Mówi: | Karolina Malinowska, psycholożka, była modelka, ambasadorka kampanii Amazon dot. bajkoterapii i promowania czytelnictwa |
Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne
Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.
– Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce, to one nie są specjalnie optymistyczne. Statystyczny Polak w grudniu ubiegłego roku przeczytał mniej więcej 0,6 książki, ale mam wrażenie, że czytelnictwo wraca i w fantastyczny sposób potrafi jednoczyć pokolenia. Bardzo się z tego cieszę, bo wspólne spędzanie czasu właśnie na czytaniu książek z dziećmi nie tylko rozwija wyobraźnię u najmłodszych i uczy ich różnych rzeczy, ale też przede wszystkim rozwija więzi rodzinne – mówi agencji Newseria Karolina Malinowska.
Była modelka zaznacza, że wspólne czytanie pomaga budować relacje międzypokoleniowe, pozwala się lepiej poznać, zrozumieć i podsuwa tematy do rozmów. Poza tym książki to nie tylko źródło rozrywki, ale także skarbnice wiedzy z wielu dziedzin, dzięki którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poszerzać swoje zainteresowania. Historie opisane w książkach kształtują ich spojrzenie na świat, uwrażliwiają na wiele rzeczy i poprawiają sposób komunikowania się.
– Aby poprawić statystyki, wystarczy od małego uczyć, że książka jest czymś, co nas przenosi w świat wyobraźni, bo nic tak pięknie naszej wyobraźni nie rozpala jak właśnie historie, które słyszymy, które czytamy. Książka to też taki czas, który mamy tylko i wyłącznie dla siebie, więc pomaga nam ona rozbudować nasz intymny świat. Książka może być także przyjacielem albo lustrem, w którym możemy czasami znaleźć odbicie swoich historii. Czytanie także bardzo pomaga, jeżeli chodzi o umiejętności szkolne. Dzieci, które czytają książki, robią znacznie mniej błędów ortograficznych – mówi.
Karolina Malinowska zdradza, że specjalne miejsce w jej sercu jako czytelniczki z wieloletnim stażem zajmuje książka, którą właśnie zachwyciła się w dzieciństwie.
– Teraz mam czterdzieści parę lat, ale do dzisiaj pamiętam, jak wyglądała książka z baśniami Hansa Christiana Andersena, jak wyglądała jej okładka, bo często właśnie fantastyczne ilustracje są siłą napędową i tym, co później też pamiętamy oprócz całej fabuły, historii. To jest też główną siłą do tego, żeby namówić malucha czy też starsze dziecko do tego, żeby usiadło i tę książkę przejrzało, przeczytało – mówi.
Była modelka podkreśla też znaczenie bajkoterapii, która polega na wykorzystywaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych.
– Czasami dzieciaki nie potrafią radzić sobie z różnymi emocjami. I te wszystkie bajki terapeutyczne pełnią właśnie taką funkcję, która może nam pomóc odnaleźć się w dzisiejszym świecie pełnym ciągłych zmian, różnych dylematów, ale też radości, które czasami nie do końca umiemy sobie sami uporządkować w głowie – mówi.
Karolina Malinowska sama dużo czyta, ale też zachęca do tego innych. Jako ambasadorka kampanii Amazon dotyczącej bajkoterapii i promowania czytelnictwa wykorzystuje do tego różne metody.
– Czytelnictwo zdecydowanie wymaga tego, żeby je podpromować, myślę, że nie tylko w Polsce, ale ogólnie na świecie. I z pomocą przychodzą nam nie tylko tradycyjne książki w wersji papierowej, ale też nowoczesne technologie, które mogą w fajny, ciekawy sposób zachęcać młodych ludzi do tego, żeby zaprzyjaźnić się z książką – mówi.
