Mówi: | Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu National Geographic Tomasz Tomaszewski, fotograf |
10. Konkurs Fotograficzny National Geographic rozstrzygnięty. Grand Prix dla Sebastiana Gorgola za zdjęcie "Bezpieczna zabawa"
10. Konkurs Fotograficzny National Geographic został rozstrzygnięty. Tegorocznym Grand Prix został uhonorowany Sebastian Gorgol za zdjęcie "Bezpieczna zabawa". Zwycięzcy odebrali nagrody podczas uroczystej gali w Warszawie, którą poprowadzili Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna polskiej edycji magazynu oraz Tomasz Tomaszewski – przewodniczący Jury konkursu.
Konkurs Fotograficzny National Geographic ma na celu promowanie fotografii nie tylko wśród zawodowców, ale i amatorów, stawiających pierwsze kroki w zawodzie fotografa. Jurorzy konkursu zgodnie przekonują, że dobry fotograf powinien kierować się przede wszystkim intuicją i wrażliwością.
– W ciągu 10 lat otrzymaliśmy 450 tys. zdjęć. To liczba, którą trudno sobie wyobrazić. Ale proszę mi wierzyć, kiedy pojawia się zdjęcie godne zwycięstwa to się po prostu wie. To zdjęcie, które zmusza do tego, żeby się zatrzymać. Potem wsiadam do samochodu, jadę do domu, myślę o tym zdjęciu, budzę się rano i o nim myślę. I za to jestem wdzięczna fotografom, że skłaniają nas do refleksji, do tego, żeby w tym biegu i szale dzisiejszych czasów, zatrzymać się – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu National Geographic.
Co ciekawe, większość nagrodzonych zdjęć została wykonana w Polsce, co potwierdza tezę, że egzotyki nie trzeba szukać na drugim końcu świata. Dla wytrawnego fotografa tematem może stać się dowolny wycinek codzienności. Tegorocznym Grand Prix został uhonorowany Sebastian Gorgol za zdjęcie "Bezpieczna zabawa". Zwycięska fotografia przedstawia młodą samicę humbaka bawiącą się w towarzystwie matki.
– Mam nadzieję, że ten konkurs zostawia po sobie znaczące dobro na wielu płaszczyznach. Wskazuje pewną drogę. Jest taką gwiazdą polarną dla ludzi, którzy zaczynają, takich, którzy są zagubieni, patrząc na te wątpliwe wzorce dostępne w Internecie, gdzie każdy puszy się jak paw czy nadyma się jak świński pęcherz, nie mając żadnego doświadczenia ani wiedzy. Tutaj jednak bardzo dbamy o to, żeby nic tandetnego, prostego, miałkiego, banalnego się nie przedostało – mówi Tomasz Tomaszewski, fotograf, przewodniczący jury konkursu.
Jurorzy podkreślają, że wszystkie zwycięskie fotografie łączy odwaga oraz pokora fotografów. Dobre zdjęcie to bardzo często splot przypadkowych okoliczności i decyzji, które należy podjąć w ułamku sekundy.
– Fotografia polega na eliminowaniu elementów i ta decyzja musi być podjęta w ułamku sekundy, więc odwaga jest tutaj czymś niezwykle ważnym. Myślę również, że ten konkurs zwraca uwagę na pasję. Człowiek bez pasji jest głupi. Nie każdy może być artystą i trzeba się cieszyć, że jest to zajęcie dla wybranych. Nagrodzone zdjęcia reprezentują pewną harmonię i są wyrazem pewnej grzeczności, a nie puszenia się i pokazywania się, co jest domeną nuworyszy – dodaje Tomaszewski.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.