Newsy

Karol Strasburger: nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu i na siłę go pozyskiwać

2019-09-16  |  06:27
Mówi:Karol Strasburger
Funkcja:aktor, prezenter telewizyjny
  • MP4
  • To paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili w gorszej sytuacji – mówi aktor. Jego zdaniem to młodsze pokolenia powinny zabiegać o uwagę starszych i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Sam chętnie zaprzyjaźnia się z młodymi artystami i służy im radą. Nie zamierza jednak na siłę pozyskiwać ich uwagi młodzi ludzie odznaczający się brakiem kultury i wynoszący się ponad innych nie mają szans zawrzeć z nim bliższej znajomości.

    Karola Strasburgera można obecnie oglądać nie tylko w teleturnieju „Familiada”, lecz także nowym serialu TV4 „Miłość na zakręcie”. Wciela się w nim w postać Wiktora, ojca głównej bohaterki oraz dziadka dwojga nastolatków: 15-letniej Ani (Aleksandra Paśniewska) i 18-letniego Krystiana (Jasper Sołtysiewicz). Dziewczyna przeżywa okres nastoletniego buntu, w efekcie którego izoluje się od członków najbliższej rodziny, aktor nie ma z nią więc zbyt wielu wspólnych scen. Znacznie częściej spotyka się na planie z młodym aktorem grającym jego wnuka.

    Wszystko jest okej, fajny chłopak, i prywatnie, i ma fajną rolę, i wchodzi w życie ambitnie. Ma swoje problemy miłosne, próbuję mu w nich jakoś pomagać swoim doświadczeniem. I ta współpraca jest okej – mówi Karol Strasburger agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Aktor jest otwarty na współpracę z przedstawicielami młodego pokolenia aktorów. Gdy zauważa, że młodzi ludzie są chętni, by nawiązać z nim przyjacielską relację, nie odmawia, nie ma też nic przeciwko, by mówili do niego po imieniu. Nigdy nie wywyższa się w stosunku do osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy życiowym i zawsze chętnie uzna za kumpla człowieka kulturalnego i grzecznego, niezależnie od jego wieku. Zwłaszcza, gdy mają wspólne zainteresowania i tematy do rozmów.

    Ale jeżeli widzę, że młody człowiek jest obrażony i wydaje mu się, że jest jakimś gwiazdorem, to mówiąc językiem kolokwialnym, ma przechlapane, prywatnie nie mam ochoty z nim rozmawiać, nie mam o czym, to on się ma starać, a nie ja – mówi Karol Strasburger.

    Gospodarz teleturnieju „Familiada” podkreśla, że ani z racji wieku, ani z racji bogatego doświadczenia zawodowego nie wymaga od młodszych kolegów czołobitności, a tym bardziej niezasłużonych komplementów. Od młodych ludzi wymaga jednak takiego samego zachowania. Nie zamierza też na siłę pozyskiwać przyjaźni młodszych kolegów z pracy ani młodszych pokoleń wśród publiczności.

    Nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu, broń Boże, i na siłę go pozyskiwać, żeby to pokolenie mnie pokochało. To nie, to jest dla mnie nie do przyjęcia. Ponieważ jeżeli już w ogóle, to odwrotnie. Tak zawsze było i tak być powinno – mówi Karol Strasburger.

    Aktor wspomina, że w czasach jego młodości to aspirujący artyści szukali kontaktu ze starszymi gwiazdami, widząc w nich mentorów. Jego zdaniem to młode pokolenia powinny słuchać starszych, uczyć się od nich i czerpać z ich doświadczeń.

    To ja starałem się pozyskać względy Holoubka, żeby ze mną chciał chwilę porozmawiać, czy Bardiniego, czy wielkich aktorów wspaniałych, czy to, żeby Andrzej Wajda chciał ze mną dwa słowa zamienić, to był mój interes, a nie jego. To jest jakaś paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili jakby w gorszej sytuacji, że oni się starają pozyskać młodych na siłę, a nie odwrotnie – mówi Karol Strasburger.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Moda

    Luna: Moda jest fajnym sposobem na wyrażenie siebie. Ja albo się za nią chowam, albo coś manifestuję swoim ubiorem

    Wokalistka zaznacza, że ma słabość do oryginalnych ubrań i lubi komponować stylizacje, które odzwierciedlają jej charakter i osobowość. W jej garderobie nie ma rzeczy przypadkowych, zawsze bowiem starannie dobiera to, co na siebie zakłada. Ostatnio szukała inspiracji modowych podczas Paris Fashion Week. Z Francji wróciła pełna wrażeń, z nowymi znajomościami i głową pełną pomysłów. Luna podkreśla, że choć szczególnie ceni sobie projekty młodych polskich, nieznanych jeszcze szerokiemu gronu twórców, to niewykluczone również, że za jakiś czas nawiąże współpracę z kultowym domem mody Schiaparelli.

    Transport

    Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować czynniki ryzyka wypadków samochodowych. Naukowcy za pomocą Google Street View analizują pod tym kątem infrastrukturę drogową

    Każdego roku 1,2 mln ludzi na świecie ginie w wypadkach drogowych. Chociaż w ostatnich latach bezpieczeństwo na drogach się stopniowo poprawia, to wciąż daleko nam do wizji zero, która zakłada ograniczenie do minimum liczby ofiar śmiertelnych. Specjaliści z dziedziny epidemiologii ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland badają miejsca tragicznych zdarzeń drogowych, analizując za pomocą sztucznej inteligencji miliony zdjęć z usługi Google Street View. Wskazują w ten sposób, które elementy infrastruktury można poprawić, by obniżyć ryzyko wypadku.

    Media

    Klaudia Carlos: Propozycja Kingi Dobrzyńskiej dotycząca „Pytania na śniadanie” sprawiła mi wielką radość i przyjemność. To dla mnie duży awans zawodowy

    Gospodyni „Pytania na Śniadania” nie ukrywa, że angaż do tego formatu to dla niej duży zaszczyt i szansa na zawodowy rozwój. Jest więc ogromnie wdzięczna szefowej Kindze Dobrzyńskiej, że to właśnie ją wzięła pod uwagę i powierzyła to zadanie. Klaudia Carlos ma wieloletnie doświadczenie zawodowe i nie bierze sobie do serca krytyki widzów, którzy byli przyzwyczajeni do poprzedniej ekipy porannego programu. Nie chce także komentować zarzutów, które pojawiają się w sieci pod adresem nowych prowadzących.