Newsy

Kinga Zawodnik: Mój tata zmarł na nowotwór, bo nie robił badań. Ja ze względu na swoją tuszę kontroluję się często i systematycznie

2021-10-18  |  06:11

Gospodyni programów „Dieta czy cud?” i „Pierwszy raz Kingi” w TVN Style nie bagatelizuje sprawy i regularnie wykonuje mammografię. Ważną i konieczną czynnością jest dla niej również samobadanie, dzięki któremu może szybko wyczuć, czy w jej piersiach nie zachodzą jakieś niepokojące zmiany. Aktorka zachęca wszystkie kobiety do tego, żeby znalazły czas na profilaktykę, ponieważ może ona uratować im życie.

– Uważam, że pandemia jest takim szczególnym okresem, gdzie siłą rzeczy mamy więcej czasu i dlatego powinniśmy ten czas poświęcić na systematyczne samobadanie w domu. Każda zmiana, im szybciej zostanie wykryta, zdiagnozowana, tym większa jest szansa nawet na całkowite wyleczenie – mówi agencji Newseria Lifestyle Kinga Zawodnik.

Jak zapewnia, bardzo dba o swoje zdrowie i pilnuje terminów badań profilaktycznych. Wspomina też, że raz zdarzyła jej się niezwykle stresująca sytuacja, ale na szczęście okazało się, że był to fałszywy alarm.

– Ja też kontroluję się ze względu na swoją tuszę. Robię to bardzo często i systematycznie, bo wiadomo, te fałdki tłuszczu robią różnego rodzaju grudki. I kiedyś miałam też taką sytuację, że wyczułam jakieś dziwne zgrubienie, ale finalnie okazało się, że to jest właśnie ta cała tkanka tłuszczowa. Ale ile to narobiło strachu, to narobiło. Dlatego to jest bardzo ważne, żeby się systematycznie badać – mówi Kinga Zawodnik.

Prezenterka tłumaczy, że piersi najlepiej badać raz w miesiącu, tego samego dnia, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Samobadanie można wykonywać przed lustrem, w łóżku lub pod prysznicem.

– Moim zdaniem najlepiej jest to robić pod prysznicem, w wannie, wtedy zawsze mamy tę chwilę dla siebie. Takie badanie zajmuje zaledwie 60 sekund, więc na pewno każdy z nas chociaż dwa–trzy razy w tygodniu znajdzie tę chwilkę, żeby zadbać o swoje zdrowie, bo o to chodzi – mówi Kinga Zawodnik.

Kobiety jednak wciąż mają obawy przed wykonywaniem samobadania piersi, chociażby z tego względu, że nie wiedzą, czy będą to robić odpowiednio. W tej kwestii warto skorzystać z porad specjalistów zaangażowanych w kampanię Dotykam=Wygrywam. Kinga Zawodnik, która jest jedną z ambasadorek akcji, tłumaczy, że na początku zawsze jest strach i niepewność, ale warto pokonać wszelkie opory i spróbować się tego nauczyć, bo wbrew pozorom jest to bardzo łatwe, a przede wszystkim bardzo przydatne. Jeżeli natomiast podczas dotykania piersi pojawi się jakiś niepokojący sygnał i mamy wątpliwości, to trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

– Wiele osób wciąż krępuje się mówić o rzeczach, a zwłaszcza o problemach i to takich intymnych. Ja ze swojego doświadczenia mogę właśnie powiedzieć, żeby się nie bać i nie wstydzić mówić o takich rzeczach. Mój tata zmarł na nowotwór tylko dlatego, że za późno zostało to wszystko zdiagnozowane, bo nie robił badań. Rozmawiałam z wieloma specjalistami, profesorami, lekarzami, którzy właśnie cały czas podkreślali, że diagnostyka i systematyczne badania są jednak najważniejsza, bo im szybciej zostanie cokolwiek zdiagnozowane, to jest właśnie duże prawdopodobieństwo na całkowite wyleczenie. I ja o tym będę trąbiła i mówiła, ile się tylko da – mówi prezenterka.

Regularne i kompleksowe badania specjalistyczne mogą uratować życie. Umożliwiają bowiem dokładną kontrolę stanu zdrowia i – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości – szybką reakcję.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Media

Krystyna Janda: Wczesne wykrycie raka piersi może uratować życie. Już nie wiem, jak to tłumaczyć, namawiać i udowadniać kobietom

Aktorka nie może pojąć, skąd taka niechęć Polek do badań. Jej zdaniem trzeba wszelkimi możliwymi sposobami docierać do pań z informacją, jak ważna jest profilaktyka i mammografia, dzięki którym można wykryć nowotwór już we wczesnym stadium, co daje większe szanse na wyleczenie. Kampania „Masz Wybór”, którą wspiera Krystyna Janda, ma też na celu edukację pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi, ich rodzin, a także tych kobiet, które nadal trudno przekonać do badań.  Chodzi o to, by uświadomić je, że mają do wyboru różne terapie w leczeniu nowotworu, a w trakcie kuracji i rekonwalescencji nie pozostaną bez opieki.

Media

Michał Kempa o Marcinie Prokopie: Musimy być trochę jednym ciałem. Marcin okazał się dobrym nauczycielem

Komik uważa, że dopiero live’y tak naprawdę weryfikują talent. Widzowie oglądają bowiem poczynania uczestników i mają pewność, że w tym momencie nic nie zostało podrasowane ani zmienione. Michał Kempa dopiero od tej edycji partneruje na scenie Marcinowi Prokopowi. Zastąpił Szymona Hołownię, który był związany z programem „Mam talent!” od samego początku.

Konsument

Budownictwo drewniane może zyskać na zmianach w prawie. Możliwy nawet trzykrotny wzrost liczby oddawanych domów z drewna

Możliwość budowania domów do 70 mkw. powierzchni bez konieczności uzyskania pozwolenia może pozytywnie wpłynąć na branżę budownictwa drewnianego. – Szacujemy, że rocznie liczba domów drewnianych oddawanych do użytku wzrośnie z 950 do 2,5 tys. – mówi Tomasz Szlązak, prezes spółki Polskie Domy Drewniane. Tym bardziej że średnia powierzchnia dziś stawianych domów, choć dziś wynosi trochę więcej niż 70 mkw., to jednak systematycznie spada. Budownictwo drewniane będzie zyskiwać na popularności także w obliczu spodziewanych regulacji na poziomie unijnym dotyczących redukcji śladu węglowego w branży.

Konsument

Polska firma opracowała robota do mieszania drinków. Planuje z nim ekspansję na największe europejskie miasta

Polski start-up opracował automatyczny bar, który zastąpi barmana w obsłudze klientów. Poley.me może rozładować kolejki w dyskotekach, barach czy na masowych koncertach. Innowacyjność polskiego autonomicznego baru polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która może sama zaproponować łączenie smaków dopasowane do gustów klienta. Wrocławski start-up w pierwszej kolejności chce podbić lokalny rynek oraz Warszawę, a potem planuje ekspansję na europejskie metropolie.