Newsy

Maffashion najbardziej medialną blogerką. W promocji pomogli Kuba Wojewódzki i Filip Chajzer

2014-02-13  |  06:50
Blogerzy modowi skutecznie przekuwają internetowe zaangażowanie na sukces medialny. Są zapraszani do udziału w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i mają swoje rubryki w prasie. W relacjach z pokazów mody, koncertów, bankietów i kampanii promocyjnych, ich nazwiska pojawiają się obok największych gwiazd. Z Raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wynika, że najbardziej medialnymi blogerami w 2013 byli:  Maffashion, Jessica Mercedes Kirchner oraz Kominek.

Pierwsza w zestawieniu raportu jest Maffashion, czyli Julia Kuczyńska. W ubiegłym roku na jej temat pojawiło się w mediach 1688 informacji. Ma ona także na swoim koncie tytuł Człowieka Roku Polskiego Internetu.

Warte podkreślenia jest to, że blogerka z imienia i nazwiska zaczyna już tworzyć swoją markę. Dziewczyna, której możemy kompletnie nie kojarzyć z imienia i nazwiska, podając tylko i wyłącznie nazwę jej bloga, na przykład Maffashion, dla wielu osób jest to od razu wiadome i umiejscawiają, kim to jest ta osoba i jaka to jest marka – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marcin Szczupak z zajmującej się monitoringiem mediów firmy PRESS-SERVICE.

Blogerki coraz częściej zapraszane są do programów telewizyjnych. W roli ekspertek od mody można je zobaczyć m.in. w „Pytaniu na śniadanie”,  „Dzień dobry TVN” i TVN Style. Doradzają widzom, w co się ubrać, komentują pokazy mody. Mają tez swoje rubryki w prasie.

Stało się tak między innymi dlatego, że te blogerki dostrzegł Kuba Wojewódzki, który zaprosił je do swojego programu. To spowodowało także zainteresowanie nimi innych mediów. To tzw. podbicie aktywności medialnej. Blogerki wyszły z tej swojej głównej roli bycia blogerką modową, ale także stały się takimi pełnoprawnymi celebrytkami, które są obecne w życiu medialnym. Na przykład Maffashion i Jessica Mercedes do tej pory znane głównie osobom korzystającym z internetu, teraz bardzo mocno widoczne są także w telewizji i radiu – wyjaśnia Marcin Szczupak.

Blogerki często pojawiają się na pokazach nowych kolekcji, biorą udział w kampaniach reklamowych znanych marek i współpracują z najlepszymi projektantami. Promują siebie i swoje blogi również w trakcie takich wydarzeń, jak Warsaw Fashion Weekend.

 – Ten prześmiewczy troszeczkę materiał autorstwa Filipa Chajzera w ramach jednego z wydarzeń modowych to również taki punkt przełomowy, który sprawił, że tymi blogerkami  i blogerami zainteresowały się szerzej wszystkie media – mówi Marcin Szczupak.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.