Mówi: | Gabi Drzewiecka |
Funkcja: | dziennikarka |
Gabi Drzewiecka: Niewielu młodych artystów wie, jak ułożyć swoje relacje z mediami i z dziennikarzami muzycznymi. W tej kwestii też trzeba być przebojowym
Dziennikarka zauważa, że wielu młodych artystów bagatelizuje kontakty z mediami i nie docenia ich roli w rozwoju kariery. Tymczasem umiejętne zainteresowanie swoją twórczością i zbudowanie nieszablonowego wizerunku w dużym stopniu może zaważyć na czyimś być albo nie być. W kontaktach z dziennikarzami nie trzeba się też poddawać po jednej nieudanej próbie. Należy konsekwentnie próbować dotrzeć do właściwych mediów, a kiedy już uda się umówić na wywiad, to dobrze się do niego przygotować. Przede wszystkim warto wypunktować to, co chce się przekazać.
Zdaniem Gabi Drzewieckiej muzycy, którzy dopiero zaczynają pracę w branży, muszą nie tylko zaistnieć na rynku muzycznym, zadbać o ciągłość twórczości i konsekwentnie ugruntowywać swoją pozycję, ale także umieć się odnaleźć w świecie medialnym. Ta ostatnia kwestia jest jednak przez nich nieco marginalizowana.
– Mam trochę wrażenie, że niewielu młodych artystów wie, jak ułożyć swoje relacje z mediami i z dziennikarzami muzycznymi. A to jest jednak bardzo ważny aspekt ich pracy albo też pracy ich menedżera, ale młodzi artyści zazwyczaj jeszcze nie mają menedżerów, więc warto, żeby jednak sami zadbali o swoje interesy. Chodzi o to, żeby oni wiedzieli, w jaki sposób mają się komunikować z właściwymi mediami, jak tworzyć informacje na swój temat, pisać maile, załączać swoją muzykę, czyli po prostu jak sobą zainteresować i w jaki sposób stworzyć cały swój wizerunek medialny. Bardzo istotne jest to, żeby w ogóle dotrzeć do dziennikarzy – mówi agencji Newseria Lifestyle Gabi Drzewiecka.
Wie ona ze swojego doświadczenia, że dziennikarze każdego dnia dostają dziesiątki maili. Nie zawsze jednak mają czas, by ze wszystkimi dokładnie się zapoznać. Debiutujący na rynku muzycy muszą więc mieć świadomość tego, że nie każda wiadomość zaintryguje odbiorcę. By te od nich nie trafiły od razu do kosza, tylko zostały zauważone w gąszczu innych, powinny być odpowiednio skonstruowane.
– Kluczowe jest to, że jeżeli nie dostają raz odpowiedzi, to żeby nie zostawiali tego, tylko żeby tworzyli dalej te maile, dopóki ktoś im w końcu nie odpisze. W przeciwnym razie można uznać, że w ogóle nie było żadnej komunikacji – mówi dziennikarka.
Kolejną istotną kwestią jest kontynuowanie korespondencji i właściwy sposób rozmowy z dziennikarzami. Artysta powinien wiedzieć, jakie informacje chce mediom przekazać, czym warto się pochwalić podczas wywiadu i jak podkreślić swoje mocne strony. Jeśli wywiad odbywa się przed kamerą, trzeba zadbać o odpowiednią stylizację, schludny wygląd i płynność wypowiedzi.
– Ważne jest to, w jaki sposób udzielać wywiadów, bo młodzi ludzie też o tym nie myślą, a tu jednak chodzi o to, żeby zbudować swój wizerunek, swoją prezencję i w odpowiedni sposób przekazać w wywiadzie wszystko to, co się ma najlepszego w sobie. Myślę, że niektórzy od razu są zwierzętami medialnymi, niektórzy nie. Nad niektórymi pewnie trzeba dłużej pracować, nad niektórymi krócej. Wydaje mi się, że są oporne przypadki, ale chyba nie ma ich aż tak wiele – mówi Gabi Drzewiecka.
