Newsy

Laserowa korekcja oczu pozwala pozbyć się wad wzroku w 10 minut

2013-11-20  |  07:50
Mówi:dr Marcin Smorawski
Funkcja:okulista
Firma:Klinika Lexum
  • MP4
  • Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który szybko i skutecznie może podnieść jakość życia. Dzięki tej metodzie pacjenci mogą pozbyć się takich wad wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Zabiegowi można poddać się najwcześniej około 18 roku życia, górnej granicy wieku nie ma. 

    Laserowa korekcja wzroku to chirurgiczny zabieg, podczas którego energia lasera oddziałuje na powierzchnię oka. Rogówka modelowana jest w taki sposób, aby skupienie promieni świetlnych odbywało się dokładnie na siatkówce, czyli tak jak u osoby o wzroku bez wad. Dzięki temu podczas zaledwie kilkunastominutowego zabiegu, widzenie u pacjenta poprawia się do tego stopnia, że nie ma potrzeby noszenia szkieł kontaktowych lub okularów. 

    Szybka poprawa wzroku oraz krótka rekonwalescencja to efekty stosowania nowoczesnych urządzeń – laserów, które w bardzo precyzyjny sposób oddziałują na rogówkę. Do maszyn nowej generacji zalicza się laser femtosekundowy, który służy m.in. do korekcji wad wzroku, usuwania zaćmy oraz przeszczepów rogówki. 

    Chociaż laserowa korekcja wzroku zdobywa coraz większą popularność w Polsce, to wciąż część pacjentów podchodzi do tych zabiegów z rezerwą. Niepotrzebnie, jak ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle, doktor Marcin Smorawski, okulista z kliniki Lexum w Warszawie.

     – Pacjenci pokazują niepewność w stosunku do operacji, które proponujemy, natomiast są to zabiegi, które są bezpieczne, one są sprawdzone wieloletnimi badaniami zagranicą – tłumaczy lekarz.

    Co więcej laserowemu zabiegowi może poddać się osoba niemalże w każdym wieku. Dolna granica wiekowa nie jest ustalona precyzyjnie, ale aby poddać się takiej operacji pacjent musi mieć stabilną wadę wzroku oraz zakończony proces rozwoju gałki ocznej czyli minimum ok. 18 lat. Jak mówi dr Smorawski górnego limitu wieku nie ma. 

    Zabieg przebiega szybko, więcej czasu zajmuje przygotowanie do zabiegu oraz opieka pooperacyjna. 

    – Sam zabieg trwa ok.10 minut, dłużej zajmuje przygotowanie do operacji, m.in. zapuszczenie kropel znieczulających – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ada Wichniewicz, studentka z Warszawy, która w październiku tego roku poddała się laserowej korekcji wzroku. Jak podkreśla, efekty pojawiają się szybko, ale nie natychmiastowo. 

    –  Trzeba na nie cierpliwie poczekać. Początkowo widzenie jest nieostre, występuje również światłowstręt, dlatego niezbędne są okulary  przeciwsłoneczne, które nosimy nawet w domu ­– dodaje. 

    Minusem laserowej korekcji wzroku może być fakt, że nie jest ona refundowana przez NFZ. Jej koszt, w zależności od wady i rodzaju zabiegu waha się między 1900 a 3000 zł.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

    Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

    Media i PR

    Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

    Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

    Psychologia

    Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

    Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.