Mówi: | Wojtek Mazolewski |
Funkcja: | basista, kompozytor |
Wojtek Mazolewski: Trzeba spojrzeć na historię i zastanowić się, co zrobić, żeby ten konflikt się nie rozrósł. Jestem optymistą, ale na pewno musimy być rozważni
Muzyk podkreśla, że Ukraina jest mu niezwykle bliskim krajem. Ceni nie tylko jej bogactwo kulturowe, ale również otwartość, życzliwość i odwagę obywateli. Nieraz byli oni już bowiem boleśnie doświadczeni przez los, a jednak potrafili się podnieść, ocalić godność i zbudować trwałe więzi. Teraz spadł na nich kolejny cios, ale są niezwykle zdeterminowani, by bronić swojej ojczyzny wobec ataku Rosji. Wojtek Mazolewski uważa, że obowiązkiem Polaków jest więc wspieranie ich w tym trudnym czasie, a do rządzących apeluje, by wyciągali odpowiednie wnioski z historii.
Według Wojtka Mazolewskiego Ukraina to fascynujący kraj dla twórców i artystów. Jest przepełniona zabytkami i wyjątkową atmosferą, można tam więc znaleźć wiele ciekawych inspiracji. Muzyk chwali również mentalność i postawę naszych wschodnich sąsiadów. Ich wielką zaletą jest to, że potrafią doskonale reagować w kryzysowych sytuacjach.
– Wielokrotnie byłem w Ukrainie. Jest to piękny, wspaniały kraj, który tworzą bardzo odważni, jak dzisiaj widzimy, ale w tamtym czasie, kiedy mogłem bywać tam częściej, po prostu bardzo otwarci ludzie, szukający swojej drogi do totalnej wolności – mówi agencji Newseria Lifestyle Wojtek Mazolewski, basista, kompozytor.
Jak zauważa, Ukraińcy są gotowi na wiele poświęceń, by walczyć o siebie, o swoje rodziny, o przyszłość i o dobro kraju. W obliczu zagrożenia stają na wysokości zadania i za wszelką cenę bronią swojej suwerenności oraz integralności terytorialnej.
– Miałem okazję spotykać się oczywiście przede wszystkim ze środowiskami artystycznymi, ale zawsze w nich też kwitł zalążek środowiska opozycyjnego. Mieliśmy więc okazję poznawać ludzi, którzy byli w opozycji, byli w ruchach oporu, byli na Majdanie, byli w pomarańczowej rewolucji, i słuchanie ich opowieści, bycie w otoczeniu tej energii było bardzo poruszające – mówi muzyk.
Również i tym razem Ukraińcy nie czują się słabsi od swojego agresora i nie zamierzają mu ulegać. Wojtek Mazolewski zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacja jest dramatyczna, ale mimo wszystko trzeba zachować zdrowy rozsądek. Bardzo łatwo jest bowiem przekroczyć tę cienką granicę, która dzieli od tego, by konflikt zbrojny w Ukrainie przerodził się w III wojnę światową, dlatego też wyciągając wnioski z przeszłości, trzeba temu zapobiegać.
– Historia jest dla nas bardzo dobrą lekcją, powinniśmy z niej czerpać i na niej się uczyć. Trzeba więc spojrzeć na historię i zastanowić się, co dzisiaj zrobić, jakie ruchy, żeby ten konflikt się nie rozrósł, bo wydaje mi się, że ta sytuacja już jest przerażająca. Jak najszybciej powinniśmy więc zrobić wszystko, żeby się zakończyła, a później pomóc ludziom, którzy będą tego oczekiwali. Ja jestem optymistą, ale na pewno musimy być rozważni i ci, którzy rządzą dzisiaj światem, powinni wiedzieć, że może się zdarzyć najgorsze, więc trzeba to z całą stanowczością zatrzymać – mówi Wojtek Mazolewski.
Czytaj także
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-17: Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-14: Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen
- 2025-03-17: Na wojnie handlowej straci nie tylko Unia Europejska, ale przede wszystkim USA. Cła odwetowe na eksport USA wynoszą już 190 mld dol.
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.