Newsy

Korty do squasha już nie tylko w aglomeracjach. Sport podbija także mniejsze miasta.

2013-11-14  |  08:00
Mówi:Dominika Witkowska
Funkcja:siedmiokrotna Mistrzyni Polski w squashu
Firma:School of Squash
  • MP4
  • Squash do niedawna kojarzony z rozrywką dla bogatych, dziś już jest coraz bardziej dostępną dyscypliną. W większych miastach, takich jak Warszawa, szał na ten sport już minął, ale w mniejszych miejscowościach jest ona coraz popularniejsza. Zwłaszcza, że w całym kraju powstają kolejne kluby, w których można zagrać w squasha.

    Zasady squasha są bardzo proste. Polegają one na odbiciu piłki o ścianę w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić kolejne uderzenie naszemu przeciwnikowi. Dominika Witkowska, siedmiokrotna mistrzyni Polski w squashu, zapewnia, że sport ten jest wyjątkowo korzystny dla naszego zdrowia.

    – Squash to dyscyplina dla kobiet i mężczyzn, osób w średnim wieku, jak i starszych. Każdy może w niego grać. Z racji, że jest to bardzo wymagający sport, rozwija on mięśnie pośladków, nóg, pleców i rąk. Jest to także sport ogólnorozwojowy, wspomagający nasz refleks, zwinność i szybkość. Bardzo dobrze wpływa na koordynację ruchową małych dzieci – tłumaczy Witkowska.

    Squash to również świetna forma rywalizacji i pomysł na spędzenie czasu ze znajomymi.

    – Jeżeli chodzi o czystą rekreację to każdy jest w stanie wytrzymać spokojnie godzinę, nie ma konieczności dodatkowych treningów. Jednak jeśli chcemy zaangażować się w tę dyscyplinę, potrzebna jest praca poza kortem. Jest to bowiem sport bardzo dynamiczny, wymagający dobrej kondycji – dodaje Witkowska.

    Siedmiokrotna mistrzyni Polski w squashu przekonuje, że sport ten nie jest drogi.

    – Aby sport był bezpieczny buty muszą posiadać nieślizgającą się, kauczukową podeszwę. Obuwie nie może również brudzić parkietu. Wymagania spełniają każde halówki – tanie i dostępne niemal wszędzie. Rakietę można natomiast wypożyczyć w każdym klubie. Jest to dobra opcja dla osób, chcących spróbować swoich sił w tym sporcie. Oczywiście istnieje opcja zakupu rakiety. Jej koszt to około 150 złotych, więc nie jest to ekstremalny wydatek. Potrzebna jest także piłeczka squashowa – tłumaczy zawodniczka.

    Witkowska ocenia, że squash ma w Polsce świetlaną przyszłość. W naszym kraju, dyscyplina ta, już teraz rozwija się najlepiej spośród wszystkich krajów Europy.

    – Squash jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów niszowych w Polsce. Przyrost klubów oraz graczy w Polsce jest widoczny. Zauważa się coraz większą liczbę zawodników – zarówno profesjonalnych, jak i grających rekreacyjnie. Powstała również Polska Federacja Squasha, kładąca nacisk na pracę z dziećmi i juniorami. Stworzono program zarówno dla młodzieży jak i kadry. Jest to dyscyplina z ogromnymi perspektywami – wyjaśnia Witkowska.

    Squash w Polsce pojawił się w Polsce 1976 roku. W 2002 powstała Polska Federacja Squasha.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

    Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

    Media i PR

    Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

    Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

    Psychologia

    Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

    Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.