Mówi: | Katarzyna Furman-Kwiatkowska |
Funkcja: | business unit manager |
Firma: | IQS |
IQS: W stałym związkach jest blisko 2/3 Polaków. Większość z nich ponownie wybrałaby tego samego partnera/ partnerkę
Blisko 70 proc. dorosłych Polaków doświadczyło prawdziwej miłości, 65 proc. jest w stałych związkach i aż 78 proc. z nich, gdyby miało jeszcze raz podjąć decyzję, wybrałoby tego samego partnera/ partnerkę – wynika z badania „Obraz obyczajowości seksualnej współczesnych Polaków” zrealizowanego przez IQS dla prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy. 10 proc. ankietowanych jednocześnie przyznaje, że zdarzyło im się być w dwóch związkach jednocześnie.
– W stałych związkach, czyli takich, które trwają dłużej niż 6 miesięcy, jest blisko 2/3 Polaków. Większość to związki formalne, czyli małżeństwa, ale 19 proc. dorosłych Polaków tworzy związki wolne, nieformalne. Większość Polaków już znalazła swoją drugą połowę, choć nie do końca wierzą w tę jedną miłość do końca życia. Ta wiara słabnie wraz z upływającymi latami i pewnie bagażem doświadczeń – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Furman-Kwiatkowska, business unit manager w IQS.
Badanie pokazuję, że drugą połówkę łatwiej znajdują kobiety. Na pytanie o doświadczenie prawdziwej miłości w swoim życiu ponad 70 proc. pań odpowiedziało twierdząco, nawet jeśli nie są z tą osobą w związku. Wraz z upływem lat zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania prawdziwej miłości, ale również zmniejsza się trwałość tych związków.
– Zapytaliśmy Polaków, czy wybraliby ponownie swojego obecnego partnera lub partnerkę i większość ankietowanych potwierdza, że zdecydowałaby się na tę samą osobę. I tu ciekawe, bo mężczyźni częściej niż kobiety potwierdzali ten wybór, czyli można przypuszczać, że czasami te narzekania na swoje związki przy kolegach to jest tylko taki upust złych emocji, a jednak chcemy być razem. Chcielibyśmy, żeby stałe związki były trwałe, choćby po tych deklaracjach wyboru ponownego partnera. Życie po prostu pisze różne scenariusze – podkreśla Katarzyna Furman-Kwiatkowska.
W celu nawiązywania nowych znajomości i kontaktów co czwarty internauta korzysta z sieci. Częściej robią to mężczyźni. Oni też częściej dążą do seksualnych relacji. Z badań wynika, że co czwarty Polak poszukujący znajomości przez internet uprawiał seks z osobą poznaną w sieci.
– Podejście kobiet i mężczyzn do zdrady jest różne w wielu obszarach. Różnice np. dotyczą choćby samej definicji tego, czym jest zdrada. Natomiast efekt zdrady odczuwamy bardzo podobnie i niestety nieraz jej skutki są bardzo negatywne dla związku. Na krótkie skoki w bok częściej patrzymy liberalnie i jesteśmy w stanie je zaakceptować, natomiast już poziom akceptacji romansów jest taki sam wśród mężczyzn i kobiet – tłumaczy Katarzyna Furman-Kwiatkowska.
Z analizy treści medialnych wynika, że w sieci do zdrady zdecydowanie częściej przyznają się kobiety. Opublikowały one na ten zdecydowanie więcej wpisów na tzw. damskich forach. Najczęściej szukają tam wsparcia i porad. Nie boją się przy tym ujawniać pikantnych szczegółów, co zwykle spotyka się z falą hejtu ze strony innych pań. Mężczyźni rzadziej piszą w internecie o swojej niewierności, a ich wpisy są dużo bardziej zdawkowe.
– Do romansów, czyli związków równoległych trwałych, przyznało się 8 proc. kobiet i 8 proc. dorosłych mężczyzn – mówi Katarzyna Furman-Kwiatkowska.
Jak wynika z treści wpisów internetowych, zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej zdradzają podczas imprez zakrapianych alkoholem. Panie częściej zdradzają partnerów ze znajomymi, natomiast panowie nie potrzebują do zdrady żadnej zażyłości z kobietą, robią to najczęściej z przypadkową osobą.
Katarzyna Furman-Kwiatkowska od kilkunastu lat obserwuje zachowania Polaków w sferze intymnej. Przyznaje, że z roku na rok widoczna jest znaczna liberalizacja społeczeństwa. Zmienia się zarówno podejście kobiet i mężczyzn do związków, jak i to, w jaki sposób realizują swoje przekonania. Poszukiwanie idealnego partnera i partnerki może być jednak trudniejsze niż kiedyś.
– Patrząc z perspektywy kilkunastu lat, bo właściwie od 2000 roku obserwuję społeczeństwo w kontekście ich intymnych spraw i nastawienia do związków, do swojej seksualności, widać w tej kwestii pozytywne zmiany, ale jeszcze bardzo dużo przed nami. Wszystkim nam życzyłabym szczęścia w związkach, odpowiedzialności za drugą osobę, bo to gwarantuje nam też szczęście społeczne. Dbajmy o związki, rozmawiajmy ze sobą – dodaje Katarzyna Furman-Kwiatkowska.
Eksperci są przekonani, że jeśli nie zaczniemy dbać o realizację potrzeb swoich i partnera/ partnerki to trwałość związków będzie się osłabiać.
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-02-21: Polacy przerzucają się na piwa bezalkoholowe. Segment rośnie o 17 proc., podczas gdy cały rynek piwa się kurczy
- 2025-02-19: Polskie mleczarstwo przygotowuje się do silniejszej konkurencji na zagranicznych rynkach. Potrzebuje wsparcia systemowego
- 2025-02-04: Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
- 2025-01-28: Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
- 2025-01-21: Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
- 2025-01-20: Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.