Newsy

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

2024-08-02  |  06:16

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.

Neurolodzy podkreślają, że ponad połowa osób zmagających się z migreną przewlekłą odczuwa ból głowy średnio przez 184 dni w roku. Lenka Klimentová bezradnie rozkłada ręce i przyznaje, że jest to problem, z którym ona sama nijak nie potrafi sobie poradzić.

– Niestety od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Cały czas dochodzą do mnie różne wskazówki, co mam zrobić, żeby się ich pozbyć, ale ja już naprawdę tylu rzeczy próbowałam i nic. Zbadałam się, wszystkiego próbuję i też nie ukrywam, że na szczęście są tabletki, które pomagają mi w najgorszej chwili. Ale to nie jest rozwiązanie. Choć Janek mówi, że trzeba zacząć od bardzo prostej rzeczy, od picia wody. Więcej, regularnie pić i myślę, że to może być największy mój problem. Chociaż pewnie i tak to się zupełnie nie zmieni. Może jeszcze trzeba więcej spać, mieć mniej stresu, nie wiem sama – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová.

Migrena to silny, pulsujący, zazwyczaj jednostronny ból głowy – jeden z najcięższych, jakie człowiek jest w stanie znieść. Tancerka przyznaje, że czasami nawet nie ma siły wstać z łóżka, a co dopiero zająć się innymi obowiązkami. Najgorzej, kiedy atak przychodzi tuż przed ważnym wydarzeniem, a ona nie może pozwolić sobie na taryfę ulgową.

– Czasami to przychodzi w ciągu dnia, a ja na przykład zaraz muszę iść na pokaz tańca. Nigdy nie zapomnę, kiedy byłam w ciąży, nikt nie wiedział, był już czwarty miesiąc mojej ciąży i miałam ogromną migrenę, a przecież przez pierwszy trymestr nie mogłam w ogóle brać żadnych tabletek, więc po prostu bardzo się męczyłam. Zrobiliśmy ten pokaz z migreną w ciąży, udało się, ale ja tak cierpiałam, że nigdy nie zapomnę tego pokazu – wspomina.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.