Newsy

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

2025-04-02  |  06:16

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.

W wywiadzie udzielonym agencji Newseria w maju ubiegłego roku Julia Kamińska deklarowała, że zamierza bardziej dbać o swoje zdrowie. Teraz zapewnia, że dotrzymała złożonej wówczas obietnicy. Na bieżąco monitoruje swój organizm, by jak najszybciej wykryć każdą nieprawidłowość.

– Badam się regularnie i wszystkich do tego zachęcam. Robię cytologię, od czasu do czasu badania krwi i jeżeli coś mnie gdzieś jakoś zaboli, to staram się może nie od razu pędzić do lekarza, ale jednak to sprawdzać. Zawsze jest lepiej wiedzieć wcześniej niż później – mówi agencji Newseria Julia Kamińska.

Zdaniem aktorki konieczna jest wszechstronna edukacja zdrowotna. Z jednej strony trzeba zachęcać Polki i Polaków do badań profilaktycznych, żeby w razie wykrycia jakiejś choroby jak najszybciej móc podjąć odpowiednie leczenie, a z drugiej – do szczepień ochronnych, które są najlepszą barierą przed groźnymi schorzeniami.

– Należy edukować społeczeństwo również w kwestii szczepionek, bo obserwuję teraz trend, który mnie bardzo, bardzo niepokoi. To jest trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek, które od lat ratują życie. I jeżeli mogę do czegoś wykorzystać moją rolę lekarki w serialu „Szpital św. Anny”, to na pewno do tego, żeby uświadomić ludziom, jak wspaniałym wynalazkiem są szczepienia i że trzeba z tego korzystać – mówi.

Julia Kamińska zapewnia, że ona sama regularnie szczepi się przeciw chorobom zakaźnym. Jak podkreśla, one nie zniknęły i nie znikną, co więcej – będą się pojawiać nowe, czego najlepszym przykładem jest COVID-19.

– Bardzo chciałabym, żeby ludzie byli świadomi, żeby ufali naukowcom i żeby się nie bali. Jestem świeżo po szczepieniu na HPV, wszystkim to polecam i to jest jedno ryzyko raka mniej. Ostatnio słyszałam bardzo niepokojące wieści ze Stanów Zjednoczonych, że niezaszczepione dziecko zmarło na odrę, w 2025 roku, to jest przerażające. Tak że bardzo proszę, nie ryzykujmy życia dzieci, nie ryzykujmy życia swojego i ufajmy naukowcom – dodaje aktorka.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.