Jej zdaniem w dzisiejszych czasach nowe technologie umożliwiają promowanie czytelnictwa w niezwykle atrakcyjny sposób. Karolina Malinowska zachęca chociażby do wspólnego tworzenia cyfrowych książek. Nie brakuje bowiem programów, które dzięki szablonom i motywom ułatwiają tworzenie atrakcyjnych wizualnie publikacji z multimediami. Aby stworzyć niepowtarzalny wygląd swojej książki, można wybierać spośród różnych czcionek, kolorów i motywów.
– Nowoczesne technologie i czytelnictwo dzisiaj zdecydowanie idą w parze. Bez problemu możemy znaleźć różne programy, które pozwolą nam tworzyć spersonalizowane książki, gdzie na przykład głównym bohaterem będzie nasze dziecko. To jest fantastyczna rozrywka, bo możemy brać udział nie tylko w tworzeniu historii, ale też ilustracji. Książka w formie cyfrowej może być chociażby ilustrowana rysunkami naszych dzieci. Dzięki temu zyskujemy coś, czego w dzisiejszym świecie szukamy, także jako dorośli, czyli personalizację. I mamy produkt, który jest skierowany zdecydowanie do danej osoby, odpowiadający na jej potrzeby – mówi.
Modelka zauważa, że wielbiciele papierowych wersji pokochali również elektroniczne czytniki, które są w stanie pomieścić tysiące ulubionych pozycji i dają duży komfort użytkowania. Modele z regulowanym podświetleniem umożliwiają bowiem wygodne czytanie zarówno w świetle dziennym, jak i w mroku. Można też wybrać opcję realistycznego przewracania stron z charakterystycznym dźwiękiem papieru. Co więcej, korzystanie z takich urządzeń pomaga zadbać o planetę.
– Na przykład za pomocą urządzeń elektronicznych jesteśmy w stanie dopasować książkę do tego, jak dobry mamy wzrok czy jak dużej czcionki potrzebujemy. To jest niewiarygodne, że takie małe urządzenie, jakim jest Kindle, potrafi w sobie zmieścić 50 tys. książek. Dzięki temu nie musimy szykować miejsca na półkach, a możemy przyczynić się do tego, że nasze środowisko będzie w lepszej kondycji, bo po prostu nie będziemy wycinać tylu drzew – dodaje.
Karolina Malinowska mówiła o roli czytelnictwa podczas otwarcia STEM Kindloteki w Warszawie. To pierwsza tego typu w stolicy i 106. w kraju nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla dzieci i młodzieży. STEM Kindloteka to inicjatywa realizowana przez Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, której celem jest promowanie czytelnictwa oraz edukacji w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Dzięki Amazon Kindlotekom już 500 tys. najmłodszych zyskało dostęp do nauki w obszarze STEM. W Warszawskim Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” przy ul. Markowskiej 16 dzieci w wieku 7–15 lat mogą bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach z zakresu technologii. Zapisy są realizowane za pośrednictwem profilu Facebook „Synergii”.
Czytaj także
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-07-22: Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]
- 2025-06-23: E-papierosy i aromatyzowane saszetki nikotynowe mogą zniknąć z rynku. Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu ich sprzedaży
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-05-29: Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi
- 2025-06-27: Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
- 2025-06-02: Mateusz Banasiuk: Dużo czytam swojemu synowi, bo kiedyś mój tata też mi czytał. Lektury lepiej wpływają na jego wyobraźnię i wyciszenie niż oglądanie bajek
- 2025-05-26: Maciej Pertkiewicz: Smartfony i komputery są bardzo dużą konkurencją dla książek. Bez odpowiedniej zachęty czy delikatnego przymusu dziecko samo nie sięgnie po lekturę
- 2025-02-20: Ubóstwo dotyka prawie miliona dzieci w Polsce. Głód i niedożywienie jednym z najpoważniejszych objawów
- 2025-05-02: Ekoprojektowanie staje się powszechnym trendem. Prawodawstwo unijne kładzie na to duży nacisk
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.