Newsy

Ilona Felicjańska prowadzi grupę wsparcia dla kobiet. Pomaga osobom z uzależnieniami i ofiarom przemocy domowej

2017-03-17  |  06:50

Modelka twierdzi, że już od momentu uruchomienia grupy wsparcia jej podopieczne zrobiły ogromne postępy. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszystkie panie, które odczuwają w życiu dyskomfort i potrzebują pomocy. Zdaniem gwiazdy kobiety w trudnej sytuacji życiowej zbyt często zamykają się w domu i ukrywają swoje problemy.

Po wypadku samochodowym spowodowanym pod wpływem alkoholu w 2010 roku i publicznym przyznaniu się do uzależnienia Ilona Felicjańska zaangażowała się w pomoc kobietom w podobnej sytuacji. Organizuje warsztaty, spotkania oraz kampanie społeczne skierowane do osób borykających się z chorobą alkoholową. Od dwóch miesięcy w warszawskim Centrum Praw Kobiet prowadzi także samopomocową grupę wsparcia dla kobiet. Może w nich uczestniczyć każda kobieta, która potrzebuje wsparcia.

– Każda kobieta, która czuje dyskomfort w swoim życiu, która dusi się w swoim życiu, która czuje, że nie jest w miejscu, które jest tym miejscem, na jakim jej zależy, do jakiego chciałaby dojść – mówi Ilona Felicjańska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Na spotkania grupy mogą przychodzić kobiety z problemami alkoholowymi, także te, które nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości po terapii odwykowej. Zdaniem modelki terapia to dopiero punkt wyjścia, początek walki z uzależnieniem, niezbędne jest więc korzystanie ze wsparcia takich grup jak jej. Gwiazda zaprasza też kobiety będące ofiarami przemocy domowej.

– Prawda jest taka, że bardzo często ta przemoc kobiety dotyka i to te kobiety najbardziej boją się wyjść i szukać pomocy gdzieś na zewnątrz, bo boją się przyznać do tego, że to może je spotkać mówi Ilona Felicjańska.

Modelka uważa, że kobietom w trudnej sytuacji życiowej najbardziej doskwiera samotność i niemożność podzielenia się z kimś swoimi problemami. Te natomiast narastają, często prowadząc do poważnych stanów depresyjnych. Wyjście z domu i opowiedzenie komuś o swoich kłopotach, lękach czy chorobach ma natomiast niezwykle kojące działanie.

– Naprawdę warto wyjść z domu i porozmawiać o swoich problemach, warto je z siebie wyrzucić i otrzymać wsparcie. Bo to, co my tam sobie dajemy, to jest rozmowa, słuchanie, ale też wsparcie, pomagamy sobie nawzajem – mówi Ilona Felicjańska.

Po dwóch miesiącach prowadzenia grupy modelka jest pozytywnie zaskoczona efektami. Na każde spotkanie przychodzi nawet kilkanaście kobiet. Wiele z nich bywa na nich regularnie, stale też pojawiają się nowe chętne. Ilona Felicjańska twierdzi, że jej podopieczne już zrobiły ogromne postępy.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.