczęścia chodzą parami”.
Teatr IMKA od momentu założenia w 2010 roku niezmiennie funkcjonował przy ulicy Konopnickiej 6 w Warszawie. W maju dyrektor poinformował, że instytucja nie będzie kontynuowała działalności w dotychczasowej siedzibie. W mediach zrobiło się głośno, ponieważ jej miejsce zajęła Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak oraz Joanny Glińskiej. Tomasz Karolak zaznaczał podczas wywiadów, że decyzja administratorów budynku była dla niego niezrozumiała.
– IMKA odbudowuje się na ul. Kocjana 3. Podpisaliśmy umowę na korzystanie z przestrzeni teatralnej na czas nieokreślony. Daje nam to szerokie pole do popisu i planowania repertuaru. Warunki finansowe również umożliwiają spektakle bardziej zaangażowane artystycznie, chociaż cały czas będziemy poruszać się w tak zwanym dobrym środku – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Tomasz Karolak.
Teatr IMKA rozpocznie pracę wraz z początkiem października. Jego dyrektor tłumaczy, że podczas przygotowywania oferty uwzględniał również ograniczenia sanitarne. Chce, by widzowie mogli skorzystać z rozrywki, czując się bezpiecznie. Na afiszu znajdą się recitale znakomitych aktorów. Tomasz Karolak zaznacza, że jeśli sytuacja się nie poprawi, IMKA nie będzie pokazywać dużych inscenizacji, które wymagają obecności pełnej publiczności.
– Obecnie trwa remont, ponieważ scena, która była wcześniej, pochodzi z lat 70. i wyglądała trochę à la dom kultury. Będzie kapitalnie przemontowana. Widownia zostanie podwyższona do amfiteatralnego stylu. Czekamy na to, co się będzie działo z obostrzeniami dotyczącymi spektakli, natomiast przygotowujemy już premiery – zapowiada.
Dyrektor teatru zdradza, że pierwszą premierą w nowym miejscu będzie „Powrót Borysa S.” w reżyserii Magdy Łazarkiewicz. W spektaklu u boku Tomasza Karolaka wystąpi Daniel Olbrychski. Scenariusz jest parafrazą tragedii Williama Szekspira pod tytułem „Król Lear”. Aktor zaprasza do nowej przestrzeni osoby, które interesują się sztuką i chcą na chwilę odpocząć od ścisłego centrum Warszawy. Przyznaje, że prowadzenie teatru na obrzeżach miasta jest wyzwaniem, na które czekał.
– Patrzę w przyszłość z nową energią i nadzieją. W końcu mam partnerów, którzy zdają sobie sprawę z tego, co IMKA przez ostatnie 10 lat wywalczyła. Wyjście na Bemowo jest dla mnie bardzo ważne. Nie lubię wchodzić czerwonymi dywanami, zawsze preferowałem zaistnieć gdzieś z boku. Wydaje mi się, że odciążenie centrum na rzecz północy Warszawy ma sens. Chcemy, żeby ludzie wsiedli w samochody i wykonali pielgrzymeczkę teatralną – przekonuje dyrektor teatru.
Tomasz Karolak tłumaczy, że w planach jest również utworzenie scen należących do Teatru IMKA i znajdujących się w innych częściach Warszawy. Nie chce zdradzać jednak szczegółów przedsięwzięcia. Przyznaje, że poinformuje o dalszych etapach rozwoju instytucji, gdy obecne prace zostaną zakończone pomyślnie.
– W późniejszym terminie chcielibyśmy też otworzyć scenę w centrum Warszawy. Jesteśmy w bardzo zaawansowanych negocjacjach z właścicielami pewnej przestrzeni. Podsumowując, jeżeli chodzi o IMKĘ: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – zaznacza.
Czytaj także
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-04-29: Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-03-13: Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.