Newsy

Ilona Felicjańska prowadzi grupę wsparcia dla kobiet. Pomaga osobom z uzależnieniami i ofiarom przemocy domowej

2017-03-17  |  06:50

Modelka twierdzi, że już od momentu uruchomienia grupy wsparcia jej podopieczne zrobiły ogromne postępy. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszystkie panie, które odczuwają w życiu dyskomfort i potrzebują pomocy. Zdaniem gwiazdy kobiety w trudnej sytuacji życiowej zbyt często zamykają się w domu i ukrywają swoje problemy.

Po wypadku samochodowym spowodowanym pod wpływem alkoholu w 2010 roku i publicznym przyznaniu się do uzależnienia Ilona Felicjańska zaangażowała się w pomoc kobietom w podobnej sytuacji. Organizuje warsztaty, spotkania oraz kampanie społeczne skierowane do osób borykających się z chorobą alkoholową. Od dwóch miesięcy w warszawskim Centrum Praw Kobiet prowadzi także samopomocową grupę wsparcia dla kobiet. Może w nich uczestniczyć każda kobieta, która potrzebuje wsparcia.

– Każda kobieta, która czuje dyskomfort w swoim życiu, która dusi się w swoim życiu, która czuje, że nie jest w miejscu, które jest tym miejscem, na jakim jej zależy, do jakiego chciałaby dojść – mówi Ilona Felicjańska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Na spotkania grupy mogą przychodzić kobiety z problemami alkoholowymi, także te, które nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości po terapii odwykowej. Zdaniem modelki terapia to dopiero punkt wyjścia, początek walki z uzależnieniem, niezbędne jest więc korzystanie ze wsparcia takich grup jak jej. Gwiazda zaprasza też kobiety będące ofiarami przemocy domowej.

– Prawda jest taka, że bardzo często ta przemoc kobiety dotyka i to te kobiety najbardziej boją się wyjść i szukać pomocy gdzieś na zewnątrz, bo boją się przyznać do tego, że to może je spotkać mówi Ilona Felicjańska.

Modelka uważa, że kobietom w trudnej sytuacji życiowej najbardziej doskwiera samotność i niemożność podzielenia się z kimś swoimi problemami. Te natomiast narastają, często prowadząc do poważnych stanów depresyjnych. Wyjście z domu i opowiedzenie komuś o swoich kłopotach, lękach czy chorobach ma natomiast niezwykle kojące działanie.

– Naprawdę warto wyjść z domu i porozmawiać o swoich problemach, warto je z siebie wyrzucić i otrzymać wsparcie. Bo to, co my tam sobie dajemy, to jest rozmowa, słuchanie, ale też wsparcie, pomagamy sobie nawzajem – mówi Ilona Felicjańska.

Po dwóch miesiącach prowadzenia grupy modelka jest pozytywnie zaskoczona efektami. Na każde spotkanie przychodzi nawet kilkanaście kobiet. Wiele z nich bywa na nich regularnie, stale też pojawiają się nowe chętne. Ilona Felicjańska twierdzi, że jej podopieczne już zrobiły ogromne postępy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.