Niezależnie jednak od indywidualnego potencjału, możliwości, predyspozycji i stopnia obycia z kamerami młodzi muzycy powinni liczyć na wsparcie związane z występami medialnymi.
– Najważniejsze jest to, żeby pracowali nad swoją muzyką, nad tym ciałem artystycznym, i żeby wiedzieli, co chcą przekazać. Jednak ta część biznesowa jest również bardzo istotna, bo fajnie jest być świetnym muzykiem, ale jeszcze trzeba umieć się nie tyle sprzedać, co po prostu skutecznie dotrzeć do odbiorcy. W związku z czym trzeba im to też uświadomić, bo mam wrażenie, że wiele osób ma w sobie wyuczoną bezradność, czyli: dzień dobry, ja nie wiem, jak to zrobić. Chodzi o to, żeby trochę jednak być przebojowym i trochę przedsiębiorczym – mówi dziennikarka.
Swoją wiedzą w tym zakresie Gabi Drzewiecka podzieli się ze stypendystami programu Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina. Młodzi artyści, którzy chcą wejść na rynek muzyczny, nie powinni bowiem być w tej kwestii laikami. Zanim wypłyną na głęboką wodę, muszą się dowiedzieć, jak funkcjonuje ta branża – począwszy od kontaktów z mediami, przez kreację własnego wizerunku, a skończywszy na prawnych aspektach obejmujących np. współpracę z profesjonalną wytwórnią muzyczną czy menedżerami.
– Na pewno będą warsztaty dotyczące kontaktów z mediami, ale oprócz tego będę miała też ogromną przyjemność poprowadzić tzw. okrągły stół, tak to sobie nazwaliśmy, i będę moderowała rozmowy ze wszystkimi jurorami, którzy są zaangażowani w ten projekt. Dzięki temu dowiem się, jakie oni mają oczekiwania wobec młodych artystów, czego oczekują po tym projekcie, jakie mają pomysły i w jaki sposób odbierają dzisiejszy rynek muzyczny. Porozmawiamy też o kondycji branży w Polsce – mówi Gabi Drzewiecka.
Dziennikarka doskonale pamięta swoje początki w mediach i dobrze wie, że nie zawsze wszystko idzie gładko. Czasem trzeba się zmierzyć z nieoczywistymi sytuacjami. Minęło kilka lat, zanim ona sama zaczęła występować przed kamerą z łatwością i bez stresu.
– Pamiętam, że pierwsze zderzenie z kamerą było bardzo dziwne, ponieważ choć pytania zadawała mi osoba, to ja nie miałam z nią rozmawiać, tylko mówić do kamery. I to było trudne, bo kamera dla mnie nie była żywym człowiekiem i nie była osobą do kontaktu, więc to nie było dla mnie naturalne. Miałam wrażenie, że wszyscy się ze mnie śmieją. Jeżeli chodzi o warsztat dziennikarski, to moment, w którym zaczęłam być z siebie i ze swojej pracy w miarę zadowolona, był to po ośmiu latach – mówi.
Czytaj także
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-12-23: Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem
- 2025-01-02: Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2025-01-03: Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
- 2025-01-14: Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
- 2024-12-06: Dawid Kwiatkowski: Nie nazwałbym się jurorem pobłażliwym, ale też nie jestem surowym oceniającym. Moje decyzje są sprawiedliwe i żadnej z nich nie żałuję
- 2024-11-28: Dawid Kwiatkowski: Uczestnicy „Must Be the Music” starają się zaczepiać nas na korytarzach. Ja uciekam, bo przed castingiem nie chcę wchodzić w żadne relacje
- 2024-11-25: Sebastian Karpiel-Bułecka: Jurorowanie to nie jest proste zadanie, ale bardzo mnie to rajcuje. Staram się być sprawiedliwy, szczery i rzetelny
- 2025-01-08: S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.