Newsy

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

2024-08-02  |  06:16

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.

Neurolodzy podkreślają, że ponad połowa osób zmagających się z migreną przewlekłą odczuwa ból głowy średnio przez 184 dni w roku. Lenka Klimentová bezradnie rozkłada ręce i przyznaje, że jest to problem, z którym ona sama nijak nie potrafi sobie poradzić.

– Niestety od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Cały czas dochodzą do mnie różne wskazówki, co mam zrobić, żeby się ich pozbyć, ale ja już naprawdę tylu rzeczy próbowałam i nic. Zbadałam się, wszystkiego próbuję i też nie ukrywam, że na szczęście są tabletki, które pomagają mi w najgorszej chwili. Ale to nie jest rozwiązanie. Choć Janek mówi, że trzeba zacząć od bardzo prostej rzeczy, od picia wody. Więcej, regularnie pić i myślę, że to może być największy mój problem. Chociaż pewnie i tak to się zupełnie nie zmieni. Może jeszcze trzeba więcej spać, mieć mniej stresu, nie wiem sama – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová.

Migrena to silny, pulsujący, zazwyczaj jednostronny ból głowy – jeden z najcięższych, jakie człowiek jest w stanie znieść. Tancerka przyznaje, że czasami nawet nie ma siły wstać z łóżka, a co dopiero zająć się innymi obowiązkami. Najgorzej, kiedy atak przychodzi tuż przed ważnym wydarzeniem, a ona nie może pozwolić sobie na taryfę ulgową.

– Czasami to przychodzi w ciągu dnia, a ja na przykład zaraz muszę iść na pokaz tańca. Nigdy nie zapomnę, kiedy byłam w ciąży, nikt nie wiedział, był już czwarty miesiąc mojej ciąży i miałam ogromną migrenę, a przecież przez pierwszy trymestr nie mogłam w ogóle brać żadnych tabletek, więc po prostu bardzo się męczyłam. Zrobiliśmy ten pokaz z migreną w ciąży, udało się, ale ja tak cierpiałam, że nigdy nie zapomnę tego pokazu – wspomina.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli

Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.

Polityka

Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.

Zdrowie

Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.