Newsy

Kacper Ruciński: Boję się, bo myślę, że Putin ma w planach ekspansję na kraje bałtyckie i byłego Związku Radzieckiego. Duża odpowiedzialność spoczywa teraz na NATO

2022-03-02  |  06:11

Stand-uper przekonuje, że w momencie, kiedy zewsząd jesteśmy bombardowani niepokojącymi informacjami z Ukrainy, praca na scenie jest dla niego odskocznią i pewnego rodzaju terapią, która daje mu ukojenie. W ten sposób choć na chwilę może zapomnieć o przykrych wydarzeniach rozgrywających się za wschodnią granicą. A powodów do obaw jest wiele. Kacper Ruciński boi się tego, że prezydent Rosji chcąc zaspokoić swoje ambicje, zamierza odbudować dawne imperium. Dlatego niewykluczone jest, że będzie chciał zaatakować kolejne kraje. Ważna jest bardzo szybka i odpowiednia reakcja NATO.

Komik nie ukrywa, że wiadomość o wybuchu wojny na Ukrainie bardzo go dotknęła. Kiedy o poranku 24 lutego zobaczył medialne doniesienia, nie mógł się otrząsnąć. Tego dnia musiał jednak pohamować wszystkie negatywne emocje, by stanąć na scenie i dać z siebie wszystko.

– To jest taka informacja, która niszczy człowieka wewnętrznie, natomiast zewnętrznie masz takie wrażenie, że musisz stanąć na wysokości zadania i zagrać w spektaklu siebie najlepszego, najbardziej szalonego i dowcipnego, jakim potrafisz być. I na nagraniach musisz na chwilę o tym zapomnieć, a potem z powrotem wrócić do tego. Więc moja praca, ta bajka jest oderwaniem od rzeczywistości, wręcz terapeutycznym zabarwieniem – mówi agencji Newseria Lifestyle Kacper Ruciński, stand-uper.

Komik jest zaniepokojony tym, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, i solidaryzuje się ze wszystkimi, którzy przeżywają teraz dramatyczne chwile. Kibicuje walczącym na pierwszej linii frontu i wierzy, że ich determinacja pokrzyżuje plany prezydentowi Rosji.

– Jak dotąd sytuacja jest bardzo koszmarna i jedynie można mieć małą nadzieję, że gdzieś to się rozbije po kościach, brzydko mówiąc, i że za parę dni, tygodni będziemy z jakiegoś powodu w trochę lepszych humorach. To taki mój optymizm, często wręcz chory, podpowiada mi takie myśli, żeby się trzymać jakichś pozytywów. Chociaż w tym momencie bardzo ciężko o pozytywy – mówi Kacper Ruciński.

Rosyjski dyktator nie uznaje niepodległości byłych republik ZSRR. Stand-uper zastanawia się więc, czy Ukraina wystarczy Władimirowi Putinowi. Istnieje więc realne zagrożenie, że jeśli nic nie powstrzyma tej zbrojnej agresji, to konflikt może się rozprzestrzenić na inne kraje.

– Oczywiście może się to nie zatrzymać i najprawdopodobniej Putin ma swój plan odbudowy Związku Radzieckiego. Myślę, że gdzieś ma w planie, nie wiem jak wielką, ale ekspansję na kraje bałtyckie, na kraje byłego Związku Radzieckiego. Myślę, że duża odpowiedzialność spoczywa teraz na włodarzach NATO, największych państw świata, największych mocarstw, żeby to ukrócić już teraz. Bo jeżeli nie ukrócą tego w żaden przekonujący sposób, to dalej będziemy świadkami kolejnych ekspansji na kolejne kraje. Boję się, zresztą chyba każdy się boi. Natomiast nie wiem, co mielibyśmy w tej chwili zrobić oprócz takiej czujności – mówi.

Kacper Ruciński zaznacza, że on sam nie ma na Ukrainie nikogo znajomego, natomiast bardzo współczuje tym, którzy przebywają w strefie zagrożenia bądź są zmuszeni opuścić swoje domy i uciekać w poszukiwaniu jakiegoś bezpiecznego miejsca.

– Jeżeli możemy coś zrobić jako jednostki, jakoś pomóc Ukrainie, to po prostu to robić i tyle. I czekać, co się wydarzy – mówi stand-uper.

W sieci już pojawiają się różnej treści memy dotyczące Ukrainy. Jedni są nimi zniesmaczeni i zdegustowani, inni przekonują, że nie ma nic złego w takim żartobliwym sposobie przedstawiania rzeczywistości.

– Jako stand-uper powiem, że wszystko jest tematem do żartów, Woody Allen powiedział kiedyś, że komedia to jest tragedia plus czas, więc wydaje mi się, że dobry żart obroni się zawsze. Często żart jest terapią, jest sposobem radzenia sobie z różnymi przeciwnościami, natomiast wątpię, żeby memy o Ukrainie w tej chwili mogły być takim rodzajem żartu – mówi Kacper Ruciński.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Ochrona środowiska

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach. Opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

IT i technologie

Przekazywanie danych równie ważne dla medycyny jak dawstwo krwi czy narządów. Polacy budują globalną platformę do wymiany takich informacji

Dzięki tworzonej przez polski start-up platformie osoby, które chcą dla dobra medycyny podzielić się informacjami o swoim zdrowiu, będą mogły to zrobić w bezpieczny sposób. Dane przekazywane przez dawców będą anonimizowane i szyfrowane. Dzięki nim instytuty i ośrodki kliniczne na całym świecie zyskają bazę, na której będzie można m.in. tworzyć algorytmy diagnostyczne czy oceniać skuteczność projektowanych dopiero terapii.