Newsy

Maja Ostaszewska: Nigdy w życiu nie miałam na sobie prawdziwego futra. Nie godzę się na zabijanie zwierząt dla czyjegoś kaprysu modowego

2019-11-28  |  06:17

Aktorka radykalnie sprzeciwia się przemysłowi futrzarskiemu, który bazuje na cierpieniu zwierząt. Maja Ostaszewska nie nosi futer i do tego samego zachęca inne kobiety. Jej zdaniem sztuczne produkty są o wiele atrakcyjniejsze. Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia „Otwarte Klatki” wynika, że już 73 proc. społeczeństwa uważa hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futra za niedopuszczalne.

Zdaniem Mai Ostaszewskiej w dzisiejszych czasach wybór garderoby nikomu nie powinien sprawiać kłopotów. Futra nie są już wyznacznikiem klasy, zamożności czy dobrego gustu. Warto więc szukać w sklepach ich zamienników.

– Nigdy w życiu nie miałam na sobie prawdziwego futra, bo mam to szczęście, że moi rodzice zarazili mnie empatią do zwierząt. Czy jestem przez to uboższa? Nie. W dzisiejszych czasach mamy ogrom zamienników, mam w swojej szafie jedno sztuczne futro, od lat zresztą to samo, mam obszycia ze sztucznego futerka, z takiego misia jak pluszak, które są bardzo przyjemne. Nie ma najmniejszego powodu, żeby mieć te prawdziwe futra, za którymi po prostu stoi okrutne traktowanie zwierząt. Warto wspierać te marki, a jest ich coraz więcej, które wycofały futra ze swoich kolekcji – mówi agencji Newseria Maja Ostaszewska.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat na zlecenie Stowarzyszenia „Otwarte Klatki” wynika, że przemysł futrzarski jest w kryzysie – produkcja skór w przeciągu ostatnich lat spadła o prawie 50 proc.

– Te małe hodowle, takie przydomowe, znikają jedna za drugą, już prawie w ogóle w Polsce ich nie ma, natomiast funkcjonują olbrzymie hodowle przemysłowe, które są takimi, powiedziałabym, fabrykami znęcania się. Futro to jest czyste okrucieństwo. W dzisiejszych czasach nie żyjemy w jaskiniach i nie ma najmniejszego powodu, żebyśmy chodzili w futrach, żebyśmy używali obszyć futrzanych – mówi Maja Ostaszewska.

W Polsce na futra zabija się rocznie kilka milionów zwierząt. Hodowane są one w bardzo małych klatkach, bardzo często nie mają też odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

– Zwierzęta żyją w niewielkich klatach, a przecież one potrzebują przestrzeni do życia, do zabawy. Zabijane są również w okrutny sposób, nie dba się o ich stan zdrowia, bo hodowcy zwracają uwagę tylko na futro, a zwierzęta traktują całkowicie przedmiotowo. To, co się dzieje, jest absolutnie nieakceptowalne, niewytłumaczalne i niehumanitarne. Nie możemy się na to godzić – mówi Maja Ostaszewska.

Ostaszewska jest zbulwersowana tym, w jakich warunkach przetrzymywane są zwierzęta. Dlatego też bez wahania wzięła udział w happeningu „Polska Wolna od Futer” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki przed gmachem Sejmu RP. Chodziło o to, by przypomnieć politykom nowej kadencji ich niedawne deklaracje poparcia dla wprowadzenia zakazu. Akcja została przygotowywana w ramach kampanii społecznej „Cena futra".   

– Bardzo ważnym aspektem jest to, że ponad 70 proc. naszego społeczeństwa, a być może dużo więcej, ale to są takie dane niezbite, przeciwstawia się hodowli zwierząt na futra. Polacy po prostu nie chcą tych hodowli w naszym kraju. Coraz więcej krajów wokół nas wprowadza ten zakaz. My jesteśmy naprawdę coraz bardziej osamotnieni jako ci liderzy w produkcji, bo tutaj nawet to słowo „hodowla” właściwie nie pasuje, bo to jest produkowanie czy traktowanie żywych istot jak przedmioty i produkowanie futer, kompletnie nie licząc się z ich cierpieniem – mówi Maja Ostaszewska.

