Newsy

Karol Strasburger: nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu i na siłę go pozyskiwać

2019-09-16  |  06:27
Mówi:Karol Strasburger
Funkcja:aktor, prezenter telewizyjny
  • MP4
  • To paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili w gorszej sytuacji – mówi aktor. Jego zdaniem to młodsze pokolenia powinny zabiegać o uwagę starszych i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Sam chętnie zaprzyjaźnia się z młodymi artystami i służy im radą. Nie zamierza jednak na siłę pozyskiwać ich uwagi młodzi ludzie odznaczający się brakiem kultury i wynoszący się ponad innych nie mają szans zawrzeć z nim bliższej znajomości.

    Karola Strasburgera można obecnie oglądać nie tylko w teleturnieju „Familiada”, lecz także nowym serialu TV4 „Miłość na zakręcie”. Wciela się w nim w postać Wiktora, ojca głównej bohaterki oraz dziadka dwojga nastolatków: 15-letniej Ani (Aleksandra Paśniewska) i 18-letniego Krystiana (Jasper Sołtysiewicz). Dziewczyna przeżywa okres nastoletniego buntu, w efekcie którego izoluje się od członków najbliższej rodziny, aktor nie ma z nią więc zbyt wielu wspólnych scen. Znacznie częściej spotyka się na planie z młodym aktorem grającym jego wnuka.

    Wszystko jest okej, fajny chłopak, i prywatnie, i ma fajną rolę, i wchodzi w życie ambitnie. Ma swoje problemy miłosne, próbuję mu w nich jakoś pomagać swoim doświadczeniem. I ta współpraca jest okej – mówi Karol Strasburger agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Aktor jest otwarty na współpracę z przedstawicielami młodego pokolenia aktorów. Gdy zauważa, że młodzi ludzie są chętni, by nawiązać z nim przyjacielską relację, nie odmawia, nie ma też nic przeciwko, by mówili do niego po imieniu. Nigdy nie wywyższa się w stosunku do osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy życiowym i zawsze chętnie uzna za kumpla człowieka kulturalnego i grzecznego, niezależnie od jego wieku. Zwłaszcza, gdy mają wspólne zainteresowania i tematy do rozmów.

    Ale jeżeli widzę, że młody człowiek jest obrażony i wydaje mu się, że jest jakimś gwiazdorem, to mówiąc językiem kolokwialnym, ma przechlapane, prywatnie nie mam ochoty z nim rozmawiać, nie mam o czym, to on się ma starać, a nie ja – mówi Karol Strasburger.

    Gospodarz teleturnieju „Familiada” podkreśla, że ani z racji wieku, ani z racji bogatego doświadczenia zawodowego nie wymaga od młodszych kolegów czołobitności, a tym bardziej niezasłużonych komplementów. Od młodych ludzi wymaga jednak takiego samego zachowania. Nie zamierza też na siłę pozyskiwać przyjaźni młodszych kolegów z pracy ani młodszych pokoleń wśród publiczności.

    Nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu, broń Boże, i na siłę go pozyskiwać, żeby to pokolenie mnie pokochało. To nie, to jest dla mnie nie do przyjęcia. Ponieważ jeżeli już w ogóle, to odwrotnie. Tak zawsze było i tak być powinno – mówi Karol Strasburger.

    Aktor wspomina, że w czasach jego młodości to aspirujący artyści szukali kontaktu ze starszymi gwiazdami, widząc w nich mentorów. Jego zdaniem to młode pokolenia powinny słuchać starszych, uczyć się od nich i czerpać z ich doświadczeń.

    To ja starałem się pozyskać względy Holoubka, żeby ze mną chciał chwilę porozmawiać, czy Bardiniego, czy wielkich aktorów wspaniałych, czy to, żeby Andrzej Wajda chciał ze mną dwa słowa zamienić, to był mój interes, a nie jego. To jest jakaś paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili jakby w gorszej sytuacji, że oni się starają pozyskać młodych na siłę, a nie odwrotnie – mówi Karol Strasburger.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Gwiazdy

    Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

    Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

    Media

    Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

    Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

    Edukacja

    Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

    Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.