Newsy

Jacek Krzynówek: Być może sam awans do mundialu już jest naszym wielkim sukcesem. Pojechaliśmy tam zbierać doświadczenia

2018-08-22  |  06:26

Piłkarz nie ukrywa, że jak większość kibiców przed mistrzostwami był optymistą. Wierzył w polską reprezentację i liczył, że będzie dumny z gry Biało-Czerwonych. Niestety, rzeczywistość brutalnie zweryfikowała wszystkie marzenia. Już pierwszy mecz z Senegalem pokazał, że kadra Nawałki nie jest wystarczająco przygotowana. Zdaniem piłkarza z każdej porażki trzeba jednak wyciągnąć lekcję na przyszłości – i chodzi tu nie tylko o podniesienie umiejętności na boisku, lecz także o zażegnanie konfliktów personalnych i wewnętrznych podziałów.   

Jacek Krzynówek podkreśla, że Polacy byli najlepsi w swojej grupie eliminacyjnej i sportowo niewątpliwie zasłużyli na grę na mundialu. Natomiast już w Rosji szybko się okazało, że poziom dla tej drużyny jest zbyt wysoki. Dla wszystkich, którzy żyli pozytywnymi wspomnieniami z Euro 2016 we Francji, był to ogromny cios. Jednak nie ulega wątpliwości, że od tamtego czasu Biało-Czerwoni nie poczynili aż tak wyraźnych postępów, żeby można było realnie marzyć o sukcesie na mundialu. Dlatego w tym przypadku kibice chyba bardziej kierowali się sercem niż rozsądkiem.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę – PZPN też, że reprezentacja zagrała poniżej oczekiwań. Człowiek do dobrych rzeczy się przyzwyczaja bardzo szybko, więc do dobrych wyników również. Może to jest trochę na wyrost, bo być może sam awans do wielkiej imprezy to już jest naszym wielkim sukcesem, a później różnie się te mecze toczą, więc oczywiście krytyka konstruktywna jak najbardziej, nikt się od niej nie uchyla, ale te fake newsy na pewno uderzają i to nie tylko w samych zawodników, w ich rodziny również – mówi agencji Newseria Jacek Krzynówek, piłkarz.

Jacek Krzynówek, grał na mundialach w Korei i Niemczech. Wtedy drużyny Jerzego Engela i Pawła Janasa również poniosły porażki. Piłkarz podkreśla, że na tamtych turniejach nie było w składzie takich gwiazd jakie są w obecnej kadrze. Pod względem potencjału, indywidualnych umiejętności i klubów, w jakich grają nasi piłkarze, mamy do czynienia z najlepszą drużyną narodową w XXI wieku. Niestety, polska reprezentacja wcale nie stanowi takiego monolitu, jakby nam się mogło wydawać. Coraz częściej dochodzą słuchy, że drużyna jest podzielona, a bez kolektywu i dobrego przygotowania można zapomnieć o jakichkolwiek sukcesach.

Cieszmy się, że pojechaliśmy po raz kolejny zbierać doświadczenia, bo być może będzie kiedyś czas, żeby zrobić ten kolejny krok i coś osiągnąć na wielkich imprezach. Cieszmy się z tego, że udaje nam się eliminacje wygrywać w dobrym stylu, oczywiście apetyty rosną, ale sam awans to już jest wielki sukces. Z każdej porażki należy wyciągnąć wnioski, ale również znaleźć jakieś pozytywy i fajnie byłoby, żeby nowy trener reprezentacji również te pozytywy znalazł, naprawdę ciężki czas przed nim – mówi Jacek Krzynówek.

Krzynówek twierdzi, że kadra potrzebowała odświeżenia i nowego spojrzenia na futbol, dlatego też przed szkoleniowcem polskiej drużyny sporo pracy. Reprezentacja wymaga nowego rozdania. Niektóre elementy trzeba w niej poukładać zupełnie na nowo.

– To nie jest łatwa praca, to nie jest tak, że przychodzi się do pracy, ma się coś tam zaplanowane, mamy coś do zrobienia i to robimy w 100 proc. Boisko wszystko weryfikuje, tutaj nawet najwięksi analitycy, zawodowcy nie mają wpływu na to, co się dzieje na boisku, różne konstelacje powstają, a jednak co innego się dzieje, więc do obowiązków oczywiście trzeba podchodzić w 100 proc., dawać z siebie to, co najlepsze, ale przychodzi rozpoczęcie meczu i jako trener nie mamy wpływu bezpośrednio z racji tego, że sami gramy nie mamy wpływu na to, co się dzieje – mówi Jacek Krzynówek.

W ramach Ligi Narodów UEFA kadra Jerzego Brzęczka już 7 września zmierzy się z Włochami.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Podróże

Agnieszka Hyży: Nie myślę teraz o wakacjach, ponieważ mam inne priorytety. Jeśli się zdecydujemy, to będzie to Polska, bo boję się wyjeżdżać z dziećmi gdzieś dalej

Dziennikarka zajmuje się obecnie nowymi projektami zawodowymi. Nie ma więc zbyt wiele czasu wolnego, ponieważ intensywnie pracuje. W konsekwencji najprawdopodobniej nie uda jej się wyjechać na rodzinne wakacje. Przyznaje jednak, że jeśli nadarzyłaby się ku temu okazja, z przyjemnością wybrałaby się gdzieś z mężem oraz dziećmi. Z racji na trwającą pandemię koronawirusa najprawdopodobniej byłaby to Polska. Długie loty oraz skupiska ludzi nadal budzą w niej lęk, a nie chciałaby narażać dzieci na niebezpieczeństwo.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Olga Bończyk: Działalność na TikToku stała się dla mnie antidotum na pandemię. Dzięki niej mogłam gdzieś ulokować moją kreatywność

Aktorka niedawno rozpoczęła przygodę z aplikacją TikTok. Na swoim profilu regularnie umieszcza krótkie filmiki. Wciela się w rolę Grażyny – kobiety, która w przewrotny i zabawny sposób komentuje rzeczywistość i opowiada anegdoty ze swojego życia. Pomysł szybko okazał się sukcesem. Olgę Bończyk obserwuje już spore grono fanów, a liczba ta z dnia na dzień staje się coraz większa. Artystka zaznacza, że działalność miała być formą oderwania się od smutnej codzienności.

Seriale

Wiktoria Filus: Na początku bardzo się stresowałam dołączeniem do obsady serialu „Usta usta”. W obsadzie są nazwiska, które bardzo cenię

Aktorka debiutuje w serialu „Usta usta” i jak zapowiada, wnosi do produkcji nową energię. Wciela się bowiem w postać pewnej siebie i stanowczej Sary, która będzie nową narzeczoną Adama (Paweł Wilczak). Czas szybko jednak pokaże, że nie jest to relacja usłana różami. Z pewnością ten wątek wzbudzi więc wśród widzów spore zainteresowanie. Aktorka nie ukrywa też, że miała obawy, jak zostanie przyjęta w środowisku doświadczonych kolegów po fachu.