Newsy

Majka Jeżowska: W ciężkim momencie pandemii rząd wyrokiem TK wbija nam nóż w plecy. Siedzę przed telewizorem, płaczę i czuję się niepotrzebna w moim kraju

2020-11-05  |  06:01

Wokalistka nie kryje swojego oburzenia i rozgoryczenia wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Uważa, że takie decyzje nie powinny być podejmowane w tak trudnym czasie, kiedy pandemia uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zdaniem artystki to wyrok na kobiety i zamach na ich godność.

Majka Jeżowska przyznaje, że po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego poczuła się totalnie bezsilna jako kobieta i obywatelka. Po fali smutku przyszła też gigantyczna złość, bo to wyjątkowo perfidne, żeby w tak trudnym czasie dokładać nam kolejnych niepokojów. Artystka nie może pogodzić się z tym, że rządzący zgotowali kobietom piekło.

– Jestem osobą bardzo otwartą, szczerą, tolerancyjną i bardzo radosną. Nie sądziłam więc, że przyjdzie taki moment, że będę siedzieć przed telewizorem, patrzeć na to, co się dzieje w Polsce, i ryczeć jak małe dziecko. I wiecie, jakie to było dziecko? Niekochane. Po raz pierwszy od dłuższego czasu czułam się niepotrzebna w moim kraju, w którym żyję 60 lat. Czułam się odtrącona, niechciana i mało ważna – mówi agencji Newseria Lifestyle Majka Jeżowska.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł w momencie, kiedy kraj boryka się z pandemią koronawirusa i obostrzenia epidemiologiczne teoretycznie ograniczają możliwość masowych protestów. Poza tym wiele osób znajduje się teraz w krytycznym położeniu, firmy stają u progu bankructwa, a rodziny obawiają się o swoją przyszłość. Piosenkarka wskazuje, że to nie jest odpowiedni moment na rozgrzewanie społecznych emocji.

– Nie dość, że okres pandemii jest dla nas wszystkich trudny, boimy się o jutro – ja cały rok nie pracuję, a przede mną wizja niepracowania jeszcze kolejny rok, to jeszcze w takim ciężkim momencie rząd wbija nam nóż w plecy. Ja się poczułam tak, jakbym była chora, smutna, a mój kraj przychodzi i wdeptuje mnie jeszcze głębiej w ziemię – mówi Majka Jeżowska.

Kobiety się jednak nie poddają i mimo wielu przeciwności walczą o swoje prawa. Piosenkarka solidaryzuje się z upokorzonymi kobietami, które straciły poczucie bezpieczeństwa, i całym sercem wspiera te, które mają odwagę wyjść na ulicę i walczyć.

– Uwierzcie mi, nie ja jedna płakałam przed telewizorem. Wiem, że większość ludzi odebrało to jako zamach na swoje ja, na swoją wolność, zwłaszcza my kobiety. To jest zmuszanie kobiet i wkraczanie w ich życie z butami. Wyobraźmy sobie wojska z karabinem: kobieto, masz urodzić, nawet jeśli dziecko jest zdeformowane, jeśli zostajesz zgwałcona. To jest nasze ciało i konsekwencje urodzenia zdrowego, chorego czy martwego dziecka ponosi tylko matka i najbliżsi. Państwo wcale nie pomaga, państwo chce mieć wpływ na to, ale potem się odsuwa od tych rodzin – mówi.

Majka Jeżowska tłumaczy, że na temat aborcji można mieć różne zdanie, ale nie można wkraczać z nim w sferę drugiej osoby i nakazywać jej postępować w określony sposób.

– To nie jest prawo do zabijania dzieci, to jest prawo do wyboru. Nikt nie chce zabijać własnego dziecka, nikt nie chce odbierać matkom radości z przeżywania ciąży, ale znamy takie sytuacje, kiedy kobiety po urodzeniu uszkodzonego, martwego płodu popełniły samobójstwo, nie dźwignęły traumy, z którą musiałyby się zmierzyć – mówi.

Piosenkarka pamięta, jak kilka lat temu grając charytatywny koncert dla niepełnosprawnych dzieci, została zaproszona na oddział hospicjum. Nigdy nie zapomni tego, co tam zobaczyła.

– Trudno mi nawet powiedzieć, że to były dzieci. To były zdeformowane istoty, wyglądały jak pająki, jak jakieś stworzenia wymyślone na potrzeby filmu, jakiegoś horroru. Ja wcześniej nigdy czegoś takiego nie widziałam. I rozmawiałam z pielęgniarkami, które opiekują się nimi na co dzień, i mówiły: no wczoraj pochowaliśmy takie i takie, kiedyś takie. Każde oczywiście miało imię, ale nie było przy nich rodziców. Nikt nie jest na to przygotowany, zwłaszcza w małych miejscowościach. A to właśnie ludzie mieszkający w małych miejscowościach, bogobojni, ślepo wierzący w to, co mówi ksiądz albo pan premier, popierają ten rząd. Natomiast nie mają wyobraźni, nie wiedzą, jak będą sobie radzić z czymś takim. Więc zastanówmy się, czy chcemy utrzymywać takie oddziały hospicjum, gdzie te dzieci żyją tydzień, może miesiąc, czasem nawet nic nie czują, nie ma z nimi kontaktu. Są porzucane zaraz po porodzie przez matki, które nie są przygotowane na takie macierzyństwo – mówi Majka Jeżowska.

Jej zdaniem rząd wymaga od kobiet heroicznych postaw, nie dając im żadnych narzędzi, by mogły się tym heroizmem wykazać. Aborcja to dla wielu przykra konieczność i trauma do końca życia. Nie powinno się więc wymagać od kobiet, by ktoś za nie decydował i by musiały podwójnie cierpieć.

– To jest po prostu szkodliwe dla całej rodziny, dla ludzi, dla matki – niebezpieczne pod każdym względem. Nie rozumiem więc, jak można się cieszyć i wiwatować, że Trybunał Konstytucyjny broni życia, życia przez chwilę, natomiast niszczy życie pozostałych ludzi, którzy będą musieli z tym żyć i pogodzić się z tym – mówi.

Sytuacja skłoniła Majkę Jeżowską do stworzenia piosenki „Kobiety mają jaja”. To spontaniczna kolaboracja z kieleckimi raperami Letni Chamski Podryw. Utwór dostępny jest na stronie: https://youtu.be/0dvYrIxrtuk

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.