Zdaniem Mai Ostaszewskiej w kwestii mody na noszenie prawdziwych futer środowisko artystyczne jest podzielone. Choć coraz więcej osób takim okryciom wierzchnim mówi stanowcze NIE, to nadal nie brakuje też tych, dla których prawdziwe futro to luksus.

– Myślę, że coraz większa część ludzi ma świadomość tego, co stoi za produkcją futra. Cudowne jest to, że stało obciachem być w futrze. I nawet te osoby, które lubiły futra, gdzieś to czują, że spotkają się z ostrą krytyką. Ale np. część osób nie zwraca po prostu na to uwagi. Wydaje mi się, że Polacy bardzo chętnie kupowaliby również te obszycia kołnierzy ze sztucznym futerkiem, ja sama lubię takie misie pluszowe i mam kilka takich, ale ponieważ na wieszakach wiszą te z prawdziwymi futrami, to biorą takie – mówi Maja Ostaszewska.

Z naturalnych futer w swoich kolekcjach rezygnują największe domy mody, m.in. Versace, Gucci, Prada czy Michael Kors. Do programu Sklepy Wolne od Futer dołączyło już ponad 1 000 firm.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Natalia Janoszek: Nie potępiam ludzi, którzy noszą ubrania wykończone futrzanymi elementami. Nie możemy popadać ze skrajności w skrajność

Aktorka uważa, że bardzo trudno jest odróżnić naturalne futro od sztucznego zamiennika. W konsekwencji nie potępia osób, którym podczas zakupów zdarzy się pomyłka. Natalia Janoszek przyznaje, że jest przeciwna produkcji naturalnych futer, która przyczynia się do cierpienia niewinnych zwierząt. Stara się również minimalizować ilość spożywanego mięsa. Tłumaczy, że sama nie byłaby w stanie skrzywdzić żywej istoty.

Film

Anna Maria Sieklucka o filmie „365 dni”: Nie zgadzam się z porównaniami do „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. To będzie zupełnie inny film

W lutym trafi do kin ekranizacja powieści erotycznej Blanki Lipińskiej „365 dni”. Zdaniem Anny Marii Siekluckiej, odtwórczyni głównej roli, film może okazać się przełomem i wprowadzić dyskusję społeczną dotyczącą seksu na zupełnie inny poziom. Chociaż często mówi się o nim jako o polskiej wersji „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, aktorka nie zgadza się z tymi porównaniami. Twierdzi, że produkcja ma inny rodzaj energii i jest zrobiona w odmienny sposób.

Film

Arkadiusz Jakubik: Znalazłem w rock’n’rollu coś, czego nie doświadczam na innych obszarach. Podczas koncertów odrywam się od ziemi

– Zdarza się, że podczas koncertów unosimy się kilka centymetrów nad ziemią – mówi Arkadiusz Jakubik i podkreśla, że scena – zwłaszcza ta kameralna – jest jego żywiołem, dzięki któremu może przekazać odbiorcom swoje emocje, przeżycia i wrażenia. Artysta każdy swój koncert traktuje tak, jakby miał być ostatnim w jego życiu, i tłumaczy, że nie można tego porównywać do spektaklu teatralnego, w którym są zainscenizowane sceny, teksty i reakcje. Występy na żywo to przede wszystkim energia, spontaniczność i szybka reakcja na to, co dzieje się na widowni.

 

Problemy społeczne

W USA potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym typem wirusa z Chin. Chiński Nowy Rok może zwiększyć ryzyko jego rozprzestrzeniania

W środę odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia, który ma zdecydować, czy w związku z rozprzestrzenianiem się nowego typu koronawirusa z Chin należy wprowadzić stan globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jak dotąd stwierdzono 300 przypadków zakażenia i sześć zgonów, a wczoraj oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na 2019-nCoV w Stanach Zjednoczonych. Samoloty z Polski wciąż jednak latają do Chin, a Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, a wszystkie europejskie instytucje na bieżąco ze sobą współpracują. Europa jest dobrze przygotowana na rozpoznanie i leczenie wirusa, który pod wieloma względami przypomina SARS.