Mówi: | Wiktor Dyduła |
Funkcja: | wokalista |
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.
Zdaniem Wiktora Dyduły z jednej strony technologia ułatwia codzienne funkcjonowanie, nawiązywanie kontaktów i pozyskiwanie wiadomości z różnych zakątków świata, ale z drugiej – nie brakuje również obaw, bo jej rozwój przebiega w zastraszającym tempie i niesie ze sobą sporo niewiadomych.
– Nowe technologie mają ogromny wpływ na naszą pracę, w ogóle na nasze życie. Ja na pewno jestem uzależniony od sociali, od telefonu. Staram się to ograniczyć, pracuję nad tym, ale szczerze mówiąc, średnio mi to wychodzi – mówi agencji Newseria Lifestyle Wiktor Dyduła.
Wokalista zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ma to niekorzystny wpływ na jego samopoczucie. Nadmiar informacji, które bombardują go z różnych źródeł, prowadzi do zmęczenia mentalnego i problemów ze snem.
– Wydaje mi się, że jak jesteśmy tak nabodźcowani, to czasami nasze zmęczenie nie wynika z tego, że robiliśmy bardzo duże rzeczy, tylko właśnie ma na to wpływ ilość informacji, które staramy się przyswoić. Bo przecież wszędzie atakują nas różne teksty, artykuły, filmiki, reklamy i tak dalej, a nasz mózg za tym nie nadąża. Mam takie wrażenie, że często jestem zmęczony, a nie wiem dlaczego i dopiero po chwili przypominam sobie, że spędziłem na przykład dwie godziny na patrzenie w ekran, na to niebieskie światło, które na mnie działa negatywnie – mówi Wiktor Dyduła.
Z uwagą obserwuje on, jak nowoczesne technologie zmieniają nie tylko sposób pracy i formy rozrywki, ale również sposób myślenia. Wśród przedstawicieli branży muzycznej nie brakuje obaw, że artyści, muzycy, kompozytorzy czy autorzy tekstów za jakiś czas zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję. W mediach społecznościowych krążą już bowiem utwory wykreowane za pomocą AI i zdarza się, że trudno je odróżnić od tych, nad którymi oni czasami pracują tygodniami.
– Sztuczna inteligencja ma teraz ogromny wpływ na branżę muzyczną, w której działam, i widzę coraz to nowsze rzeczy, które są stworzone przez AI. Są one coraz lepszej jakości i coraz rzadziej można odróżnić, że to było zrobione właśnie w ten sposób – mówi wokalista.
Zdaniem Wiktora Dyduły mimo wpływu AI na branżę muzyczną koncerty na żywo nadal będą popularne, bo tylko prawdziwi artyści, a nie hologramy czy awatary są w stanie stworzyć niezapomniane widowisko i zapewnić fanom ekscytujące wrażenia. Widok na scenie artysty, którego podziwiamy, wywołuje wyjątkowy rodzaj emocji i raczej nie jest on możliwy do odtworzenia przez technologię, niezależnie od jej zaawansowania.
– Uważam, że koncerty live będą jeszcze bardziej oglądane, bo ludzie będą spragnieni prawdziwych emocji człowieka i w ogóle autentyczności. Przecież sztuczna inteligencja nie zagra takiego koncertu, podczas którego zdarzą się pomyłki, gdzie będą łzy ze wzruszenia, gdzie nagle wokalista przestanie śpiewać i pozwoli śpiewać samej publiczności. I takich rzeczy sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zrobić, a może będzie, zobaczymy – mówi.
Artysta uważa, że sztuczna inteligencja powinna współpracować z ludźmi, ale nie wykluczać ich z danych obszarów. Może być więc narzędziem, a nie zastępcą człowieka.
– Ja staram się skupiać na pozytywach i zauważyłem, że czasami dzięki sztucznej inteligencji można fajnie rozpocząć jakiś proces twórczy, kreatywnie się nią posługiwać, a potem to już człowiek powinien przejąć pałeczkę – dodaje Wiktor Dyduła.
Czytaj także
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-07-01: Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
- 2025-07-01: Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży
- 2025-06-23: Polscy inżynierowie pracują w Częstochowie nad systemami do zautomatyzowanej jazdy. Opracowali jeden z najszybszych komputerów na świecie
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-06-06: Ze względu na różnice w cenach surowce wtórne przegrywają z pierwotnymi. To powoduje problemy branży recyklingowej
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-05-27: SUV-y dominują rynek motoryzacyjny. Hyundai wprowadzi latem do sprzedaży nowy siedmioosobowy model
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.